Αναπαραγωγή Ειναι η αρσενική καρδερίνα ικανή σα γονέας στα υβρίδια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Οπως λεει και ο τίτλος ακουω συνέχεια εδω και εκει οτι η αρσενική καρδερίνα πρέπει να αφαιρείται οταν γεννήσει η καναρα το πρωτο αυγό! Γιατί; Δεν ειναι ικανή να μεγαλώσει τα μικρά; Γιατί γίνεται επιθετική; Δεν γινεται να υπάρξει καλως γονέας οταν πρόκειται για υβρίδια; Παρακαλώ απαντήστε σε αυτα τα ολίγα ερωτήματα μου.:D
 
Εγω διαφωνω καθετα με το χωρισμα ζευγαριου χωρις να υπαρχει λογος.

Φυσικα και αν προκληθουν προβληματα να απομακρυνθει ο ταραξιας, αλλα οχι χωρις λογο και αιτια επειδη φοβομαστε. Καποια προβλημαατα μπορει να προληφθουν, αλλα οχι, αλλα σε καμια περιπτωση να μην ενοχοποιουνται αναιτια.

*Δεν ειμαι σιγουρη, διοτι εξαρταται απο την περιπτωση.
 
Δεν είναι υποχρεωτικό να αφαιρείται η αρσενική καρδερίνα όταν γεννήσει η κανάρα το πρώτο αυγό. Από το πρώτο αυγό είναι λάθος από το τρίτο το συζητάμε:
Για λόγους ασφαλείας, αφού παρατηρείται κάποιες φορές το φαινόμενο της καταστροφής των αυγών ή και των νεοσσών από την αρσενική καρδερίνα (υπερβολικό πύρωμα, στρες), αλλά και λόγω σχετικής δυσκολίας του εγχειρήματος (υβριδισμός) κάποιοι συνηθίζουν να αφαιρούν την καρδερίνα για παν ενδεχόμενο. Αυτό όμως δεν είναι κανόνας.

Επίσης η απομάκρυνση βολεύει αν δεν θέλουμε να δημιουργηθεί δυνατός δεσμός στο ζευγάρι ή αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε την καρδερίνα με άλλη κανάρα.

Προσωπικά είναι κάτι που δεν το κάνω αν δεν μου δώσει τι δικαίωμα. Οι αρσενικές καρδερίνες μια χαρά γονείς γίνονται και ταΐζουν τα παιδιά τους.
 
Δεν είναι υποχρεωτικό να αφαιρείται η αρσενική καρδερίνα όταν γεννήσει η κανάρα το πρώτο αυγό. Από το πρώτο αυγό είναι λάθος από το τρίτο το συζητάμε:
Για λόγους ασφαλείας, αφού παρατηρείται κάποιες φορές το φαινόμενο της καταστροφής των αυγών ή και των νεοσσών από την αρσενική καρδερίνα (υπερβολικό πύρωμα, στρες), αλλά και λόγω σχετικής δυσκολίας του εγχειρήματος (υβριδισμός) κάποιοι συνηθίζουν να αφαιρούν την καρδερίνα για παν ενδεχόμενο. Αυτό όμως δεν είναι κανόνας.

Επίσης η απομάκρυνση βολεύει αν δεν θέλουμε να δημιουργηθεί δυνατός δεσμός στο ζευγάρι ή αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε την καρδερίνα με άλλη κανάρα.

Προσωπικά είναι κάτι που δεν το κάνω αν δεν μου δώσει τι δικαίωμα. Οι αρσενικές καρδερίνες μια χαρά γονείς γίνονται και ταΐζουν τα παιδιά τους.
Γιατί ομως το οι καρδερίνες γίνονται τις περισσότερες φορές προς τις καναρες και οχι στις θηλ. καρδερίνες; Αν ειναι λογω στρες τοτε η εκτροφή τουρκοπουλιων δεν θα υπήρχε επισης αν ήταν απο πειρωμα παλι το ιδιο αποτέλεσμα εχει
 
Γιατί ομως το οι καρδερίνες γίνονται τις περισσότερες φορές προς τις καναρες και οχι στις θηλ. καρδερίνες; Αν ειναι λογω στρες τοτε η εκτροφή τουρκοπουλιων δεν θα υπήρχε επισης αν ήταν απο πειρωμα παλι το ιδιο αποτέλεσμα εχει

Καλή ερώτηση αλλά συνήθως τα υβρίδια τα παράγουμε σε καναρινόκλουβα που είναι ακατάλληλα για τις καρδερίνες αλλά όχι για τις κανάρες.
Αλλά και στην περίπτωση της καρδερίνα x καρδερίνα πάλι παρουσιάζονται προβλήματα αυτού του τύπου.
 
Φετος σε ζευγαρι καρδερινα-καναρα αμελησα να βγαλω την καρδερινα μετα το τριτο αυγο. Αποτελεσμα να βρω το ενα απο τα 4 αυγα στο πατωμα.

Μονο μια φορα μου ετυχε αρσενικη καρδερινα η οποια προστατευε τη φωλια και μαλιστα κλωσσαγε οταν η καναρα σηκωνοταν. Παραθετω φωτογραφια οπου φουσκωνει απειλητικα επειδη πλησιασα στη φωλια. Τετοια πουλια ειναι εξαιρεσεις πιστευω με βαση την μεχρι τωρα εμπειρια μου.
xDcu33Y.jpg

MmIKAlA.jpg
 
Η καρδερίνα έχει στα γονίδια της το άγριο ένστικτο, ακόμα κι αν είναι εκτροφής. Θα αργήσει πολύ χρονικά μέχρι να συμπεριφερθεί (σε γενικότερο δείγμα πουλιών και όχι μεμονωμένα), όπως τα για εκατοντάδες χρόνια οικόσιτα καναρίνια.
Τα άγρια πουλιά, όταν είναι στο φυσικό τους περιβάλλον, θα φτιάξουν τη φωλιά όπου θέλουν, όπως θέλουν.
Εγκλωβισμένα, οδηγούνται από τις αναπαραγωγικές ορμές τους να ζευγαρώσουν. Όμως το περιβάλλον του μικρόκοσμου ενός κλουβιού η μιας κλούβας, δεν είναι αυτό που γνωρίζουν η που αισθάνονται ασφάλεια. Πολλές φορές λοιπόν παρότι έχουν ζευγαρώσει, αντιδρούν ασυναίσθητα και ενστικτωδώς με αποτέλεσμα τα γνωστά καταστροφικά αποτελέσματα.
Επειδή δεν είναι δυνατόν να προβλέψουμε δυσάρεστες καταστάσεις, αφού γονιμοποιηθεί η κανάρα αφαιρούμε την καρδερίνα για σιγουριά.
Ούτως η άλλως η κανάρα τα καταφέρνει και φέρνει σε πέρας το επίπονο έργο του μεγαλώματος νεοσσών και με 4 και με 5 και πολλές φορές και με 6 αυγά. Αν θέλουμε να στηριχθούμε σε σωστούς γεννήτορες, αν θέλουμε να φτιάξουμε το δικό μας ''αίμα'' και συνέχεια στην εκτροφή μας, τότε θα πρέπει να κρατήσουμε τις καρδερίνες εκείνες που δεν δημιουργούν προβλήματα και ταίζουν τη ''σύντροφο'' και τους νεοσσούς.
Αυτό απαιτεί παρακολούθηση, καταγραφή συμπεριφοράς, κοινωνικοποιημένα πουλιά. Αν η εμπειρία εκτροφής είναι σχετικά μικρή η τα πουλιά νέα, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.
Ευτυχώς η δυστυχώς η λύση της απομάκρυνσης του αρσενικού ''άγριου'', είναι κάτι σαν κανόνας προς αποφυγή προβλημάτων. Προσέχεις για να έχεις...η αφήνεις, ''θυσιάζεις'' μια γέννα με την ελπίδα το πουλί να επιδείξει υπεύθυνο και μη καταστροφικό χαρακτήρα. Αν τα καταφέρει, έχεις σοβαρές ελπίδες να συνεχίσει (χωρίς και πάλι να είσαι σίγουρος) να επιδεικνύει σωστή συμπεριφορά και σε επόμενες αναπαραγωγικές περιόδους.
Αν ''στραβώσει'', εφόσον κάνει το εξίσου σημαντικό βάτεμα, το σταματάς εκεί.
Ο στόχος είναι να βγουν υγιή πουλιά. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο με ελαχιστοποίηση των ανεπιθύμητων παραμέτρων.
 
Αν βάλεις μία καρδερίνα με μία κανάρα σε μία τεράστια κλούβα 3Χ3 ...η καρδερίνα θα κάνει ζημιά στη φωλιά;
 
Σχεδόν άτοπο το ερώτημα. Πόσοι διαθέτουν τέτοιους χώρους;
 
...Αν θέλουμε να στηριχθούμε σε σωστούς γεννήτορες, αν θέλουμε να φτιάξουμε το δικό μας ''αίμα'' και συνέχεια στην εκτροφή μας, τότε θα πρέπει να κρατήσουμε τις καρδερίνες εκείνες που δεν δημιουργούν προβλήματα και ταίζουν τη ''σύντροφο'' και τους νεοσσούς.
Αυτό απαιτεί παρακολούθηση, καταγραφή συμπεριφοράς, κοινωνικοποιημένα πουλιά. Αν η εμπειρία εκτροφής είναι σχετικά μικρή η τα πουλιά νέα, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.
...

Oχι μονο στις καρδερινες αλλα σε ολα τα εκτρεφομενα ειδη, αυτο που περιγραφεις Νικο, νομιζω πως ειναι αυτο που διαφοροποιει την "Εκτροφή" απο το απλό "ζευγάρωμα" που κάποιος πετυχαινει κατα συμπτωση, ειδικα οταν προκειται για ειδη που δεν αναπαραγονται ευκολα στην αιχμαλωσια.
 
Σχεδόν άτοπο το ερώτημα. Πόσοι διαθέτουν τέτοιους χώρους;

Απαντώ στο ερώτημα που δώθηκε.

Τα πάντα σχετίζονται από τις συνθήκες που ζουν τα πουλιά.

Από το χώρο.

Από την διατροφή.

Και το βασικότερο...ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΤΡΟΦΕΑ.

Καλή η θεωρία κυρ Νίκο αλλά εγώ αυτά τα βαρέθηκα τα λίγο χρόνια που αχολούμαι.

Θέλω πράξη

Θέλω πράξη

Θέλω πράξη

Στην θεωρία είμαστε όλοι καλοί και τα ξέρουμε όλα... Ολα όμως.

Ξέρεις τι διαφορά έχει η θεωρία από την πράξη;

ε;
 
Δεν διδάσκω θεωρία Βασίλη. Καταθέτω την εμπειρία μου.
Αν έχεις άλλη άποψη, ευχαρίστως να τη συζητήσουμε, αλλά όχι με γνώμονα 3μετρες κλούβες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Δεν διδάσκω θεωρία Βασίλη. Καταθέτω την εμπειρία μου.
Αν έχεις άλλη άποψη, ευχαρίστως να τη συζητήσουμε, αλλά όχι με γνώμονα 3μετρες κλούβες.

Στην 3μετρη κλούβα βρε στάθηκες;

Διαβάζοντας κάποιος το thread ... Τι συμπέρασμα θα βγάλει;

Αυτό;

sTS67Ya.png


Με το μεγαλύτερο ποσοστό να μην γνωρίζει;

Τα παιδιά που ψήφισαν έτσι έχουν εμπειρία για όλο αυτό;

Οχι.

Βέβαια καλά κάνουν και συμμετέχουν...

-

Θα σε ρωτήσω το πολύ απλό.

Γιατί η καρδερίνα που τα σπάει όλα και σκοτώνει και τα μικρά της και χαλάει τις φωλιές;, αυτό το πολύ κακό πουλί.

Η καρδερίνα άφησε να φτιάξει φωλιά η κανάρα;

Η καρδερίνα άφησε να κάνει 5 αυγά η κανάρα;

Η καρδερίνα άφησε να κλωσήσει τα αυγά η κανάρα;

Και γιατί ρε Νικόλα η κακιά καρδερίνα τα άφησε όλα αυτά και μόλις γενιούνται τα μικρά τα κάνει καλοκαιρινά;

Αντε να σε δω τώρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
@ABATON ανέβασα την ψηφοφορία για να δω τι γνωμη υπάρχει απο τα μελη ειδικευμένα σε ιθαγενή και μη. Εμπειρία δεν μπορεις να αποκτήσεις αν δεν παθεις αυτο εχω μάθει σε αυτο το φόρουμ σε οτι αφορά τα ιθαγενή αλλα και στη γενικότερα. Έβγαλα συμπέρασμα οτι η καρδερίνα με μονο μερικές δεκαετίες στην εκτροφή δεν μπορεί να τα ένστικτα της να πέσουν οπότε γι αυτο είναι δύσκολο πουλί στην εκτροφή του Κοιτα οταν θα εχω χρόνο και χρημα θα βρω εκτροφέα μη σου πω θα ψάξω απο τωρα! Μου αρέσουν τα δύσκολα οπότε να μόλις ενηλικιωθω σε καμια τετραετία θα φτιαξω δικο μου χώρο και θα ψαξω για πουλιά οπότε κάποια χρονιά θα ασχοληθώ και γω για την ωρα στην αναμονή!
 
@ABATON ανέβασα την ψηφοφορία για να δω τι γνωμη υπάρχει απο τα μελη ειδικευμένα σε ιθαγενή και μη. Εμπειρία δεν μπορεις να αποκτήσεις αν δεν παθεις αυτο εχω μάθει σε αυτο το φόρουμ σε οτι αφορά τα ιθαγενή αλλα και στη γενικότερα. Έβγαλα συμπέρασμα οτι η καρδερίνα με μονο μερικές δεκαετίες στην εκτροφή δεν μπορεί να τα ένστικτα της να πέσουν οπότε γι αυτο είναι δύσκολο πουλί στην εκτροφή του Κοιτα οταν θα εχω χρόνο και χρημα θα βρω εκτροφέα μη σου οω θα ψάξω απο τωρα

Βρε καλά έκανες...

Απλά θέλω να τονίσω πως ότι αναφορά καρδερίνα δεν υπάρχει κανόνας.

Αλλη αναπαραγωγή με σένα άλλη αναπαραγωγή με μένα άλλη με το Νίκο... Κοκ.

Αλλη συμπεριφορά σε ένα μικρό κλουβί άλλη συμπεριφορά σε ένα μεγαλύτερο.

Αλλη συμπεριφορά με μια φτωχή τροφή άλλη συμπεριφορά με μία πλούσια τροφή.

Οι περισσότεροι εκτροφείς δίνουν πολύ πλούσια τροφή στα πουλιά τους και τα έχουν σε μικρά κλουβάκια.

Διαβάζω ... Ποια τροφή είναι καλή;

Και από κάτω αρχίζουμε να γράφουμε ο καθένας από μία τροφή.

Κανείς δεν ρωτάει όμως σε τι κλουβί ζει το πουλί για να του δώσουμε την σωστή.

Ας μην επεκταθώ άλλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Τι να δεις ρε φίλε, αν ξαναδιαβάσεις τη δημοσίευση μου εκφράζω τη λογική που διέπει την αφαίρεση του άγριου.
Απο κει και πέρα, αν θέλεις να απαντήσω γιατί πολλά πουλιά αφήνουν την ωοτοκία και μετά αρχίζουν να συμπεριφέρονται καταστροφικά η καννιβαλικά, δεν έχω εντρυφήσει τόσο βαθιά στην ψυχοσύνθεση της καρδερίνας. Μπορεί υποθετικά η λογικά να απαντήσω, αλλά δεν θα μιλήσω με σιγουριά.
Είχα καρδερίνες που τάιζαν, ποτ δεν σηκωνόντουσαν παρότι έβαζα το χέρι μου, καρδερίνες που τάιζαν για μερικές μέρες και μετά τέλος, καρδερίνες που ο αρσενικός δεν τάιζε αλλά δεν ενοχλούσε, καρδερίνες που ξαναπαίρνανε μπρος όταν έβαζα πολλές διαφορετικές τροφές και συμπληρώματα, καρδερίνες που ήταν αρνιά και άλλες αγρίμια, καρδερίνες πουσε μένα έκαναν δουλειά κι όταν τις χάριζα μου τις γυρίζαν πίσω, άλλες που έτρωγαν τα μικρά τους, άλλες που ζευγάρωναν με ότι τους έβαζα κι άλλες που σκότωναν τη θηλυκιά... Και μπορώ να γράψω βιβλίο... Το συμπέρασμά μου είναι εν ολίγοις αυτό που

... Περιέγραψα παραπάνω.
Εσύ το πρωί προέτρεπες κάποιο μέλος να αφαιρέσει τον αρσενικό λόγω μη έντιμου πρότερου βίου.
Μάλλον στα λόγια μου είσαι, απλά θέλεις να κάνεις τζέρτζελο..
Όταν απαντάς σε μια γενική ερώτηση, προσπαθείς να απαντήσεις όπως ο γιατρός στην ερώτηση "με πονάει το κεφάλι τι μπορεί να έχω"... Αν σ' αρχίσει στις εξονυχιστικές ερωτήσεις ( όπως αυτές που περιγράφεις παραπάνω, θα πάρεις και πιο σωστή διάγνωση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: M.G
Τι να δεις ρε φίλε, αν ξαναδιαβάσεις τη δημοσίευση μου εκφράζω τη λογική που διέπει την αφαίρεση του άγριου.
Απο κει και πέρα, αν θέλεις να απαντήσω γιατί πολλά πουλιά αφήνουν την ωοτοκία και μετά αρχίζουν να συμπεριφέρονται καταστροφικά η καννιβαλικά, δεν έχω εντρυφήσει τόσο βαθιά στην ψυχοσύνθεση της καρδερίνας. Μπορεί υποθετικά η λογικά να απαντήσω, αλλά δεν θα μιλήσω με σιγουριά.
Είχα καρδερίνες που τάιζαν, ποτ δεν σηκωνόντουσαν παρότι έβαζα το χέρι μου, καρδερίνες που τάιζαν για μερικές μέρες και μετά τέλος, καρδερίνες που ο αρσενικός δεν τάιζε αλλά δεν ενοχλούσε, καρδερίνες που ξαναπαίρνανε μπρος όταν έβαζα πολλές διαφορετικές τροφές και συμπληρώματα, καρδερίνες που ήταν αρνιά και άλλες αγρίμια, καρδερίνες πουσε μένα έκαναν δουλειά κι όταν τις χάριζα μου τις γυρίζαν πίσω, άλλες που έτρωγαν τα μικρά τους, άλλες που ζευγάρωναν με ότι τους έβαζα κι άλλες που σκότωναν τη θηλυκιά... Και μπορώ να γράψω βιβλίο... Το συμπέρασμά μου είναιεν ολίγοις αυτό που

Σωστός ο Νικόλας.

Μ έσκασες.

Ετσι είναι.

Απλά εγώ δε έχω φτάσει σε κακά αποτελέσματα γιατί είμαι από τους καινούριους εκτροφείς και μπόρεσα να ξεφύγω από τις κακοτοπιές χάριν σε καλούς φίλους που με βοήθησαν.
Εγώ γλυτώνοντας όλη αυτή την ταλαιπωρια που εφαγες εσύ παλαιότερα το έριξα στο πείραμα και έχω βγάλει ασφαλή συμπεράσματα τα οποία κάποια δεν τα έχω "σιγουράκια" ακόμα.

Αυτή τη στιγμή έχω 5 ζευγάρια (δύο τα έδωσα πριν λίγες μέρες)...όπου και τα πέντε θέλουν διαφορετική διαχείριση.

Οπως το ακούς.

Κανένα ζευγάρι δεν είναι το ίδιο με τα υπόλοιπα.
 
Φανταζομαι αυτο ειναι και ενα απο τα στοιχεια που σας τραβηξαν σε αυτο το ειδος :) Η μοναδικοτητα.
 
Φανταζομαι αυτο ειναι και ενα απο τα στοιχεια που σας τραβηξαν σε αυτο το ειδος :) Η μοναδικοτητα.

Κλέβω την ατάκα του Νίκου για μια φορά ακόμα.

Αυτός που δεν έχει κάνει αναπαραγωγή καρδερίνας δεν έχει δει τίποτα.
 
Για να βγαλουμε και ενα γενικό συμπέρασμα ώστε το θεμα να ολοκληρώσει το σκοπό βέβαια δεχτες οι διορθώσεις απο αυτα που ηραψω παρακάτω:
~Η καρδερίνα ειναι ένα πουλί δύσκολο και χρειάζεται γενική παρακολουθηση
~Αφαιρείται από την καναρα μονο αν υπάρξει άσχημη συμπεριφορά
~Οπως ειπε και ο Βασίλης παραπάνω η καρδερίνα αν θέλουμε να εχει μια επιτυχημένη αναπαραγωγή με το είδος της ή με οποιαδήποτε αλλο είδος χρειάζεται μεγαλο κλουβί πλούσια διατροφή οσο πιο κοντινη στη φυση της
~Δεν πρέπει να ενοχλείτε
~Πρέπει να παρακολουθειτε συνεχώς
Ξέχασα κατι;
 
Back
Top