Κατασκευη κλουβα πτησης 1.10 χ 68 χ 1.78

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δημητρη λεω να παρατησω την δουλια μου και να αρχισω να κανω κλουβες :) με τοσες προσφορες.
.. Βρε Νίκο, αφού το λέει το χέρι σου! 2η δουλειά. Έξτρα εισόδημα! αλλά..σε μας της παρέας,θα κάνεις καλές τιμές!:D
παρόμοια, από μελαμίνη 1,6 εκ, κοστίζει 55€.. Και 70 και 80 και 90€ για μια σαν τη δική σου, που εύκολα πλένεται & αποστειρώνεται, τι λες, δεν θα πουλούσε;
 
.. Βρε Νίκο, αφού το λέει το χέρι σου! 2η δουλειά. Έξτρα εισόδημα! αλλά..σε μας της παρέας,θα κάνεις καλές τιμές!:D
Δώστε κάτι παραπάνω και για τα εργατικά του! Μην τον 😛εκμεταλλεύεστε... (σέβομαι τον κόπο σου, δεν θέλω ποσοστά Νίκο)
 
Σε εκτιμώ Δημήτρη μου αλλά όχι...
90€+ τα μεταφορικά + ένα ταψί παστίτσιο η σπεσιαλιτέ μου. Να σε δω τώρα...
Αυτά αγαπητή μου να μας τα γράψεις στην ομάδα Μαγειρική-Ζαχαροπλαστική!😉 εδώ είσαι εκτός θέματος! 😛
 
.. Βρε Νίκο, αφού το λέει το χέρι σου! 2η δουλειά. Έξτρα εισόδημα! αλλά..σε μας της παρέας,θα κάνεις καλές τιμές!:D
παρόμοια, από μελαμίνη 1,6 εκ, κοστίζει 55€.. Και 70 και 80 και 90€ για μια σαν τη δική σου, που εύκολα πλένεται & αποστειρώνεται, τι λες, δεν θα πουλούσε;
Πολύ επιχειρηματικο μυαλο σε κοβω αλλα είμαι μηχανικος αυτοκινητων και δεν εχω τα καταληλα εργαλεία για να το κανω συστηματικα.
Υλικα υπαρχουν πολλα για να κανεις κατι τετοιο, δεν είναι κατι δυσκολο, χρονο και φαντασια θελει.
εγω την εφτιαξα με αχρηστα υλικα που θα καταληγανε στα σκουπίδια.
Πριν 2 μηνες εκανα και ένα θερμοκηπιο 8.00 μετρα χ 3.00 μετρα χ 2.50 υψος.
WP_20160407_001.webp
WP_20160410_001.webp
WP_20160410_002.webp
δεν ειχα ξανακανει κατι τετοιο απλα εψαξα και βρηκα κατι που μου αρεσει και το εφερα στα μετρα μου.
Όλα γινονται...
 
Σε εκτιμώ Δημήτρη μου αλλά όχι...
90€+ τα μεταφορικά + ένα ταψί παστίτσιο η σπεσιαλιτέ μου. Να σε δω τώρα...
90€ + μεταφορικά + 1 κατσικάκι 9Kgr(από δική μας φάρμα στον Παρνασσό) + 2 χταπόδια (3Kg + 4,2Kg που ψαρεύτηκαν στο Αγκίστρι το Πάσχα)... Τώρα;😉
 
Ας μη χαλάμε την όμορφη προσπάθεια του @nikosk1 .
Ας μείνουμε στην κατασκευή, στις δυσκολίες και στις πιθανές διορθώσεις.
Έτσι θα έχουμε και εικόνα και βελτιωμένο αποτέλεσμα.
 
Εβαλα και τα μικρα μου μεσα και εχουν τρελαθεί από την χαρα τους!
WP_20160521_012.webp
WP_20160521_007.webp
WP_20160521_002.webp
WP_20160521_006.webp
Αυριο θα βαλω και 2 μπανιέρες εξωτερικες αλλα ακομα ψάχνομαι για ταιστρα αν θα βαλω κρεμαστη στρογγυλη εσωτερικη
η καποια εξωτερικη.
10 αυγα περιμενω ακομα να σκασουν την δευτερα, να πανε όλα καλα να γεμισει η κλουβιτσα.
Αντε και του χρονου μονο με μωσαικα μεσα!
 
Γεια στα χέρια σου, αυτό είναι κόσμημα παιδάκι μου!
Τυχερά πουλάκια!

ακομα ψάχνομαι για ταιστρα αν θα βαλω κρεμαστη στρογγυλη εσωτερικη
Αν τα έχεις σε δωμάτιο του σπιτιού σου, η κρεμαστή στο κέντρο θα σε γλιτώσει από πολλά σπόρια στον περιβάλλοντα χώρο της κλούβας και στο προτείνω. Αλλά από που θα την κρεμάσεις; Το σύρμα θα κάνει κοιλιά. Ίσως πρέπει να προσθέσεις ένα κάθετο κοντάρι και να κρέμεται από εκεί.
Α και να φτάνει εύκολα το χέρι σου για αλλαγή τροφής.
 
Αν τα έχεις σε δωμάτιο του σπιτιού σου, η κρεμαστή στο κέντρο θα σε γλιτώσει από πολλά σπόρια στον περιβάλλοντα χώρο της κλούβας και στο προτείνω. Αλλά από που θα την κρεμάσεις; Το σύρμα θα κάνει κοιλιά. Ίσως πρέπει να προσθέσεις ένα κάθετο κοντάρι και να κρέμεται από εκεί.
Α και να φτάνει εύκολα το χέρι σου για αλλαγή τροφής.
στο επανω μερος δεν εχω συρμα αλλα πλαστικο φυλο σκληρο δεν εχει πρόβλημα βαρους.
τα πουλια τα εχω μεσα το καλοκαιρι τα βγαζω για λιγες ωρες εξω να χαρουν το πρασινο τον δεντρον και λιγο ηλιο.
 
Προτιμώ την πράσινη. Βέβαια περίμενε να σου πουν και τα παιδιά από τα καναρίνια γιατί βλέπω έχουν διαφορά ύψους στο πάτημα. Θα πρέπει να πάρεις δύο μάλλον, γιατί θα λερώνεται αρκετά, που να την πλένεις την ώρα της αλλαγής της τροφής και θα στεγνώνει κι εντελώς επί τόπου; Άρα δύο θα σε βολέψουν.
 
πολυ ωραια ειναι σαν κοσμημα! τωρα για τις ταιστρες δεν ξερω τη να σου προτινω καποια στιγμη ειχα χρησιμοποιησει παρομοιες αλλα πολλα καταληπα απο τα σπορια παραμενουν μεσα πανω απο τα καλα και ετσι τα καναρινια σταματανε να τρωνε και τα σπορια δεν εχουν καταναλοθη(τουλαχιστον ετσι ειχα την εντυπωση). εγω χρησιμοποιω εσωτερικες μακροστενες σε σημειο που δεν λερωνονται ευκολα και εχω και αλλες ωστε το φαγητο τους να το αλλαζω μαζη με τη ταιστρα και να καθαριζω τις προηγουμενες.
 
Και εμενα αυτό με προβληματιζει Σταματη με τα καταλοιπα από τα σπορια, και εγω μακρόστενες εχω και στην άλλη κλουβα.
Σημερα εβαλα και τις μπανιέρες, εγιναν και τα καλυματα για τις οπες από κουτακι από DVD (greek πατεντα). 🙂
WP_20160522_003[1].webp
WP_20160522_004[1].webp
WP_20160522_005[1].webp
είναι συρομενο και βγαινει προς τα πανω, αν και είναι σταθερο θα βαλω και ένα γαντζακι για ασφαλεια.
 
πολυ καλη και παλι μπραβο. στις ταιστρες απο πανω αν μπορεις φτιαξε ενα πορτακι για να μπορεις να τις αλλαζεις ευκολα και χωρις να τρομαζουν τα πουλια. (αν θες καμοια ιδεα εχω ποσταρι την δικια μου κλουβα στις ιδιοκατασκευες)
 
Ολα είναι ταισμενα από την πρωτη μερα στο χερι, δεν φοβούνται καθολου τα 2 ερχονται και στο χερι.
Ευχαριστω παντως να εισαι καλα!
 
Υπέροχη κλούβα! Ζηλεύω! Και η πατέντα με τις θήκες των CD άψογη!

Γνώμη μου μην βάλεις εσωτερική ταίστρα γιατί θα κουτσουλάνε πιο πολύ μέσα στο φαί και θα μένουν πολλά σπόρια. Ιδανικές είναι αυτές που είναι εξωτερικές και τρώνε σπόρια χωρίς να τα διαλέγουν. Και όπως πιάνουν τα χέρια σου θα τις προσαρμόσεις τέλεια εσύ!
00-cages57_zpsekvvp3fb.jpg


Δες και αυτό το θέμα:
https://community.petbirds.gr/threads/Ταίστρες-χωνί.201/

Υ. Γ.: πληρώνω όσο όσο για να μου κάνεις μία ίδια κλούβα! 😛
 
Back
Top