Αναπαραγωγή Ειναι βατεμενη η καναρα οταν φτιαχνει φωλια;

Ventospourgiti

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2015
Μηνύματα
25
Πόλη
Σπάρτη
Καλη σας μερα θα ηθελα να ρωτισω οταν η καναρα φτιαχνει φολια και που και που παει και καθετε μεσα παει να πει οτι ειναι βατεμενι;
 
Όχι δεν έχει σχέση με το αν είναι η δεν είναι βατεμενη, της επόμενες ημερες σιγα σιγα θα δεις και αυγουλακι (άσχετα παλι αν είναι ενσπορο η ασπορο το αυγό)
 
Όχι, δεν είναι απαραίτητο αυτό. Σημαίνει απλώς ότι έχει έρθει η ώρα της. Αν υπάρχει πετυχημένη επαφή ή ακόμη και εάν υπάρχει αρσενικός ή όχι στο κλουβί, δεν έχει να κάνει με τη δημιουργία φωλιάς.
 
Όχι, δεν είναι απαραίτητο αυτό. Σημαίνει απλώς ότι έχει έρθει η ώρα της. Αν υπάρχει πετυχημένη επαφή ή ακόμη και εάν υπάρχει αρσενικός ή όχι στο κλουβί, δεν έχει να κάνει με τη δημιουργία φωλιάς.

Α δηλαδη ακομα και αν δν υπιρχε αρσενηκο στο κλουβη θα ευτιαχνε φολια η καναρα ακομα και αν ηταν μονη της;
 
Εάν είχε φωλιά και υλικά διαθέσιμα, το πιο πιθανό είναι πως ναι.
 
Εάν είχε φωλιά και υλικά διαθέσιμα, το πιο πιθανό είναι πως ναι.

Το περιεργο ειναι οτι ναι εχει κανει την φολια της κοβει εφιμεριδα την φτιαχνει και καθετε για καπια λεπτα μεσα στην φολια και υστερα βγενει και αρχιζει να κελαιδαι. Για τον καναρο δεν εχω να πω τιποτα ειναι σαν να μην υπαρχη στο κλουβη... Και δεν ξερω γιατι
 
Το περιεργο ειναι οτι ναι εχει κανει την φολια της κοβει εφιμεριδα την φτιαχνει και καθετε για καπια λεπτα μεσα στην φολια και υστερα βγενει και αρχιζει να κελαιδαι. Για τον καναρο δεν εχω να πω τιποτα ειναι σαν να μην υπαρχη στο κλουβη... Και δεν ξερω γιατι
Προφανώς δεν έχει ετοιμαστεί.
Το οτι θα βάλουμε δυο διαφορετικού φύλου πουλιά μαζί δε σημαίνει πως θα ζευγαρώσουν και πως θα έχουμε απογόνους...
 
Το οτι φτιαχνει φωλια σημαινει οτι εχει την προδιαθεση. Για να εχει ενσπορα αυγα ομως αυτο εχει να κανει με την προετοιμασια που εχεις κανει στα πουλακια.. Πρωτα να εχεις ξεκινησει διατροφη στον αρσενικο για να τον πυρωσεις και κατοπιν στην θυληκια για να μπορουν να εκπληρωσουν τα καθηκοντα τους.. Νομιζω οτι απλα τωρα η θυλικια σου φωναζει.. Εγω ποτε θα γινω ΜΑΝΑ; 😀
 
Το οτι φτιαχνει φωλια σημαινει οτι εχει την προδιαθεση. Για να εχει ενσπορα αυγα ομως αυτο εχει να κανει με την προετοιμασια που εχεις κανει στα πουλακια.. Πρωτα να εχεις ξεκινησει διατροφη στον αρσενικο για να τον πυρωσεις και κατοπιν στην θυληκια για να μπορουν να εκπληρωσουν τα καθηκοντα τους.. Νομιζω οτι απλα τωρα η θυλικια σου φωναζει.. Εγω ποτε θα γινω ΜΑΝΑ; 😀

χαχα πολυ καλο το τελευτεο μου αρεσε πολυ τι να πω δεν ξερω μπορει να αλαξω και καναρο γιατι αυτος δεν εχει ξαναζευγαροσι ποτε του και μαλλων δεν ξερει, αλλα μπορει και να τα καταφερει ελπιζω τουλαχιστον..
 
καθετε για καπια λεπτα μεσα στην φολια και υστερα βγενει και αρχιζει να κελαιδαι...
Είναι πολύ πυρωμένη η γλυκούλα... Και για να κελαηδάει μάλλον δεν την έχει βατέψει ο κύριος.. Τι διατροφή τους παρέχεις; Διατροφική προετοιμασία έκανες στον αρσενικό?
 
Είναι πολύ πυρωμένη η γλυκούλα... Και για να κελαηδάει μάλλον δεν την έχει βατέψει ο κύριος.. Τι διατροφή τους παρέχεις; Διατροφική προετοιμασία έκανες στον αρσενικό?

Μιγμα σπορων, αυγο, καναβουρη, μαρουλη τα εχω μαζη αρα τρωνε την ιδια τριφη
 
Για πιάσε τον κύριο και δες από κάτω αν έχει λίπος... Αυτός μπορεί να είναι ένας λόγος που δεν βατεύει.. Πόσο καιρό δίνεις έξτρα το καναβούρι;

Η καναρα μου εκανε ενα αυγο
 
Ελπιζω να κανει κιαλα γιατι μεχρι στιγμης ενα εχει η φολια.
Μη βιάζεσαι! Όλα θα γίνουν! Το άγχος και η αγωνία μόνο κακό κάνει γιατί περνάει στα πουλάκια! Λογικά κάθε μέρα θα σου κάνει από ένα αυγουλάκι. Αν έχεις φυσικά κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού και λίγο σουσάμι!
 
Μη βιάζεσαι! Όλα θα γίνουν! Το άγχος και η αγωνία μόνο κακό κάνει γιατί περνάει στα πουλάκια! Λογικά κάθε μέρα θα σου κάνει από ένα αυγουλάκι. Αν έχεις φυσικά κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού και λίγο σουσάμι!

Σε τι αναφερεσε; Στην τροφη;
 
Για να εξασφαλισουμε τις απαραιτητες πηγες ασβεστιου του θηλυκου προσθετουμε στο κλουβι σουπιοκόκκαλο.
αυγο με το τσοφλι (το τσοφλι ειναι πολυ πλουσιο σε ασβεστιο), σουσαμι ωμο σε μικρη ποσοτητα γιατι παχαινει ειτε σε αυγοθηκη ειτε αναμεμειγμενο με το μειγμα σπορων, και μπορεις και να προσθεσεις και σπασμενα οστρακα σε μια αυγοθηκη επισης.

Καποιοι μετα το πρωτο αυγο, προσθετουν και υδατοδιαλυτο ασβεστιο στο νερο για 3-4 μερες.

Οσο για το αγχος... Εσυ κανε οτι χρειαζεται, χαλαρωσε και απολαυσε το!
 
Back
Top