Ασθένειες Ειδικός πτηνίατρος Θεσσαλονίκη

Όταν θα πάτε πάλι ξανά Μαρια, ρώτησε την για τα άλλα πουλάκια που έχεις ή πήγαινε της κουτσουλιές τους σε αλουμινόχαρτο και φρέσκιες να δει, ώστε να προλάβεις ή να διαπιστώσεις πιθανή μόλυνση.
Ρώτα επίσης αν το συγκεκριμένο φάρμακο κάνει εκρίζωση των κοκκιδιων, αν όχι, αν υπάρχει τέτοιο φάρμακο ώστε να τα ξεφορτωθείς άμεσα και οριστικά, ( που φοβάμαι πως δεν), τι θα πρέπει να προσέχεις στο εφεξής, συμπτώματα κλπ, για να αναγνωρίζεις άμεσα.
Καλή επιτυχία στην αγωγή!
 
Θα την ρωτήσω! Αυτη μου ειπε οτι θα φύγουν με την αγωγη και θα ειναι μια χαρά ! Τωρα δεν ξερω! Ελπίζω να δω αποτελεσματα! Μου ειπε οτι η διάρροια θα σταματησει σιγα σιγα στις δυο 3 μερες
 
Φίλη μου, θα σου πρότεινα να αποφύγεις τον Σαντοριναιο, καθώς πήγα πρόσφατα εκεί και μετά από δικό του ιατρικό λάθος, το καναρίνι έφυγε στα χέρια του.
Αυτό είναι το μοναδικό που έχω να σου προτείνω.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, καθώς ψάχνω κι εγώ ένα καλό πτηνίατρο στη Θεσσαλονίκη!
 
Επειδή φοβάμαι τα κοκκιδια περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, και έχω χάσει πουλιά από κοκκιδια, πήγαινε οπωσδήποτε κουτσουλιές και από τα άλλα να το προλάβεις οσο είναι νωρίς. Όσο πιο νωρίς τόσες περισσότερες πιθανότητες να αναρρώσουν και να μην τα χάσεις. Πριν 5 χρόνια πήρα δύο άρρωστα πουλιά. Τα είχα σε μεγάλη σαλοκουζινα στην μια άκρη και στην άλλη είχα τα υγιή δικά μου πουλιά, και παπαγάλους σε άλλο δωμάτιο. Τα πουλιά στο ίδιο δωμάτιο αν και πολλά μέτρα μακριά, κόλλησαν, οι παπαγάλοι στο άλλο δωμάτιο όχι. Να μην περιμενεις να δεις συμπτώματα.

Πολύ σύντομη μου φαίνεται η θεραπεία αλλά σίγουρα ο γιατρός ξέρει καλύτερα 🙂
 
Επειδή φοβάμαι τα κοκκιδια περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, και έχω χάσει πουλιά από κοκκιδια, πήγαινε οπωσδήποτε κουτσουλιές και από τα άλλα να το προλάβεις οσο είναι νωρίς. Όσο πιο νωρίς τόσες περισσότερες πιθανότητες να αναρρώσουν και να μην τα χάσεις. Πριν 5 χρόνια πήρα δύο άρρωστα πουλιά. Τα είχα σε μεγάλη σαλοκουζινα στην μια άκρη και στην άλλη είχα τα υγιή δικά μου πουλιά, και παπαγάλους σε άλλο δωμάτιο. Τα πουλιά στο ίδιο δωμάτιο αν και πολλά μέτρα μακριά, κόλλησαν, οι παπαγάλοι στο άλλο δωμάτιο όχι. Να μην περιμενεις να δεις συμπτώματα.

Πολύ σύντομη μου φαίνεται η θεραπεία αλλά σίγουρα ο γιατρός ξέρει καλύτερα 🙂
Ευχαριστω παιδια! Το αγαπημένο μου το εχασα απο τον Σαντοριναίο και οταν ειπα την θεραπεία σε αυτη την γιατρο σημερα μου ειπε οτι δεν κανει τιποτα και οτι μαλλον ειχε το ιδιο προβλημα με την τωρινή θυληκια! Το μετάνιωσα χίλιες φορες! Οσο για την θεραπεία μου ειπε οτι θα την δει μετα και αν χρειαστεί θα συνεχίσουμε! Τα πουλιά τα εχω στο μπαλκόνι αλλα θα την απομακρύνω καλού κακού και θα πάω και κουτσουλιές απο τα υπόλοιπα οταν πάω για επανεξέταση
 
αν το συγκεκριμένο φάρμακο κάνει εκρίζωση των κοκκιδιων, αν όχι, αν υπάρχει τέτοιο φάρμακο ώστε να τα ξεφορτωθείς άμεσα και οριστικά, ( που φοβάμαι πως δεν)

Το ESB3 ειναι κοκκιδιοστατικο και οχι κοκκιδιοκτονο, οποτε δεν δινει οριστικη λυση στο προβλημα καθως δεν επιδρα στις ωοκυστες των κοκκιδιων.

Φυσικά και υπαρχει κοκκιδιοκτονο ειναι το Baycox.
Η σωστη αντιμετωπιση του προβληματος των κοκκιδιων απαιτει την χρηση και των 2 σκευασμάτων σε 2 χρονους κατα Dr Couttel.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το ESB3 ειναι κοκκιδιοστατικο και οχι κοκκιδιοκτονο, οποτε δεν δινει οριστικη λυση στο προβλημα καθως δεν επιδρα στις ωοκυστες των κοκκιδιων.

Φυσικά και υπαρχει κοκκιδιοκτονο ειναι το Baycox.
Η σωστη αντιμετωπιση του προβληματος των κοκκιδιων απαιτει την χρηση και των 2 σκευασμάτων σε 2 χρονους κατα Dr Couttel.
Και... Επιτυγχάνει εκρίζωση των κοκκιδίων;
 
Η συνολικη θεραπεια ναι Γιαννη.
Αντώνη, μήπως αν έχεις / μπορείς να βρεις αυτό το πρωτόκολλο, να το έβαζες στο θέμα, ώστε η Μαρια να το δείξει στη γιατρό; (Αν συμφωνεί φυσικά η Μαρια). Το σκεπτικό μου είναι, ότι εφόσον η συγκεκριμένη αλληλοδιαδοχή φαρμάκων εκριζώνει το πρόβλημα, και το πουλάκι της Μαρίας θα έχει κέρδος, αλλά και η γιατρός θα ενημερωθεί, ώστε να συστήνει αυτό το σχήμα. Διπλό όφελος δηλαδή!
 
Καλησπερα παιδια! Όποτε εγω τι πρέπει να κανω παράλληλα με αυτο το φάρμακο που μου έδωσε η γιατρός; Να πω οτι το πουλάκι βγάζει και πούπουλα τωρα! Η διάθεση της ειναι καλή μπορω να πω!
[automerge]1567276871[/automerge]
Ειμαι στην δεύτερη μερα του Esb να το σταματήσω και να παρω το αλλο φάρμακο οπως λεει για δυο μερες;
 
Να θεσεις τα ερωτηματα σου στην γιατρό με βαση τις πληροφοριες που παρατεθηκαν εδω, για να εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα και μας μεταφερεις κι εμας το τι ειπωθηκε αν θέλεις.
 
Καλησπερα παιδια! Όποτε εγω τι πρέπει να κανω παράλληλα με αυτο το φάρμακο που μου έδωσε η γιατρός; Να πω οτι το πουλάκι βγάζει και πούπουλα τωρα! Η διάθεση της ειναι καλή μπορω να πω!
[automerge]1567276871[/automerge]
Ειμαι στην δεύτερη μερα του Esb να το σταματήσω και να παρω το αλλο φάρμακο οπως λεει για δυο μερες;
Βασικά διάβασα τις Περιλήψεις Χαρακτηριστικών και των δυο προϊόντων, αλλά δυστυχώς καμία δεν αναφέρεται συγκεκριμένα στην εκρίζωση των κοκκιδιων. Όχι φυσικά ότι αμφισβητώ τις οδηγίες του Dr. Coutell , αλλά με ένα γρήγορο search στο διαδίκτυο, αντεληφθην ότι τα κοκκίδια είναι διαφόρων ειδών, ενώ ο ίδιος είχα την εντύπωση ότι οι προσβολές συνηθέστερα γίνονται από αυτά του γένους isospora. Τα φάρμακα και τα δύο, τουλάχιστον στις Οδηγίες τους, δεν αναφέρουν τίποτα περί εκρίζωσης ή μη εκρίζωσης, οπότε και από εκεί αδιέξοδο. Σε ένα site που μπήκα, https://www.msdvetmanual.com/poultry/bloodborne-organisms/isosporiasis-in-poultry, λέει ότι τα φάρμακα εκλογής δεν φαίνεται να εκριζώνουν (αλλά φαίνεται να μειώνουν) τους μικροοργανισμούς. Toltrazuril, sulfachlorpyridazine, and sulfachlorpyrazine have successfully reduced mortality and oocyst shedding. It is unlikely that these drugs clear the organism from the bird. Good management procedures, including isolation of age groups and scrupulous cleanliness (particularly daily cleaning before oocysts sporulate) help control the disease. Disinfectants have little effect on oocysts
. Οι δραστικές ουσίες που αναφέρονται πιο πάνω είναι οι ίδιες με τα δύο φάρμακα esb3 και baycox ( Sulfaclozine (= Sulfachloropyrazine )
Θα συζητούσα λοιπόν με τον γιατρό την αλληλουχία του Dr. Coutell και μάλλον θα επέμενα να ακολουθήσουμε αυτήν τη θεραπεία.
 
Σε κανενα φαρμακο για τα κοκκιδια δεν θα βρεις τον ορο εκριζωση Γιαννη μιας και ειναι αδοκιμος ορος.

Τα φαρμακα αναφερονται σε θεραπεία.

Το ESB ειναι αντιβιοτικο ευρεου φάσματος που δρα στα κοκκιδια που εχουν ηδη εκκολαφθει.
Ενω θεραπευει και αλλες ασθενειες.

Το Baycox ειναι μονο για κοκκιδια σε οποιαδηποτε φαση αναπτυξης βρισκονται αυτα.

Γι αυτο και το ESB ερχεται σε δευτερο χρονο, για τις φλεγμονές του εντερου μετα απο την θανατωση των κοκκιδιων με το Baycox.
Aν δει καπιος τις οδηγιες των φαρμακων ειναι για πολλα ειδη κοκκιδιων.

Τα αυξημενα κοκκιδια δεν ειναι καποια ανίατη ασθενεια, ενα παρασιτο του εντερου ειναι και αντιμετωπιζεται οπως καθε αλλο παρασιτο.
[automerge]1567338899[/automerge]
Απο οτι βλεπω ειχες και στην παρουσιαση του Baycox την ιδια απορια, δες λιγο παλι τα χαρακτηριστικα του Baycox και συγκρινε τα με του ESB.

Ολη η διαφορά ειναι οτι το πρωτο χρα σε ολες τις φασεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top