Γενικά Ειναι κακό να εχουμε τα κλουβάκια εξω τέτοιο καιρο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mulan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mulan

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας εχω τον Κικο απο 1 Οκτωμβρη, και στην αρχη τον ειχα έξω στην βεράντα, τωρα τον εχω μεσα στο σπιτι αλλα ειναι τοσο ησυχος (έξω εχει κανει πολυ ωραιες φωνουλες απτην 6 μερα νομιζω).
Σαν να τον παιρνει ο υπνος μεσα και δεν κανει κανεναν ηχοκαι μερικες φορες καθεται και κατω στον πατω του κλουβιου και τωρα τον εβγαλα παλι εξω να δω αντιδραση ( και κατευθειαν πηγε εφαγε και κατευθειαν εγινε πιο δραστηριος, αλλα κανει κρυο έξω, τι να κάνω; Να τον αφηνω λιγες ωρες και παλι μεσα;
Του αρεσει πολύ σφυριζει κοιταει γυρω γυρω!
 
στην αρχη τον ειχα έξω στην βεράντα, τωρα τον εχω μεσα στο σπιτι
Για ποιο λόγο ενώ τον είχες έξω τον έβαλες μέσα;

αλλα κανει κρυο έξω, τι να κάνω;
Πρέπει να αποφασίσεις σε ποιο μέρος θες να μένει το πουλάκι σου. Πιστεύω πως ο καιρός κρύωσε απότομα σήμερα και ίσως δεν είναι καλή ιδέα να βγει έξω. Αλλά αφού λες πως είναι δραστήριος, τότε μπορείς να το έχεις έξω, αλλά σε σημείο να μην το πιάνει ο αέρας (κυρίως ο βοριάς), η βροχή κτλ και να είναι προστατευμένο από τα αρπακτικά!
Αν θεωρείς πως δεν έχετε κατάλληλο σημείο για το μπαλκόνι, τότε βρες μια θέση μέσα στο σπίτι και διάβασε αυτό:
https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/

Να τον αφηνω λιγες ωρες και παλι μεσα;
ΟΧΙ! Αυτό μην το κάνεις ποτέ! Είναι το χειρότερο που θα μπορούσες να κάνεις για την υγεία του! Πρέπει τα πουλάκια μας να συνηθίσουν είτε τις εξωτερικές θερμοκρασίες είτε τις θερμοκρασίες του σπιτιού. Αλλιώς με τη διαφορά θερμοκρασίας και το μέσα - έξω θα κρυώσει το παπαγαλάκι σου!

Μια τελευταία ερώτηση... Αυτό που κοιμάται και κάθεται στον πάτο το κάνει μόνο μέσα στο σπίτι; Γιατί αν το κάνει και έξω και είναι και φουσκωμένος τότε θα πρέπει ίσως να το παρατηρήσεις πιο προσεκτικά.. Αυτά μπορεί να είναι τα πρώιμα συμπτώματα κάποιας ασθένειας.. Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω...
 
Καλησπέρα. Να χαίρεσαι τον κούκλο σου.
Αυτό που σου γράφει η Αλίκη, το ότι κάθεται κάτω, θα πρέπει οπωσδήποτε να το διερευνήσεις.
Όσον αφορά στο έξω: έχω την αίσθηση κι ας με διορθώσει κάποιος γνώστης των Κοκατίλ, ότι αυτοί οι παπαγάλοι δεν είναι καθόλου ανθεκτικοί στο κρύο, οπότε αν όντως είναι έτσι (ας περιμένουμε να μας το πιστοποιήσουν και άλλοι), καλά θα είναι να παραμένει μέσα στο σπίτι.
Επιπρόσθετα, έχεις αρχίσει να τον βγάζεις σε κάποιο δωμάτιο; Πώς είναι η σχέση σας; Εννοώ, είστε ήδη εξοικειωμένοι μεταξύ σας;
 
Γεια σας παιδια. Εξω τον ειχα στην αρχη γιατι ειχε καλο καιρο και φυσικα τον εβαζα μεσα για να κοιμηθει. Εχω αποφασησει σε πιο σημειο του σπιτιου θα ειναι. Οταν λεω ειναι στον πατο δεν κοιμαται απλα καθεται και παρατηρει. Απλα οταν ειναι εξω ειναι πιο δραστηριος κανει φωνουλες οταν ειναι μεσα δεν κανει ειναι πιο ησυχος.
Το ξερω οτι τα πουλακια αυτα δεν πρεπει να ειναι εξω στο κρυο γιαυτο και σας ρωτησα. Οχι δεν ειναι φουσκωμενος, και δεν εχω βάλει θερμανση για να εχει τοσο διαφορα το εξω με μεσα, αλλα ευχαριστω Αλίκη για να ξερω οταν ανοιξουμε θερμανση να μην τον βγαζω καθολου εξω 😉
Η σχέση μας τωρα, ειναι χαλαρος απο την πρωτη στιγμη που τον εφερα, φοβαται λιγο αλλα σε φυσιολογικα επιπεδα, εχω κρεμασει κεχρι στο κλουβι πολλες φορες αλλα δεν πλησιαζει να φαει. Εχω προσπαθησει και στο χερι μου σαν λιχουδια να πλησιασει αλλα δεν πλησιαζει ακομη. Γιατι δεν το τρωει ομως; Πως θα τον κανω να το δοκιμασει εστω πρωτα; Ειχα βαλει λιγο στην τροφη του αλλα δεν το εφαγε. Τον μιλαω συνεχεια με κοιταει αυτα μεχρι στιγμής.
 
Το οτι καθεται κατω δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει προβλημα υγειας.
Πολλοι παπαγαλοι οταν δεν νιωθουν ανετα στο χωρο τους τοτε καθονται κατω γιατι νιωθουν πιο προστατευμενα.

Κατα τα αλλα συμφωνω με οτι σου ειπαν τα παιδια :)
 
αν κρινω και από τα δικα μου κοκατιλ, τους αρεσει να κατεβαινουν κατω και να τριγυρνάνε..
καποιες φορες ριχνουν κι ένα μεσημεριανο υπνο εκει... Ο αρσενικος όταν είναι εξω απ το κλουβι κατεβαινει και στο πατωμα και κοβει βολτες
 
#Kalishi τα δικα σου τρωνε κεχρι; ο δικος μου δεν πλησιαζει να δοκιμασει :/ και ποτε βγηκε απτο κλουβι; Μονος; Η πρωτα ειχε ανεβει στο χερι σου; Ευχαριστωωω
 
Εχω αποφασησει σε πιο σημειο του σπιτιου θα ειναι.
Άρα καλύτερα να μένει μόνιμα εκεί. Πιστεύω αυτη η σταθερότητα της θέσης του κλουβιου θα σε βοηθήσει και στην εξημερωση του. 😉

και δεν εχω βάλει θερμανση για να εχει τοσο διαφορα το εξω με μεσα, αλλα ευχαριστω Αλίκη για να ξερω οταν ανοιξουμε θερμανση να μην τον βγαζω καθολου εξω 😉
Για μένα είναι λάθος το μέσα έξω. Και να μην το συνεχίσεις. Πέραν του ότι δεν αντέχει χαμηλές θερμοκρασίες σαν παπαγάλος ακόμα και 2-3 βαθμοί κάτω που για σένα δεν είναι μεγάλη διαφορά, για το κοκατιλακι σου είναι αισθητή και μπορεί να κρυώσει. Δεν καταλαβαίνω γιατί να ρισκάρεις την υγεία του...
 
#Kalishi τα δικα σου τρωνε κεχρι; ο δικος μου δεν πλησιαζει να δοκιμασει :/ και ποτε βγηκε απτο κλουβι; Μονος; Η πρωτα ειχε ανεβει στο χερι σου; Ευχαριστωωω
τρελαίνεται για κεχρί! Δεν το γνωριζε από πριν αλλά το ειχα πιασει μεσα στο κλουβι με ένα ειδικό μανταλάκι και επειδή είναι περίεργος το πλησίασε! Πρωτη φορα βγήκε απ το κλουβί πάλι λογω περιεργειας! Ειχα αφησει ανοιχτη την πορτα, αρχικα πλησίασε εσκυβε κοιτουσε έξω και μετα έκανε την ηρωική έξοδο! Συμβουλή: πρωτα να μαθει να ανεβαινει στο χερι και μετα να βγαινει απ το κλουβι! Εγώ με τον Τονυ έκανα το αντιθετο-κακώς-και ευτυχως που σταθηκα τυχερη και δεν χρειαστηκε να τον κυνηγαω... Βγήκε απ το κλουβί, πεταξε,ξαναγυρισε στο κλουβί επάνω, μετά κατεβηκε στο πατωμα και στο τελος μπηκε μονος του μεσα επειδή τον καλούσε η θηλυκιά🙄
 
Αλίκη Γιατι να ρισκαρω την υγεια του; Γιαυτο σας ρωτησα, δεν ειπα ποτε οτι θα το αφησω εξω και ας κανει κρυο. Γιαυτο κανουμε ερωτησεις να μαθαινουμε! Απλα ειπα οτι του αρεσει εξω, και τη να κανω αφου εχει κρυο πλεον. Δηλαδη τα πουλακια σας τα εχετε μονιμος μεσα; Εγω απλα το εβγαζα καποιες ωρες το πρωι και μετα μεσα.
Kalishi ευχαριστω θα τον δωσω χρονο να μας συνηθησει και μακαρι σιγα σιγα να δοκιμασει και κεχρι, παντως του αρεσει πολυ πολυ το αυγουλακι χιχι
 
Mιας και ανοίχτηκε θεμα για το εξω και το μεσα, δηλαδη το εξω το ξεχναμε τελειως; Οταν μεσα στο σπιτι τον χειμωνα θα εχω 19 βαθμους και ενα Σ/κο χειμωνα εχει εξω 15-16-17 με ηλιο δεν το βγαζουμε; και αν οχι, ηλιο θα παρει το επομενο καλοκαιρι η το βαζουμε στο τζαμι απο μεσα σε μερος που να το βλεπει ο ηλιος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mulan
Εγώ βασικά τα έχω μέσα. Το καλοκαίρι όταν βγούνε μπαλκόνι πρέπει να είμαι κι εγώ δίπλα γιατί κυκλοφορούνε κοράκια και γλάροι πάνω απ τα κεφάλια μας, αλλά παρατήρησα ότι τα κοκατιλ μου έξω φοβούνται πολύ😱δεν ξέρω γιατί αλλά τσιρίζουν δυνατά.. Ενώ τα μπατζάκια μου χαίρονται...

Τα δικά μου και τον χειμώνα λιάζονται... Το δωμάτιό τους είναι το πιο ζεστό καθώς το βλέπει ο ήλιος και ανοιγω το παράθυρο για λιγη ώρα(φροντίζω απλά να κλείνω την πόρτα να μην είναι σε ρευματα αερος)
 
Αλίκη Γιατι να ρισκαρω την υγεια του; Γιαυτο σας ρωτησα, δεν ειπα ποτε οτι θα το αφησω εξω και ας κανει κρυο.

Βασικα η Αλικη δεν λεει να μην το αφηνεις εξω και κρυωσει. Ειπε οτι πρεπει να εχει σταθερη θερμοκρασια.
Δηλαδη ειτε μονιμα εξω, ειτε μονιμα μεσα.

Εννοειται και αν μια μερα εχει καλο και ζεστο ηλιο μπορουμε να τα βγαλουμε λιγο και να κατσουμε κι εμεις μαζι τους να πιουμε τον καφε μας.
Δεν κανει να αλλαζουν απλα αποτομα θερμοκρασια :)
 
Του αρεσει η μουσικη μου χιχι, τον εχω βαλει ηχους απο πουλακια αλλα μονο τσιριζε τωρα ξεκινησε κανει της φωνουλες που εκανε εξω...yuppieeeee ειμαι πολυ χαρουμενη, πως τον βλεπετε; Μια χαρα ειναι και μεσα στο σπιτι νομιζω, απλα ειχε πολυ ησυχια αφου κοιμουνται τα μικρα το μεσημερι! 🙂
Εκανε και αλλους ηχους πιο πριν σας τραβηξξω βιντεακι, μικρη ζουγκλα στο σπιτι μου, υπεροχο!
https://www.dropbox.com/s/52x2rm3kc...440c2d0ec2a3aeafa80b5d207ea4455_full.mp4?dl=0
 
Απλα ειπα οτι του αρεσει εξω, και τη να κανω αφου εχει κρυο πλεον.
Σου είπα.. η γνώμη μου είναι μονίμως μέσα. Ειδικά πλέον που ο καιρός κρυώνει. :)

Δηλαδη τα πουλακια σας τα εχετε μονιμος μεσα;
Εγω τα έχω μονίμως έξω αλλά έχω καναρινια, όχι παπαγάλους. Όλο το χρόνο χειμώνα - καλοκαίρι έξω στην ταράτσα προφυλαγμενα από αέρα βροχή κρύο και φυσικά τα αρπακτικα.

Εγω απλα το εβγαζα καποιες ωρες το πρωι και μετα μεσα.
Εννοειται και αν μια μερα εχει καλο και ζεστο ηλιο μπορουμε να τα βγαλουμε λιγο και να κατσουμε κι εμεις μαζι τους να πιουμε τον καφε μας.
Δεν κανει να αλλαζουν απλα αποτομα θερμοκρασια :)
Εγω διαφωνώ σε αυτό. Για οποιαδήποτε ράτσα πτηνου θεωρώ πως το μέσα έξω κάνει κακό. Μόνο αν είναι καλοκαίρι και μέσα και έξω έχει καύσωνα και 32 βαθμούς.

δηλαδη το εξω το ξεχναμε τελειως; Οταν μεσα στο σπιτι τον χειμωνα θα εχω 19 βαθμους και ενα Σ/κο χειμωνα εχει εξω 15-16-17 με ηλιο δεν το βγαζουμε;
Τη γνώμη μου την έχω πει πολλές φορές και θα την ξαναπώ. Είτε μόνιμα μέσα είτε μόνιμα έξω. :) από κει και πέρα ο καθένας έχει διαφορετική άποψη και οπτική του θέματος.
 
Δηλαδη τα πουλακια σας τα εχετε μονιμος μεσα;

Ναι! Από την πρώτη μέρα μπήκε στην θέση του μπροστά στην μπαλκονόπορτα οπότε και φως και ήλιο έχουν και δεν κουνήθηκε ποτέ! Συμφωνώ και γώ ότι αυτό το μπες βγες μόνο καλό δεν κάνει και στην υγεία τους, σωματική και ψυχική! Το σημείο πάντως που το έχεις τώρα νομίζω ότι είναι ιδανικό!
 
Ωραια ευχαριστω Αλικη φυσικα και ακουω την γνωμη σου, ευχαριστω :) Και εγω στους γονεις μου τα καναρινια παντα εξω τα ειχαμε αλλα τα παπαγαλακια ειναι διαφορετικα στην αντοχη. Γιαυτο και ρωτησα 😉 Το κεχρι θα το πλησιασει ποτε; Δεν το αφηνω στο κλουβι την νυχτα το παιρνω! Τι να κανω, θα δοκιμασει λετε;
 
Το κεχρι θα το πλησιασει ποτε; Δεν το αφηνω στο κλουβι την νυχτα το παιρνω! Τι να κανω, θα δοκιμασει λετε;
Του το βάζεις μέσα στο κλουβί και δεν το δοκιμάζει καν; Ή θες να το δοκιμάσεις απο το χέρι σου;
 
Back
Top