Γενικά Ειναι οντως θηλυκο η Κίρκη;

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Οταν την πηρα ειχε ροζ ραμφος τωρα ειναι μωβ και εχει και ασπρο απο πανω λες και ξεφλουζιδει

Ειναι μπαντζι νεαρης ηλικιας τις 2 τελευταιες μερες εχω παρατηρησει πως μαλλον ωριμαζει γιατι πανω στο κεφαλακι αρρχιζουν να αριωνουν οι μαυρες ριγες. Εγεινα μελος πιο πολυ για να ανεβασω φωτο της Κίρκης και να μου πειτε και εσεις πως ειναι ωντος θυληκο και γιατι με ανησυχει λιγο που η μυτη της ξεφλουζιδει. ετσι σας βρηκα καθως γκουγκλαρα για προβληματα ραμφους και με εβγαλε εδω και με αυτα που διαβασα πιστευω δεν ειναι κατι. Επειδη εχω και αλλες λιγες ερωτησεις μπορω να της κανω εδω; η να φτιαξω ενα θεμα και να της γραψω ολες μαζι;
 

Συνημμένα

  • 12285880_10208272781282112_75344380_n.webp
    12285880_10208272781282112_75344380_n.webp
    111,2 KB · Προβολές: 85
  • 12282870_10208272782002130_1714430608_n.webp
    12282870_10208272782002130_1714430608_n.webp
    60,2 KB · Προβολές: 88
Κουκλάκι είναι φτου φτου! Μπορεί να είναι κοριτσάκι αλλά δεν είμαι σίγουρη είναι πολύ μικρό ακόμα.
 
Ανεβαινει στο δαχτυλο μου απο τη πρωτη κιωλας μερα τςρα βεβαια ανασαινει δυνατα και τρεμει πολυ λιγο οχι οπως στις αρχες, αλλα νιωθω πως ανεβαινει επειδη το βλεπει σαν εμποδιο αλλα και για να με εκμεταλευτει! Και να βγει απο το κενο μεταξυ του χεριου και της πορτας. τουλαχιστον αυτη η εκμεταλευση ειναι καλο σημαδι; ( την εχω 10 μερες και σημερα ειναι η πρωτη μερα που την εχω στο κλουβι, μεχρι χθες ειχα αλλο κλουβι και με τον φοβο να μην τραυματιστει την αφηνα ελευθερη και μαζευοταν μονη της γυρω στις (15-17:00) και αφου πηρα καινουριο κλουβι στο οποιο χωραω και εγω μεσα αρχισα χθες εκπαιδευση καθε μερα στις 9 το πρωι καθομαι διπλα βαζω το χερι μεσα (και με το αλλο καλυπτω το κοινω για να μην βγει οπως εκανε χθες) και της μιλαω ηρεμα και λεω Αλεκο και ομορφη καλη κοπελα η Κιρκη για 20-40 λεπτα
 
Σε ευχαριστω πολυ πολυ κατι τελευταιο που με αποσχολει είναι τωρα που θα φυγω για χριστουγεννα πριν την παρω ελεγα σιγα θα παρω παπαγαλακι και θα το αφησω σε κανενα φιλο μου για τα χριστουγεννα ομως λυπαμαι να της το κανω καθως διαβασα πως δενονται πολυ μαζι σου. το Διλημμα μου ειναι αμα κατεβω κατω για 15-20 μερες να την παρω μαζι μου σε ενα ταξιδι 15-16 ωρων τρενου (αν το κανω θα κλεισω θεση σκυλου και θα την εχω στο διπλανο καθισμα οχι αποσκευη) ή να την αφησω πισω;
 
Να την πάρεις μαζί σου. Καλύπτεις όλο το κλουβί με χαρτί εκτός ενός μικρού μέρους της πρόσοψης. Η κάλυψη γίνεται και για να μη κρυώσει από τυχόν ρεύματα αέρα και για να μην τρομάζει από την συνεχή αλλαγή παραστάσεων. Δεν έχεις κάποιο μικρότερο κλουβί για την μεταφορά; δεν χρειάζεται δεύτερη θέση στο τραίνο.
 
Καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας Τάνια! Να χαίρεσαι την Κίρκη σου! Είναι πολύ όμορφη!

Γνώμη μου μην την αφήσεις σε φίλο.. όσο να ναι θα αγριέψει.. ή έστω αυτό που έχεις χτίσει μαζί της μέχρι σήμερα θα πάει πολλά βήματα πίσω και είναι κρίμα. Για μένα να την πάρεις μαζί σου. Πάρε καλύτερα τηλέφωνο στα τρένα για πληροφορίες και μεταφορές ζώων! 😉 Νομίζω αυτό που λέει η Μαρία είναι το καλύτερο! Και δε θα σου πει και κανείς τίποτα!
 
Πολύ όμορφο πουλάκι, να το χαίρεσαι! Είναι όντως πολύ νεαρό όπως σου είπε και η Μαρία κι ακόμη ίσως λίγο δύσκολο να μιλήσει κάποιος 100% για το φύλο του απο το χρώμα του χαλινού. Βάλε όμως μια-δυο κοντινές φωτογραφίες του προσώπου του.

Σχετικά με τη μεταφορά έχει η @Sissy κλουβάκια μεταφοράς καταπληκτικά και μπορείς να πάρεις ιδέες αλλά κι ένα βαλιτσάκι μεταφοράς αν θυμάμαι καλά. 😉
 
Όσον αφορά την μεταφορά της μικρής Κίρκης με το τρένο, δημιουργήθηκε νέο θέμα: https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-ταξιδέψει-το-budgie-μου-με-τρένο.25457/ Αν θέλετε να πείτε κάτι επί του θέματος, συνεχίστε το θέμα που δημιουργήθηκε ήδη!

Αν θέλετε να πείτε κάτι για το φύλο της Κίρκης το γράφετε εδώ!

Ευχαριστώ!
 
Λοιπον πριν λίγο καιρό άλλαξε λιγο το χρωμα μυτης και ένας εκτροφέας μου είπε πως είναι αρσενικο για δείτε την ή μαλλον τον και εσεις
 

Συνημμένα

  • 12435664_10208486772831767_753702123_n.webp
    12435664_10208486772831767_753702123_n.webp
    50,3 KB · Προβολές: 48
Αν ηταν αρσενικο ετοιμο αναπαραγωγικα θα ηταν μπλε ο χαλινος!
 
ετοιμο αναπαραγωγικα δεν είναι αφου είναι μικρότερο απο 5 μηνων (το πηρα πριν 1 μηνα και 10 μέρες και είχε ροζ μυτη)
 
Λέω θηλυκό γιατί γύρω από τα ρουθούνια είναι άσπρο. Το υπόλοιπο ροζ είναι αυτό που είχε. Δεν είναι 100%, περίμενε και άλλες γνώμες.
 
Και μένα θηλυκό μου μοιάζει αλλά μπορεί και να ναι αρσενικό περίμενε λίγο και θα δείξει.
 
'Eνας εκτροφέας παπαγάλων και ένας πορτογάλος κτηνίατρος λενε πως είναι αρσενικό για να δούμε τι θα πει και ο ελληνας κτηνίατρος που θα το δει απο κοντά αύριο xD
 
'Eνας εκτροφέας παπαγάλων και ένας πορτογάλος κτηνίατρος λενε πως είναι αρσενικό για να δούμε τι θα πει και ο ελληνας κτηνίατρος που θα το δει απο κοντά αύριο xD
Σε βλεπω ετοιμη για test!
 
Νομίζω πως είναι ακόμα πολύ νωρίς για να βγει ενα ασφαλες συμπέρασμα. Πρόκειται για πολύ νεαρό πουλακι μιας και η κορώνα του ακόμα δεν έχει σχηματιστεί. Θα χρειαστεί να περιμένεις τουλάχιστον ενα μηνα ακόμα για να είσαι σίγουρη. Μεταξύ αστείου και σοβαρού νομίζω πως κατά 50% πρόκειται για αρσενικό...
 
Οχι τιποτε άλλο απλά θα πρέπει να κάνω μια καινουρια ηχογράφιση 40 λεπτων που της μιλάω και λέω συνέχεια μεταξύ άλλων όμορφη καλή κοπέλα η Κίρκη και της την βάζω κάθε πρωι μπας και μιλήσει κάποτε😛
 
Back
Top