Διατροφή Ειμαστε παντα σιγουροι τι τρωνε τα πτηνα μας;

Όπως και να έχει παιδιά, ας είμαστε προσεκτικοί στην παροχή βιταμινών Α και D κι ας κινούμαστε σύμφωνα με τις οδηγίες, διότι ειναι απο τις λιποδιαλύτες βιταμίνες και η υπερδοσολογια μπορεί να επηρεάσει την υγεία, ακόμα και τη ζωή των πτηνών μας.
σωστα, αλλα δεν εγραψα πιο πανω οτι δεν κανω κατι ουτε δινω κατι αν δεν ρωτησω πρωτα γιατρο!
 
Σταμάτη, δεν το έγραψα για εσένα. Απλά σκέφτηκα οτι αν στο μέλλον διαβάσει κάποιος το συγκεκριμένο θέμα, μπορεί να μην ξέρει οτι η αλόγιστη χρηση αυτών των βιταμινών μπορεί να επιφέρει ακόμα και θάνατο.
 
νομίζω ότι με σωστή και πλούσια διατροφή δεν χρειάζονται βιταμίνες, παρά μόνο σε έκτακτες και ειδικές καταστάσεις.
Γιώργο, δεν μπορεί χωρίς κάποιες ηλιακές ακτινοβολίες να παραχθεί βιταμίνη D απο τον οργανισμό, οποτε χρειάζεται η πρόσληψή της εξωγενώς. Αυτο συμβαίνει και στους λαούς που ζουν στο βορρά, και σε ανθρώπους που δεν βγαίνουν στον ήλιο γενικότερα. Ακόμη και πίσω απο το παράθυρο να σε βλέπει ο ήλιος, πολλές φορες δεν αρκεί, διότι κάποιες συχνότητες της ακτινοβολίας του κόβονται απο το γυαλί και δεν επιδρούν στον οργανισμό.
 
Μιας και πολλά θέματα προβληματων ανοίγουν και πότε δεν μάθουμε το αποτέλεσμα εγώ είχα αίσιο τέλος στο παραπάνω θεμα
 

Συνημμένα

  • 182017112750.webp
    182017112750.webp
    19,1 KB · Προβολές: 38
  • 182017193922.webp
    182017193922.webp
    24,2 KB · Προβολές: 38
Ακολούθησα τη οδηγίες τη γιατρού όπως γράφω τη θεραπεία σε προηγούμενο post . Αυτό που έκανα εγώ ήταν να κρατήσω τα πουλια σε διαφορετικά κλουβάκια το καθένα μόνο του!
 
Και όσοι έχουνε εσωτερικές εκτροφές πως πέρνουνε ηλιακή ακτινοβολία;
Μια λάμπα δεν γίνεται να δώσει όσο ο ήλιος.Ακόμα και πίσω από το γυαλί παραπάνω θα πάρει από ότι με τη λάμπα.
 
Back
Top