Ασθένειες Εκτρεφω περιστερια και θελω να ρωτησω για τις ασθενειες τους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης odyss7gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλως ορισες! Θα ηθελες να γινεις πιο συγκεκριμενος; Τι θα ηθελες να μαθεις;
 
Καλώς ήρθες φίλε αν θες βάλε το όνομά σου να σε λέμε με αυτό.
Τι ήθελες να μάθεις σχετικά με τις ασθένειες; Τι ράτσες εκτρέφεις;
 
Ρίξε μια ματιά εδώ :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καταρχην καλημερα σε ολους. Οδυσσεα με λενε και εκτρεφω βουτες και παπαγαλακια.ηθελα να ρωτησω οταν κουτσαινει ενα περιστερι απο τι μπορει να προερχεται αυτο
 
Καταρχην καλημερα σε ολους. Οδυσσεα με λενε και εκτρεφω βουτες και παπαγαλακια.ηθελα να ρωτησω οταν κουτσαινει ενα περιστερι απο τι μπορει να προερχεται αυτο
Πιθανόν από κάποιο χτύπημα ή κάποιο ατύχημα.
Κουτσαίνει πολύ καιρό?
Όταν πετά το κρεμάει το πόδι του ή το κρατά όπως έχει το άλλο;
Έχεις αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και σε άλλα περιστέρια;
 
Μακαρι να ειναι χτυπημα και οχι αρρωστια. Οταν πεταει το εχει μαζεμενο οπως το αλλο. Οταν ειναι κατω κουτσαινει και το μαζευει. Καθεται με το ενα δηλαδη. Δευτερη μερα ειναι που το κανει αυτο. Και μια περιστερα το ειχε αλλα εκεινη ειχε αναπνευστικο και τους ειχα κανει θεραπεια πριν δεκα μερες περιπου
 
Είναι εύκολο να τραυματίσουν τα πόδια τους τα πουλιά.
Ο περιστερώνας κρύβει από μόνος του πολλές παγίδες για τα πουλιά.
Ακόμη και οι προσγειώσεις τους (στις βούτες) μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα αν πέσουν με περισσότερο "ενθουσιασμό" απ' αυτόν που πρέπει.
Υπάρχει δυνατότητα να βρεις βοήθεια από κάποιον πιο ειδικό ή να μας βάλεις video - φωτογραφίες;
 
http://www.peristeriaclub.gr/peristeriaclub/?q=content/astheneies-peristerion

να κανεις εμβολια σε οποιες ασθενειες υπαρχουν
 
Εάν κουτσαίνει είναι χτύπημα και γενικά τραυματισμός... στις αρρώστιες το ρπόβλημα που δείχνουν τα πόδια είναι αστάθεια, ακόμα και παράλυση, όχι όμως κούτσο...
 
Καλησπερα και παλι. Αλλη μια ερωτηση για ασθενεια θελω να κανω. Εχω παρατηρησει μερικα περιστερια μου καθονται μαζεμενα και χωρις ορεξη 3 με 4 μερες τωρα. Μου ειπαν οτι μαλλον ειναι κοκκιδιαση και να ριχνω για 5 μερες λιγο ξυδι στο νερο τους. Ισχυει κατι τετοιο;
 
Καλησπερα και παλι. Αλλη μια ερωτηση για ασθενεια θελω να κανω. Εχω παρατηρησει μερικα περιστερια μου καθονται μαζεμενα και χωρις ορεξη 3 με 4 μερες τωρα. Μου ειπαν οτι μαλλον ειναι κοκκιδιαση και να ριχνω για 5 μερες λιγο ξυδι στο νερο τους. Ισχυει κατι τετοιο;
αυτό μπορεί να είναι σύμπτωμα πολλών ασθενειών... όχι απαραίτητα κοκκιδίαση
Αρχικά πρέπει να απομονώσεις άμεσα σε δικό τους χώρο τα άρρωστα ωστε να αποφύγεις περαιτέρω μόλυνση και στα υπόλοιπα σου πουλιά και να πας κάποια απο αυτά να τα δει κτηνίατρος που θα σου δώσει κάποιο φάρμακο

Επίσης μπορείς να αγοράσεις το βιβλίο (Η σελίδα δεν λειτουργεί πλέον) το ποίο έχει αναλυτικά και με εικόνες όλες τι πιθανές παθήσεις των περιστεριών καθώς και τρόπους αντιμετώπισης που θα σε βοηθήσει και στο μέλλον αν δεν υπάρχει βοήθεια κτηνιάτρου να κάνεις διάγνωση και να χορηγήσεις κάτι στα πουλιά σου.

Τέλος για να αποφεύγεις τέτοιες καταστάσεις όσο είναι αυτό εφικτό καλό θα ήταν να τηρείς σωστή διατροφή (συμπεριλαμβανωμένων εκτός των σπόρων {σιτάρι, κριθάρι, καλαμπόκι κ. Α.} και σπασμένων κοχυλιών που μπορείς να βρεις σε πετ-σοπ καθώς και σκορδόνερο και τσάι και φυσικά πτήσεις(όχι πολύ συχνά όμως), αν είναι δυνατόν να βοσκάνε και μόνα τους θα ήταν ιδανικό

για το ξύδι μπορείς να δεις και εδώ αλλά δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αρκετά...
 
Αν έχουν κοκκιδίωση και δεν θες να μπλέξεις με φάρμακα, παίρνεις σε ίσες ποσότητες ρίγανη,θυμάρι, βασιλικό,τα ανακατεύεις και αυτό θα είναι το ''φάρμακο'' σου.
Τώρα, θα υπολογίζεις για ένα λίτρο νερού στην ποτίστρα θα βράζεις 1 κουταλιά της σούπας γεμάτη από το μείγμα των βοτάνων.
Όσο για το ξύδι, δεν είναι ξύδι αλλά μηλόξυδο.
Αν μπορείς να βρεις βιολογικό, αφιλτράριστο(θα δεις μέσα κατακάθια) είναι το καλύτερο. http://biosophy.gr/index.php?route=product/product&product_id=355
Θα βάζεις μια κουταλιά της σούπας σε 1 λίτρο νερό.
Μπορείς να το βάζεις όλο τον χρόνο σε τακτά χρονικά διαστήματα, προληπτικά.
 
Back
Top