Φροντίδα Εκπαίδευση παπαγάλων με κλίκερ (clicker)

μου το εφερε γνωστος απο αλλο φορουμ για σκυλια που εχει πετ... Και βρεθηκαμε σημερα σε ενα σεμιναριο για εκπαιδεση.. Αυτος ειναι απο κρητη οποτε δεν νομιζω να γινετε...
αλλα απο οτι εχω δει μπορεις να παρεις και απο e-bay;)
 
Πφ... Τι μου λες για e-bay κλπ...
Θα ξεκινησω με το στυλο τελικα!
 
Μερικά ζώα προτιμούν το στυλό γιατί τρομάζουν με τον ήχο του κλίκερ. Εγώ το κλίκερ το είχα πάρει για να εκπαιδεύσω τα κουνέλια μου αλλά, ιδιαίτερα το ένα, φρίκαρε πολύ γιατί ο ήχος ήταν πολύ δυνατός για τα αφτιά του. Οπότε χρησιμοποίησα στυλό. Ορίστε ένα μικρό μέρος απο τα αποτελέσματα:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
Xαχα!
Το κουνελακι ειναι ο Αυτιας;
Τον καημενο...
Τουλαχιστον με το στυλο επιασε!
 
Ναί, ο Αφτιάς είναι το κουνέλι. Πάντως το βίντεο τον πέτυχε σε άσχημη στιγμή. Με τη μέθοδο κλίκερ είχε μάθει το όνομά του, να κάνει κύκλους, να περπατάει για λίγο στα πίσω πόδια του και να πηδάει στον αέρα. Ας μην ξεχνάμε όμως οτι η θετική εκπαίδευση στηρίζεται στον αμοιβαίο σεβασμό, πράγμα που σημαίνει οτι μερικές φορές το ζώο απλώς δεν έχει τη διάθεση να ακολουθήσει. Τρανό παράδειγμα ο Αφτιάς, που επειδή τον είχα ξυπνήσει επίτηδες απο τον μεσημεριανό του ύπνο, και μετά φταρνίστηκα την ώρα που ήθελε να κάνει την ανάγκη του, και τρόμαξε, αρνήθηκε να εκτελέσει την εντολή "γύρνα", επειδή τσαντίστηκε.

Θέλω να πω, η μέθοδος κλίκερ δεν είναι μιά μαγική μέθοδος που λύνει όλα τα προβλήματα. Μπορεί να βοηθήσει βέβαια ζώα με προβλήματα συμπεριφοράς αλλά αν η δική μας συμπεριφορά απέναντί τους δεν συμβαδίζει με τη μέθοδο, δεν γίνεται τίποτα.

Ορίστε και ένα βιντεάκι απο ένα φοβικό μουλάρι, που φοβόταν να μπει σε κλειστά μέρη λόγω κακοποίησης, που κατάφερε τελικά να μπει στο παχνί με τη βοήθεια της μεθόδου κλίκερ.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
 
Back
Top