Φροντίδα Εκπαιδευση - τι δυσκολο πραγμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frozed
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

frozed

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2011
Μηνύματα
74
Καλησπέρα σας!

Οπως εχω αναφερει και παλαιοτερα εχω ενα ζευγαρι Budgies... Το ενα κοντα στα 5 χρονων το αλλο νεαρο ουτε χρονου...

Επειδη το νεαρο το εφερα μετεπειτα απο το προηγουμενο αρσενικο που μου εφυγε, τα πουλια τα ειχα σε ενα μεγαλο κλουβι με το σιδερενιο χωρισμα αναμεσα τους...

Οσο τα ειχα χωριστα μπορουσα να τα πλησιασω και τα δυο αρκετα ευκολα, εβαζα το χερι, το περιεργαζονταν, κυριως απασχολουσα την θηλυκια που ειναι και παλαιοτερη...

Την ταιζα χορτα με το χερι και αυτη τελευταια ειχε αρχισει να ανεβαινει επανω στο δαχτυλο μου ολοκληρη (οχι με το ενα ποδι οπως πριν μια δυο βδομαδες)... Εδειχνε να αρχιζει να με εμπιστευεται...

Την κυριακη εβγαλα το χωρισμα για να δω την εξελιξη της σχεσης του επικειμενου ζευγαριου...

Οντως τα πραγματα ειναι καλα, επεσαν λιγα φιλακια, καποια τσιμπηματα "διωχμου" υπαρχουν ακομα απο την παλια αλλα πλεον συνυπαρχουν ηρεμα και δειχνουν να πανε για ζευγαρακι...

Το θεμα ειναι οτι απο την Κυριακη που εβγαλα το διαχωριστικο, η θηλυκια δε με εμπιστευεται οσο πριν, δεν ερχεται στην μερια της πατηθρας απο το πορτακι που βαζω το χερι μου και καθεται στο απομακρυσμενο... Ο νεαρος δε φοβαται πολυ πλησιαζει αλλα και αυτος πολυ επιφυλακτικος...

Φυσικα δε θελω να πιεσω καταστασεις αλλα δε θελω να με φοβουνται τα κατοικιδια μου... Προσπαθω να με εμπιστευτουν πλεον με το χερι ξανα εξω απο το κλουβι, η μεσα αλλα ακινητο και μακρυα τους, στην ουσια παλι απο την αρχη..

Τι γνωμη εχετε; Μηπως να μην τα πιεσω προς το παρον μεχρι να δεσουν μεταξυ τους; Να συνεχισω να κανω προσπαθεια να με εμπιστευτους;

Θελω να τα ηρεμισω γιατι θα τα βγαζω εξω απο το κλουβι αν το πετυχω στο δωματιο μου...
 
Στο δωμάτιο μπορείς να τα βγάζεις και αν δεν είναι ήμερα. Απλά θα διαλέξεις μια μέρα που θα έχεις πολύ χρόνο να είσαι μαζί τους. Θα τα αφήσεις να βγουν μόνα τους και εσύ θα κάθεσαι κάπου ήρεμα, χωρίς να προσπαθείς να τα πιάσεις ή να παίξεις μαζί τους. Θα τα αφήσεις αν θέλουν να έρθουν αυτά. Αν είναι πολλές οι ώρες, κάποια στιγμή θα ξαναμπούν στο κλουβί για να φάνε, να πιουν νερό, να κοιμηθούν. Φυσικά κλειστές πόρτες, παράθυρα και κουρτίνες. Το δωμάτιο να μην είναι καμιά κουζίνα που βράζει κατσαρόλα κτλ.
Ναι θέλει χρόνο και υπομονή.
Με τα χόρτα ημέρωσα τα δικά μου. Έρχονταν στο χέρι μου να δουν τι καλό έχει σήμερα και έτσι γίναμε φίλοι.
Αν σκοπεύεις να κάνεις γέννα, όλα αυτά θα γίνουν μετά τον απογαλακτισμό των νεοσσών. Εκπαίδευση και αναπαραγωγή μαζί δεν γίνονται.
 
Αμα ειναι αρσενικο τελικα ναι, θα παω για γενα...

Φοβαμαι να τα βγαλω ακομα η αληθεια ειναι, σημερα ας πουμε ετυχε και ειμαι ολη μερα σπιτι...

Εκτος των αλλων, οταν βαζω το χερι μου μεσα η θηλυκια διωχνει το καινουργιο απο εκει που καθεται...
πριν λιγο ξαναπροσπαθησα και η θηλυκια ηρθε με το ενα ποδι στο δαχτυλο και το αλλο στο κλουβι.. Κλασικα..

Εδω 2 φωτος απο τους "μεζεδες" μου..

tinypic-no-longer-available.jpg


Και μαζι :

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Μπορεί να είναι αρσενικό, πάντως είναι κουκλιά φτου φτου
 
  • Like
Αντιδράσεις: frozed
Back
Top