Γενικά Εισαγωγή περιστεριών από Ιταλία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lazaros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lazaros

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2008
Μηνύματα
788
Πόλη
Μονεμβασιά
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν παιδιά στο φόρουμ, που έχουν κάνει εισαγωγή πουλιών από Ιταλία ή από αλλού;
Αν χρειάζονται χαρτιά από κτηνιατρικές υπηρεσίες ή ότι άλλο.
 
Φίλε εγώ έχω ταχυδρομικά αλλα όλα απο Ελλάδα δεν έχω περάσει πουλί στο εξωτερικό αλλα νομίζω πως θέλει κάτι σαν ταυτότητα ίσος αν ο εκτροφέας που σου το πουλήσει σου δώσει κάποιο πιστοποιητικό αυτο να αρκεί για να το περάσεις αλλα δεν ξέρω σίγουρα
 
Ολα τα ζωα που ταξιδευουν χρειαζονται εγγραφα, ταυτοτητες και ισως βιβλιαρια γιατι μπορει να εχουν ασθενειες και να θεσουν σε κινδυνο αλλα οικοσυστηματα. Εχεις επικοινωνησει με καποιο σωματειο να ρωτησεις;
 
Μιράντα δεν είναι για μένα, κάποιος φίλος προσπαθεί να κάνει εισαγωγή περιστέρια από Ιταλία.
Έχει στείλει email στην Γενική Διεύθυνση Κτηνιατρικής και δεν έχει λάβει απάντηση(στα τηλέφωνα δεν απαντούν).
Γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω στο φόρουμ, γιατί σίγουρα κάποια από τα παιδιά θα έχουν κάνει κάποια εισαγωγή, όχι απαραίτητα περιστέρια αλλά καναρίνια, παπαγάλους, καρδερίνες.
Άνοιξα το θέμα σχετικά αργά(βράδυ 10:00) ελπίζω σήμερα να πάρω κάποια απάντηση.
 
Ναι σε άλλο θέμα νομίζω κάποιος είχε φέρει καναρίνι απο εξωτερικό αλλα δεν θυμάμαι ποιος...
 
Νομίζω ο Νίκος ο @Paianas ; Δεν είμαι σίγουρη, αλλά ο Νίκος κάτι θα γνωρίζει σχετικό.
 
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν παιδιά στο φόρουμ, που έχουν κάνει εισαγωγή πουλιών από Ιταλία ή από αλλού;
Αν χρειάζονται χαρτιά από κτηνιατρικές υπηρεσίες ή ότι άλλο.

Νεκτάριε, εγω θα εκανα μια προσπαθεια και με την αποκεντρωμενη διοικηση της περιφερειας που μενω στο εκει τμημα διευθυνσης δασών. Ισως αυτοί ξερουν, πχ για την αττική αυτή η υπηρεσία βρίσκεται λεωφ. Μεσογείων 239. Επισης μπορεις να μιλήσεις κ με το ΥΠΕΚΑ (δεν ξερω ποια διευθυνση, ίσως την δ. Δασών). Πιστεύω ότι ειδικά εντος ΕΕ δεν θα ειναι δυσκολο, αυτο που θα με απσχολούσε ειναι η κατασταση των πουλιών οταν φτασουν εδω. Για το τελευταίο θα φρόντιζα να βεβαιωθώ για το κουτί μεταφορας που θα χρησιμοποιηθεί καθώς κ αν ο εκτροφέας αυτός εχει ξαναστείλει στο εξωτερικό πουλιά.
 
Νεκταριε πρωτα θα πρεπει να βρεις τον εμπορα αυτος στη συνεχεια θα πρεπει να σου στειλει ενα πιστοποιητικω (την κατηγορια, το ειδος απο που προερχονται (εκτροφειο κλπ. ) θα πρεπει να τηλεφωνισης στο ΥΠΕΚΑ στο γραφειο cities μηπως χρειαζεται και καποια ειδικη αδεια αν το ειδος που θελεις δεν αναφερεται στη συμβαση cities περι προστατευομενου ειδους, αυτα στα γραφω κατοπην ερωτησης στο τμημα θυρας του δασαρχειου που εργαζομαι, μπορει τα χαρτια να ειναι πιο πολλα απλος σου δειχνω την αρχη του δρομου κατοπι απαντησης στο σχετικο γραφειο, περι εισαγωγης η δυσκολια ειναι ασχετα οτι ανοικουμε στην ΕΕ στο οτι ειναι ζωα και θα πρεπει να εχουν καποια ιδιαιτερα χαρτια για αποφυγη μικροβιων σε αλλη χωρα. Πιστευω να σε βοηθησα
 
Back
Top