Γενικά Θελω να παρω cockatiel αλλα ανησυχω για τις ασθενειες

ναι αυτο ειναι σιγουρο γιατι αμα ειναι και το κλουβι του βρωμικο θα περναει η μυρωδια και στους αλλους χωρους! αλλα εχω ακομα καποιους μηνες να το παρω δε θα το παρω και αυριο που λεει ο λογος εχω τσεκαρι ενα πετ-σοπ που πουλαει κοκατιλ και θα τα ερευνω καθε φορα που θα περναω επισης στην αρχη δεν τα ηξερα τα ιδη αλλα μαλλον στρεφομαι προς τα κοκατιλ και μικροσωμα ειναι! Καλα δεν ηθελα να ειναι σα τα πιγκουινακια αλλα οχι και αυτα που κανουν απο χιλια ευρω και πανω που ειναι και γιγαντες να εχει και δεν ξερω αν ρωταω στο σωστο μερος αλλα μηπως ξερεται ποσο κανουν τα κοκατιλ και ποσο το κλουβι τους;
😕
 
Τα κοκατιλ τα μη εξημερωμενα κοστιζουν απο 35 ως και τα 60(συνηθως τα αλμπινο ειναι πιο ακριβα)

Τωρα το κλουβι ειναι αναλογως αλλα κατω απο 40 μην περιμενεις..
Δες μερικα κλουβια οτι πρεπει για να ζει ιδανικα
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-κλουβιά-και-παιχνίδια-έχετε-στους-παπαγάλους-σας.14892/
 
μια ψυχη να κοστιζει πιο φθηνα απο την φυλακη του
Ειναι κριμα να χαρακτηριζεις το κλουβι του κοκατιλ σου φυλακη!
Αν του παρεις ενα μεγαλο και το φτιαξεις ωραιο με παιχνιδια, το κοκατιλ σου θα χαιρεται να ειναι μεσα και θα το βλεπει σαν σπιτακι! 🙂
Οταν αγαπαμε κατι δεν τσιγγουνευομαστε!
 
να ρωτισω κατι;(επειδη ειμαι καινουργια σε αυτο το site που μου το σειστεισε η θεια μου η κλαιρη που εχει και εκεινη προφιλ και με λενε αλκηστη και ειμαι 13 ) εγω θελω να παρω ενα cockatiel (κοκατιλ) αλλα με ολες αυτες τις ασθενειες εχω τρομοκρατηθει λιγο! Μηπως υπερβαλω;
Η γνωμη μου ειναι να μην το παρεις. Δεν σε βλεπω αποφασισμενη ακομα. σκεψου το λιγακι
 
εγω θα του παρω το πιο μεγαλο που μπορω να αγορασω


επισης μηπως η τιμη των 45 ευρω ειναι πολυ μεγαλη για ενα μη εξημερωμενο κοκατιλ;
 
επισης μηπως η τιμη των 45 ευρω ειναι πολυ μεγαλη για ενα μη εξημερωμενο κοκατιλ;


Τα εξημερωμενα εχουν απο 70ευρω(συνηθως χωρις δαχτυλιδι)μεχρι 130ευρω!
Για κανε την συγκριση...
 
αα παντως νομιζω οτι καποια φοραγαν δαχτυλιδι



Δεν ειναι μωρα εξημερωμενα οσα φορανε δαχτυλιδια, αν καταλαβες αυτο!
Το δαχτυλιδι υπαρχει για να μας δηλωνει χρονολογια, τοπος γεννησης, κωδικο εκτροφεα...
Αυτα που δεν φορανε δαχτυλιδι μπορει να ειναι πιο φτηνα επειδη ειναι γεννα καποιου ιδιωτη η του ιδιου του μαγαζατορα και τα πουλαει οσο θελει με περισσοτερο κερδος 😉
 
Δεν είναι κάτι το οποίο πρέπει να βγει. Αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, τότε ναι. :)
 
Αν ενοχλεί το δαχτυλίδι το πουλί κι αυτό με την μανία του να το βγάλει πληγώσει το πόδι του πχ. :) Μπορεί να συμβεί και τίποτα άλλο, όχι απαραίτητα αυτό. 😉
 
Back
Top