Φροντίδα Εκπαίδευση και συμπεριφορα lovebird

mariannaeleft

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2023
Μηνύματα
13
Έχω από τον Δεκέμβριο ένα lovebird θηλυκό γεννημένο το 23 αλλά δεν ξέρω πότε ακριβως λογικά το καλοκαίρι. Όπως ξέρουμε γενικά τα θηλυκά είναι πιο επιθετικά και το δικό μου συγκεκριμένα δεν δείχνει να μας φοβάται ιδιαίτερα, αλλά δεν νομίζω ότι μας συμπαθεί κιόλας 😆 το βγάζω έξω γενικά να κάνει γυρες στο δωμάτιο αλλά κολλάει σε καθρέφτες και σε αντανακλάσεις και προσπαθώ να την απομακρύνω από εκεί και κρύβω όσο μπορώ τους καθρέφτες, αν και δεν φαίνεται να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να κάνει κάτι άλλο όταν την απομακρυνω και δεν είναι εύκολο να της βρω ασχολίες διότι δεν μας εμπιστευεται πλήρως και αν πλησιάσεις δαγκώνει ή φεύγει,εκτός αν θες να της δώσεις κάνα σπορακι ή χαρτί να το ψευτομασουλησει και να το παρατήσει ή της έχεις κλαδάκι για να πατάει, οι μόνες φορές που έρχεται τελείως κοντά είναι όταν σε βλέπει να κρατάς τάμπλετ ή κινητό και παει πάνω μάλλον επειδή υπάρχει αντανάκλαση. Δεν είμαι σίγουρη στο πώς να την προσεγγίσω περισσότερο. Με την διατροφή επίσης κάνει κάτι περίεργα γλύφει λίγο ο,τι άλλο βάλω και το παρατάει και τρώει μόνο σπόρια, ούτε πέλλετ τρώει αλλά μάλλον θα δοκιμάσω να της βγάζω τα σπόρια όταν είναι πρωί και να δίνω με το χέρι αλλο φαγητό ή και σε μια ακρη. Τώρα που πληκτρολογώ είναι σε τέτοια φαση σαν να προσπαθεί να ασχοληθεί με κάτι αλλά ούτε εγώ ξέρω ούτε αυτή μάλλον😆 σίγουρα ψάχνει και αντανάκλαση να την γλύψει και να την δαγκώσει. Τα χαρτάκια εγώ τα βάζω πάνω της επειδή βλέπω ότι δεν την ενοχλεί, έτσι για την ασχολία το κανω και παίζει λίγο δεν κάνω απότομες κινήσεις γιατί δαγκώνει α
 

Συνημμένα

  • Messenger_creation_196d664f-32c8-4eaa-83b7-cfe985abf524.webp
    Messenger_creation_196d664f-32c8-4eaa-83b7-cfe985abf524.webp
    153,5 KB · Προβολές: 12
  • Messenger_creation_6d1c88b3-7beb-4f13-9ffe-6104e43d6e27.webp
    Messenger_creation_6d1c88b3-7beb-4f13-9ffe-6104e43d6e27.webp
    100,7 KB · Προβολές: 12
  • Messenger_creation_a31e0f31-aefb-41be-8185-72c8ad0b1fb0.webp
    Messenger_creation_a31e0f31-aefb-41be-8185-72c8ad0b1fb0.webp
    102,4 KB · Προβολές: 12
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: MARY58
Έχω από τον Δεκέμβριο ένα lovebird θηλυκό γεννημένο το 23 αλλά δεν ξέρω πότε ακριβως λογικά το καλοκαίρι. Όπως ξέρουμε γενικά τα θηλυκά είναι πιο επιθετικά και το δικό μου συγκεκριμένα δεν δείχνει να μας φοβάται ιδιαίτερα, αλλά δεν νομίζω ότι μας συμπαθεί κιόλας 😆 το βγάζω έξω γενικά να κάνει γυρες στο δωμάτιο αλλά κολλάει σε καθρέφτες και σε αντανακλάσεις και προσπαθώ να την απομακρύνω από εκεί και κρύβω όσο μπορώ τους καθρέφτες, αν και δεν φαίνεται να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να κάνει κάτι άλλο όταν την απομακρυνω και δεν είναι εύκολο να της βρω ασχολίες διότι δεν μας εμπιστευεται πλήρως και αν πλησιάσεις δαγκώνει ή φεύγει,εκτός αν θες να της δώσεις κάνα σπορακι ή χαρτί να το ψευτομασουλησει και να το παρατήσει ή της έχεις κλαδάκι για να πατάει, οι μόνες φορές που έρχεται τελείως κοντά είναι όταν σε βλέπει να κρατάς τάμπλετ ή κινητό και παει πάνω μάλλον επειδή υπάρχει αντανάκλαση. Δεν είμαι σίγουρη στο πώς να την προσεγγίσω περισσότερο. Με την διατροφή επίσης κάνει κάτι περίεργα γλύφει λίγο ο,τι άλλο βάλω και το παρατάει και τρώει μόνο σπόρια, ούτε πέλλετ τρώει αλλά μάλλον θα δοκιμάσω να της βγάζω τα σπόρια όταν είναι πρωί και να δίνω με το χέρι αλλο φαγητό ή και σε μια ακρη. Τώρα που πληκτρολογώ είναι σε τέτοια φαση σαν να προσπαθεί να ασχοληθεί με κάτι αλλά ούτε εγώ ξέρω ούτε αυτή μάλλον😆 σίγουρα ψάχνει και αντανάκλαση να την γλύψει και να την δαγκώσει. Τα χαρτάκια εγώ τα βάζω πάνω της επειδή βλέπω ότι δεν την ενοχλεί, έτσι για την ασχολία το κανω και παίζει λίγο δεν κάνω απότομες κινήσεις γιατί δαγκώνει α
Καλησπέρα! Για να ξεκινήσουμε έχεις κάνει τεστ dna για το φύλο του. Δεν μπορεί κανείς να το διακρίνει χωρίς τέτοιο τεστ και τα πετ σοπ λένε συνήθως ψέματα. Όταν βγαίνει από το κλουβί ο χώρος πρέπει να είναι ασφαλής. Δεν βρίσκω το σχετικό άρθρο, αν μπορεί κάποιο μέλος να το στείλει. Όταν είναι έξω χρειάζεται ένα πάρκο για να παίζει. Μην δίνετε χαρτιά σε καμία μορφή για να τα μασουλήσει. Δεν είναι υγιεινό. Και σε καμία περίπτωση μην τα βάζετε στο σώμα του. Μπορούν πολύ εύκολα να το τραυματίσουν και να του χαλάσουν το φτέρωμα του. Αν κάποιος απλά βάλει τα pellet δεν θα τα φάει με την καμία. H προσαρμογή πρέπει να γίνεται ομαλά.
(τα μπλε γράμματα είναι link)
 
@KONSTANTINOS MICHAIL Κωνσταντίνε, τα περισσότερα παιχνίδια που βλέπω για παπαγάλους κυρίως χαρτιά είναι ή ρολά από χαρτί υγείας.
Πχ
Όταν βγαίνει από το κλουβί ο χώρος πρέπει να είναι ασφαλής. Δεν βρίσκω το σχετικό άρθρο, αν μπορεί κάποιο μέλος να το στείλει.
Νομίζω ότι αναφέρεσαι σε αυτό.
 
@MARY58 το διάβασα το άρθρο και όλα καλά τα έχω προσέξει όλα αυτά στον χώρο και πάντα βγαίνει έξω υπό επίβλεψη
 
@mariannaeleft πιστεύω ότι είναι νωρίς κ ακόμα μαθαίνει. Πάρε του ή φτιάξε του παιχνίδια από ασφαλή υλικά, θα βρεις αρκετά σχετικά ποστ στο φόρουμ, αν βρω κ άλλα θα σου στείλω, για να ψυχαγωγείται. Κουκλάκι το μικρούλι σου, φτου φτου 🧿.
[automerge]1708527594[/automerge]
Κ το πάρκο που λέει ο @KONSTANTINOS MICHAIL σίγουρα θα βοηθήσει.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL το ξέρω στα πετ σοπ δεν γνωρίζουν πολλά πραγματα και φαινεται από το πώς εξυπηρετούν όταν αναφερόμαστε στην φροντίδα κι διατροφή των ζώων,το φυλο το διαπίστωσε η μητέρα και ο αδερφός μου διότι είχε ένα αρσενικό μαζί στο ίδιο κλουβί και είχε ανέβει στην πλάτη της εκείνη την ώρα για ζευγάρωμα, ευτυχώς μετά από παρακολούθηση δεν έχει διαπιστωθεί ότι έχει γίνει γονιμοποίηση ή να δημιουργηθει οποιοδήποτε πρόβλημα αναπαραγωγικό,την παρακολουθώ στενά όσον αφορά την συμπεριφορά,ενημερώνω την κτηνίατρο και προσπαθώ να διαβάζω κι εγώ αρκετά πραγματα. Όσο για το χαρτί δεν πίστεψα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα διότι απλά τινάζεται και φεύγει από πάνω της δεν της το περνάω ανάμεσα από φτερούγες, επίσης παρακολουθώ μην υπάρξει κατάποση του χαρτιού για να καταλαβαίνω και την συμπεριφορά της, εκτός αν δεν κάνει καλό από την άποψη ότι το "σαλιωνει" τότε θα το προσέχω περισσότερο. Τέλος, θα κοιτάξω για πάρκο για να έχει να ασχολείται διότι ο χορός δεν είναι τόσο καλά διαμορφωμένος για να κουρνιάζει και να εξερευνει
[automerge]1708527928[/automerge]
@MARY58 ευχαριστώ πολύ πολυ😊 είναι όντως πολυ όμορφο το καμαρώνουμε κάθε μέρα κι εμείς χαχα, πιστεύω κι εγω πως ακόμα προσαρμόζεται γιατί στο πετ σοπ είχαν 2-3 κλαδιά και μεγάλωσε τους πρώτους μήνες χωρίς ιδιαίτερες ασχολίες
 
Δες αυτά τα άρθρα που επισυνάπτει ο @Vada που είναι πολύ χρήσιμα κ παιχνίδια από την πολυμήχανη Σίσσυ μας @Sissy




 
@MARY58 έριξα μια ματιά μόλις τώρα, πάρα πολύ ωραίες ιδέες ευχαριστώ πολύ 😊😊 ανυπομονώ να τα δοκιμάσω φαίνεται να είναι διασκεδαστικα
 
@KONSTANTINOS MICHAIL Κωνσταντίνε, τα περισσότερα παιχνίδια που βλέπω για παπαγάλους κυρίως χαρτιά είναι ή ρολά από χαρτί υγείας.
Ναι @MARY58, αλλά τα χαρτιά που χρησιμοποιούν οι εταιρείες είναι ειδικά επεξεργασμένα και κατάλληλα. Αν κάποιος χρησιμοποιήσει τα χαρτιά υγείας zewa soft λόγου χάρη, το χαρτί μπορεί να περιέχει κάποιο χημικό αρωματικό που είναι τοξικό, χωρίς να το γνωρίζει ο δημιουργός. Επίσης είναι εμφανής και η παρουσία πετρελαίου στα χαρτιά από εφημερίδες, διαφημιστικά και περιοδικά. Δεν ξέρω τι χαρτί χρησιμοποιεί απλά προειδοποιώ. Επίσης με την καμία δεν θα έπρεπε να βάζει χαρτί στο φτέρωμα του πτηνού. Τα υλικά που χρησιμοποιούνται για χειροποίητα παιχνίδια πρέπει να είναι ελεγμένα και να μην στερεώνονται με κανέναν τρόπο πάνω στο πτηνό.
το φυλο το διαπίστωσε η μητέρα και ο αδερφός μου διότι είχε ένα αρσενικό μαζί στο ίδιο κλουβί και είχε ανέβει στην πλάτη της εκείνη την ώρα για ζευγάρωμα, ευτυχώς μετά από παρακολούθηση δεν έχει διαπιστωθεί ότι έχει γίνει γονιμοποίηση
Αυτή δεν είναι καμία απόδειξη. Ένα lovebird μπορεί να αποπειραθεί να ζευγαρώσει και με ομόφυλο πουλάκι. Αυτό για το οποίο μιλάμε έκανε αυγό; Αυτό που αποκαλείς αρσενικό έχει αποδειχτεί από τεστ DNA; Πιστεύω ότι ίσως κάτι έχεις παρερμηνεύσει σε σχέση με τα φύλα.
 
περιέχει κάποιο χημικό αρωματικό που είναι τοξικό, χωρίς να το γνωρίζει ο δημιουργός. Επίσης είναι εμφανής και η παρουσία πετρελαίου στα χαρτιά από εφημερίδες, διαφημιστικά και περιοδικά.
Αν είναι αρωματικό, δύσκολα να μην είναι φτιαγμένο για να γίνεται αντιληπτό. Εφημερίδες κ περιοδικά έχουν μελάνι. Εδώ δεν τα χρησιμοποιούμε για υπόστρωμα. Εγώ κατάλαβα ότι εννοούσε λευκό χαρτί πχ εκτυπωτή. Όπως κ ναχει πρέπει να είναι ασφαλή υλικό.
 
Στις φωτο φαινονται κομματακια χαρτι απο καποιο τετραδιο το πιθανοτερο. αχρησιμοποιητες σελιδες τετραδιου μου φαινονται. ουτε εφημεριδες ουτε τιποτα τετοιο.
επισης οι παπαγαλοι δεν γλυφουν.με το ραμφος τους και την γλωσσα χειριζονται την τροφη τους αλλα και αναγνωριζουν τον κοσμο γυρω τους. μην ξεχναμε οτι ανοιγουν ηλιοσπορους. δοκιμασε καποια τροφη δεν του εκανε εντυπωση πηγε παρακατω

οσο για τις εφημεριδες δεν ειναι πλεον απο τοξικα μελανια στην πλειονοτητα τους γιατι τοτε θα ειχανε θεμα και με τους αναγνωστες που αγγιζουν τα φυλλα κατα την αναγνωση. Δεν ειπα οτι να τρωνε εφημεριδες σε καμια περιπτωση αλλα μην τα δαιμονοποιουμε..επισης αλλο εφημεριδα αλλο ιλουστρασιον χαρτι αλλο διαφημιστικο φυλλαδιο lidl η του xyz discount μαρκετ..

κυνηγαει τις αντανακλασεις γιατι απλα δεν καταλαβαινει οτι ειναι αντανακλαση. Νομιζει οτι ειναι αλλος παπαγαλος
 
Στις φωτο φαινονται κομματακια χαρτι απο καποιο τετραδιο το πιθανοτερο. αχρησιμοποιητες σελιδες τετραδιου μου φαινονται. ουτε εφημεριδες ουτε τιποτα τετοιο.
Ναι αυτονόητα της έδωσα χαρτί καθαρό από τετράδιο να μην έχει μελάνι πάνω. Και θα συμφωνήσω ότι γενικά δεν προσπαθώ να κάνω δύσκολη την ζωή μου και να υπερβάλλω με το παραμικρό, έχω ενημερωθεί για τα κατάλληλα παιχνίδια,κλαδάκια, κλουβιά, κατάλληλη διατροφή και υγιεινή. Αυτά θεωρώ είναι τα πιο σημαντικά, το κομμάτι του χαρακτήρα και της συμπεριφοράς του ζώου είναι το επομενο που με ενδιαφέρει και που θέλει πιο πολλή δουλειά προφανώς γι'αυτό και προσπαθώ να ενημερωθώ αναλόγως από εμπειρίες άλλων και ειδικών😊
[automerge]1708543194[/automerge]
κυνηγαει τις αντανακλασεις γιατι απλα δεν καταλαβαινει οτι ειναι αντανακλαση. Νομιζει οτι ειναι αλλος παπαγαλος
Το χω διαβάσει και αυτό ότι αυτά τα είδη δεν αναγνωρίζουν το είδωλο τους όπως κάποιοι άλλοι μεγαλύτεροι παπαγάλοι οποτε το αποφεύγω όσο μπορώ εφόσον δεν έχει και παρέα
 
@mariannaeleft συμφωνώ Μαριάννα.
Σημασία έχει τα υλικά ναναι ασφαλή.
Σε συνέχεια των ποστ που σου επισύναψα, βρήκα κ αυτήν την ωραία ιδέα της @Sissy, εννοείται.
Κ τις συμβουλές της στην εξέλιξη των παιχνιδιών της αναφορικά με τα πλαστικά σε ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα του @ianos.
[automerge]1708543399[/automerge]
Είμαι σίγουρη ότι θα φτιάξεις ωραία παιχνίδια κ αν θες τα παρουσιάζεις να τα καμαρώσουμε κ να προστεθούν ιδέες. 😊
 
Καλησπέρα και πάλι από εμένα. Εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν τίποτα άλλο εκτός από φύλα Α4. Όμως, ακόμα και ασφαλές να είναι το χαρτί δεν θα πρέπει να του το βάζεις στα φτερά. @φιλομαθης Νίκο υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο για τους κινδύνους που δημιουργεί αυτή η πράξη; Για το φύλο δες εδώ:
Kαλή τύχη με το λοβάκι σου. Να μας ενημερώνεις για την πρόοδό του.
 
  • Ha ha
Αντιδράσεις: kom
@KONSTANTINOS MICHAIL
για τους κινδύνους που δημιουργεί αυτή η πράξη;
Ποια πράξη; Αυτή;
Τα χαρτάκια εγώ τα βάζω πάνω της επειδή βλέπω ότι δεν την ενοχλεί,
Που της βάζει μικρά κομματάκια χαρτί πάνω της να παίζει; Τόσο μικρά όπως φαίνονται στην φωτογραφία. Σοβαρά τώρα;
 
Νίκο υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο για τους κινδύνους που δημιουργεί αυτή η πράξη;
@KONSTANTINOS MICHAIL καλησπέρα σε ποια πράξη αναφέρεσαι ?

Μήπως αυτό που κάνουν μόνα τους κάποια είδη όπως τα lovebirds ? Αλλά εδώ δεν γίνεται τοποθέτηση εντός του πτερώματος ούτε καν ενασχόληση του ίδιου του πουλιού για να φοβηθεί κάποιος ενίσχυση αναπαραγωγικών ενστίκτων αν αυτό σκεφτεσαι
Κάτι που πολλοί φροντιστές το πετυχαίνουν άθελά τους με χάδια σε λάθος περιοχές του σώματος και λάθος ωράρια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σοβαρά τώρα;
Υπάρχει κάποια απόδειξη ότι είναι ασφαλές; Δεν φαντάζομαι να αρέσει σε κάποιο παιδί να κολλάνε παιχνίδια πάνω του. Αυτή είναι η άποψή μου, αλλά αν υπάρχει κάποια απόδειξη που να την καταρρίπτει θα την δεχτώ. Επίσης συγνώμη για την χρήση της λέξης " πράξη" μου τα έβγαζε το κινητό (φάση κορέκτορα) και δεν σκέφτηκα εκείνη την στιγμή. Δεν είμαι στα καλά μου γιατί βρήκαμε ένα σκυλί και δεν ξέρω πώς να δράσω. Βρήκα την ενότητα σκυλιά οπότε θα έχετε νεότερα. Τέλος πάντων! Καλή τύχη και πάλι @mariannaeleft !
 
Βρήκα ένα άρθρο σχετικά με τοξικά σε σχολικά είδη σε χώρα πιο προχωρημένη από την δική μας. Το παραθέτω όχι μόνο για τα πτηνά αλλά και για τα παιδιά μας.
[automerge]1708715223[/automerge]
Λογικά και τα χαρτιά με μελάνι είναι δυνητικά τοξικά αλλά η τοξικότητα έχει να κάνει πάντα με την ποσότητα της δόσης. Μην ξεχνάμε ότι ακόμα καθ ωφέλιμα στοιχεία όταν καταναλώνονται σε μεγάλη ποσότητα λειτουργούν τοξικά για τον οργανισμό. Ας πάρουμε παράδειγμα τις χρωστικές στην συνιστώμενη ποσότητα δεν υπάρχει πρόβλημα, σε *2 ή *3 βλάπτουν το συκώτι. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τα χαρτάκια αυτά αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρουμε αν θα καταπιεί και κανένα (από όση εμπειρία έχω δεν τα τρώνε ποτέ μόνο τα σχίζουν κάτι που εδώ έχει ήδη γίνει) καλό θα ήταν να τα αποφεύγουμε μιας Κία δεν θα ασχοληθεί και το πουλάκι με τα κομμένα χαρτάκια στο σώμα του. Για την επαφή δεν τι συζητάω δεν θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top