Αναπαραγωγή Εκκόλαψη νεοσσών δεύτερης γέννας και απογαλακτισμός πρώτης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Φίλοι μου καλησπέρα. Οι νεοσσοί της πρώτης γέννας είναι στην 35η μέρα. Έχουν αρχίσει να τρωνε μόνοι τους αλλά ο ένας από τους δύο αν και τρώει και μόνος του τιτιβίζει και παραλληλα τον ταΐζει ο αρσενικός μέσα από το διαχωριστικό. Στην μια πλευρα της ζευγαρώστρας λοιπόν έχω το ζευγάρι
Με τη νέα φωλιά και τα 6 αυγά της δεύτερης γέννας και στην άλλη τους δυο νεοσσούς της πρώτης. Δεδομένου λοιπόν ότι λογικά από αυριο θα εκκολαφθουν τα αυγά τα οποία αντικατέστησα όταν επρεπε για να βγουν όλα μαζι, μήπως ήρθε ο καιρός να μεταφέρω τους νεοσσούς της πρώτης γέννας σε άλλο κλουβί για να ελαφρύνω και τον αρσενικό που τρέχει ο ερμος και δεν φτάνει;
 
Καλώς να έρθουν τα νέα σου μικρά Στάθη.
Προσωπικά, θα άφηνα την κατάσταση ως έχει για λίγες ημέρες ακόμα, ώστε να μην στρες άριστους τα προς απογαλακτισμό πουλάκια.
 
@ianos το σκέφτηκα γιατί έτσι και αλλιώς τις πρωτες μέρες η θηλυκιά ταίζει απλά είπα να τον ξεκουράσω τον έρμο. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τα μικρά τα βλέπω υπέρ δραστήρια. Έχω κλουβα πτησης 1 μέτρου έτοιμη. Να τα βάλω όταν έρθει η ώρα εκει με κλαδακια ώστε να κάνουμε πτηση μισού μέτρου; έτσι για αρχή.
 
Σταθη, όταν βεβαιωθείς ότι τα πουλάκια τρέφονται σωστά από μόνα τους, φυσικά να τα βάλεις σε κλούβα πτήσης και δεν θεωρώ απαραίτητο να περιορίσεις τις πτήσεις τους στο μισό μέτρο. Αν δεν μπορούν στην αρχή να πετάξουν τόσο, δεν έγινε και τίποτα. Θα τα καταφέρουν στη συνέχεια.
 
Καλησπερα φίλοι μου. Σήμερα λοιπόν είμαστε στα 5/6 και αν δεν κάνω λάθος έχουμε σοβαρές πιθανοτητες για 6/6 διότι το αυγό που έμεινε πρεπει να είναι το τελευταιο
[automerge]1589729236[/automerge]
Webp.net-resizeimage(1).jpg
[automerge]1589730052[/automerge]
Διόρθωση: μετά από έλεγχο και συγκριση της παραπανω σημερινής φωτογραφίας με την χθεσινή κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον το 5/6 είναι και το τελικό σκορ, καθόσον όπως θα δείτε και εσείς συγκρίνοντας τις δυο φωτο μάλλον το αυγό που έμεινε δεν είναι το τελευταίο. Προφανώς το τελευταίο είναι και αυτό που έσκασε σήμερα.

Webp.net-resizeimage(24).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Webp.net-resizeimage(26).webp
Δηλαδή ρε παιδια έχω μια απορία. Σε αυτόν τον πανικο αν ψοφήσει κάποιο πως θα το παρω χαμπάρι; Δηλαδή και το πεντε στα έξι που είπα δεν είναι επειδή τα μέτρησα απλά βλέπω ένα αυγό άρα τα πεντε έσκασαν. Τώρα αν έχουν κανένα από κάτω τότε είναι τέσσερα. Εσείς βάζετε χέρι στη φωλιά; δηλαδή τα ξεχωριζετε με το δάχτυλο;
[automerge]1589801888[/automerge]
Μήπως πρεπει να τα ανακατευω έτσι για να μην πλακωσουν το μικρότερο;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα Στάθη. Μπορείς όταν σηκώνετε η καναρα σου, να κουνάς-χτυπάς ελαφρά την φωλιά. Αυτά συνήθως όταν πεινούν, νομίζουν πως είναι οι γονείς τους, και συκώνονται για να φάνε, τότε μπορείς να τα μετρήσεις. Επίσης, να ξέρεις πως αν κάποιος νεοσσος είναι νεκρός, διαφέρει χρωματικά από τους άλλους. Μην ανησυχείς, αν σου τύχει κάτι τέτοιο, που φυσικά εύχομαι να μην σου τύχει, θα το αντιληφθείς σίγουρα.
 
Back
Top