Γενικά Εκπαίδευση ταχυδρομικών περιστεριών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kung
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kung

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Κερατσίνι
Έχω αγοράσει ένα ζευγάρι ταχυδρομικά περιστέρια είναι πέντε μηνών
Θα ήθελα να μου πείτε πώς να ξεκινήσω την εκπαίδευση τους.;☹
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
Αν τα έχεις αγοράσει πέντε μηνών δεν εκπαιδεύονται από εσένα, γιατί δεν πρόκειται να σου γυρίσουν πίσω.
Εκτός αν είναι κοντά το παλιό τους κουμάσι και πας κάθε φορά και στα δίνει πίσω και πάλη από την αρχή και πάλη από την αρχή και μπορεί κάποτε να σου μείνουν, ειδικά αν ζευγαρώσουν και κάνουν μικρά.
Ή τα παίρνεις πολύ μικρά (1 μηνός), να μην έχουν βγει από την φωλιά τους (το κουμάσι τους).
Δηλαδή να μην έχουν δει τον εξωτερικό χώρο της παλιά τους φωλιάς, αλλά να δουν για πρώτη φορά τον δικό σου χώρο.
Με αυτά που έχεις κάνε υπομονή να ζευγαρώσουν και να αποκτήσεις τα δικά σου πιτσούνια, αυτά ούτε να τα βγάλεις έξω από το κουμάσι γιατί έφυγαν. (Ακόμα και με κομμένα φτερά αν είναι καλό περιστέρι καλός ταχυδρόμος δυνατό πουλί θα σου φύγει.)
 
αφου τα πηρες μεγαλα κρατατα κλειστα παρε γενα και εκπαιδευσε αυτα που θα σε βγαλουν
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, και κάτι άλλο όταν με το καλό
Βγάλω πιτσούνια τι πρέπει να κάνω για την εκπαίδευση τους;
Σας ευχαριστώ και συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστικός
 
οταν αποκτησεις πιτσουνια δες πρωτα τη διατροφη. Δηλ. Βηταμινες κτλ. Οταν γινουν 3 μηνων τα αφηνεις απο αποστασεις 15-20 χιλιομετρων. Οσο περναει. Ο καιρος μεγαλωνεις της αποστασεις. Τα περιστερια που θα τα εχεις για αγωνες θελουν και ειδικη διατροφη. Ποτε δεν τα αφηνουμε οταν αλαζουν φτερα. Ειχα ταχυδρομο που τον αφησα απο ομονοια και ειρθε. Τα ταχυδρομικα ηταν τα αγαπημενα μου. Πρην αρχησεις την εκπαιδευση δες την διατροφη τους ειναι το παν στα ταχυδρομικα.
 
Φιλε μου 5 μηνων δεν ειναι πολυ μεγαλα για να ειναι τοσο "σφιγμενα".
Ρωτα απο εκει που τα πηρες αν τα πετουσε.Αν ναι δεστα το φτερο με ταινια η παραμανα και αστα κατω μεχρι να βγαλουν πουλια.Αν οχι 10 μερες δεσιμο ειναι αρκετο. Και στις δυο περιπτωσεις τα πουλια να βγαινουν καθημερινα και για ωρες στο προαυλιο του κουμασιου τους. Στη συνεχεια αφηνετα να πετανε για να γνωρισουν τον τομεα τους. Μετα απο 5-6 μηνες καθημερινων πτησεων απο το κουμασι σου μπωρεις να αρχισεις να τα απελευθερωνεις απο πιο μακρυα ξεκινοντας απο μια αποσταση 2-3 χιλιομετρων, αυξανοντας σταδιακα την αποσταση.
Να σου ζησουν και καλη επιτυχια.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.
:D
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο βιβλίο στα ελληνικά
Η μεταφράσεις ιδικά για τα ταχυδρομικά περιστερια, γιατι μια
Προσπάθεια που έκανα να βρω δεν υπήρχε πουθενά.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Back
Top