Γενικά Εκπαιδευουν τα αγριοπουλια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιοι ψεκπαιδευουν αγριοπουλια μου φαινετε παραλογο αλλα πολλοι ετσι γραφουν.
 
Φιλε αν θες να πεις οτι τα εκπαιδευουν σε φωνες τοτε ναι τα εκπαιδευουν.Αν θες να πεις οτι τα εκπαιδευουν ωστε να καθονται στο δαχτυλο του ανθρωπου χωρις να φοβουνται τοτε ναι τα εκπαιδευουν αν και ειναι πολυ δυσκολο αυτο να γινει με ενα μεγαλο πουλι γινεται πολυ ευκολα αν καποιος μεγαλωσει ενα πουλι απο νεοσσο.Αν θες να πεις το αν τα εκπαιδευουν ωστε να κανουν κολπα δεν το βρισκω απιστευτο αλλα σιγουρα με μια πολυ περιορισμενη γκαμα καθως λογο σωματοδομης δεν μπορουν να κανουν και πολλα οπως οι παπαγαλοι αλλα και αυτο μου φενεται απιστευτα δυσκολο.Αυτα

Καραλης Φιλιππος
 
Ένας φίλος του πατέρα μου, που έμενε σε σπίτι στην εξοχή και είχε πέυκα, έσπαγε κουκουνάρια και μάζευε τους καρπούς τους. Κάθε τόσο πέταγε και λίγους σε ένα σπουργίτι που πήγαινε κοντά του. Μετα απο κανα χρόνο το σπουργίτι τον είχε μάθει τόσο πολύ που καθόταν πάνω του και εκείνος του έσπαγε κουκουνάρια και του τα έδινε με το χέρι. Θέλει πολύ υπομονή, να είσαι μόνιμα κοντά στο πουλί ωστε να συνηθήσει την παρουσία σου και φυσικά να είναι ελέυθερο ωστε να μην φοβάται οτι δεν έχει τρόπο διαφηγής αλλά να σε πλησιάσει όταν εκείνο νοιώσει άνετα μαζί σου.
 
Η ''εκπαιδευση'' που λες θελει υπομονη και επιμονη.Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να μαθω ενα χελιδονι να καθεται στο χερι μου... Τι θα νιωσω αλλο;Η ομορφια στα αγρια πουλια ειναι ακριβως αυτο... Το αδαμαστο.. Το αγριο.. Το απιαστο..
Γιατι θα πρεπει ολα σαυτη την φυση να τα εχουμε του χεριου μας και στα χερια μας;
 
Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τη Σοφια, αυτη ειναι η μαγεια του αγριου, δεν υπαρχει λογος εκπαιδευσης, αν θες να βοηθησεις απλα ασε σε ενα χωρο λιγο τροφη και νερο τιποτα αλλο...
 
Η ''εκπαιδευση'' που λες θελει υπομονη και επιμονη.Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να μαθω ενα χελιδονι να καθεται στο χερι μου... Τι θα νιωσω αλλο;Η ομορφια στα αγρια πουλια ειναι ακριβως αυτο... Το αδαμαστο.. Το αγριο.. Το απιαστο..
Γιατι θα πρεπει ολα σαυτη την φυση να τα εχουμε του χεριου μας και στα χερια μας;


μπραβο Σοφια
 
Μπορει να εκαιδευτει το πουλακι ωστε να εχει οικειοτητα και να μην φοβαται τον ανθρωπο. Ομως για σκεψου να μην φοβαται και κανεναν, απο κει και επειτα οι πιθανοτητες να επιβιωσει ειναι μηδαμηνες και οταν θα πεσει σε λαθος χερια δεν θα εισαι εκει να το προστατεψεις.
 
Back
Top