Φροντίδα Εκπαίδευση budgie 4 μηνών

Eleni sk

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουλ 2020
Μηνύματα
37
Πόλη
Νεα Φιλαδελφεια, Θεσσαλονίκης
Παιδια γεια σας και παλι. Θα ηθελα να σας ρωτησω ξανα κατι για το budgie μου.. Ειναι περιπου 4 μηνων, το εχω σχεδον μηνα, μολις βαλω το χερι μου στο κλουβι καθεται πανω μου, αν παω να τον χαιδεψω τιτιβιζει και απομακρυνεται σιγα σιγα... Στο θεμα μας τωρα, τον βγαζω σχεδόν κάθε μέρα απο το κλουβι του να μαθαινει το χωρο, με το ζορι τον βαζω μεσα παλι, επανω μου δεν ερχεται για κανέναν λογο. Αααααν τον αφησω για αρκετή ωρα εξω απο το κλουβι, λετε να ερθει σε εμενα να τον βαλω μεσα, λογικα δε θα διψασει/πεινασει; δε ξερω τι να κανω και από εκει που θα κανω βλακειες ειπα να σας ρωτησω. Ευχαριστω εκ των προτερων❣️
 
Είναι μικρούλι, αλλά πιστεύω ότι αν διψάσει (πίνουν λίγο νερό τα μπάτζι) ή πεινάσει θα πάει μόνο του στο κλουβί. Στο διά ταύτα θα έλεγα ότι θα μπορούσες όσο είναι στο κλουβί σε πρώτη φάση και έπειτα όταν συνηθίσει, όταν είναι εκτός, να το κερνάς μικρές ποσότητες κεχριού ( μιλετ) και έπειτα είτε για να τις φάει να πρέπει να ανεβαίνει στο χέρι σου ή σε πατηθράκι, ώστε όταν αργότερα θα είναι έξω, με τον ίδιο τρόπο να έρχεται στο χέρι σου ή στο κλαράκι που θα κρατάς, ώστε να το πηγαίνεις μέσα στο κλουβάκι του.
 
Δεν βαζουμε ποτε το χερι μεσα στο κλουβι και δεν τα αναγκαζουμε να μας δεχθουν.
Θα πρεπει με υπομονη να το κανεις να ερθει εκεινο στο χερι σου.
Οσο το πιέζεις, απλα το απομακρυνεις.
 
Πιο πανω αναφερεις "μολις βαλω το χερι μου στο κλουβι" οποτε τοποθετηθηκα αναλογως :)

Σε οτι αναφορα τα χαδια,το οτι απομακρύνεται σημαινει οτι δεν θελει και τα τιτιβισματα ειναι τα "γαλλικά" που το δηλωνουν!
Δεν δεχονται ολα τα παπαγαλακια το χαδι ή το αγγιγμα παντα και καποια δεν το δεχονται ποτε και ας καθονται ή τρωνε απο το χερι.
Ειναι θεμα χαρακτηρα.
Με υπομονη θα καταλαβεις τι τυπος ειναι!
 
Μη νομιζεις και εμεις που φροντιζουμε πιο πολυ καιρο πουλακια καθε μερα μαθαινουμε κατι νεο.

Απλα θελει υπομονη και να διαθεσεις οσο πιο πολυ χρονο μπορεις και παντα ως εκει που το "σηκωνει" για να μην κανεις πισω βηματα!
Καλη επιτυχια!
 
Back
Top