Αναπαραγωγή Εκτροφή gouldian 09/22-23

Έλα βρε Ειρήνη, και τι βλέπουμε από τα υπόλοιπα; (αν και θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερο να υπάρξει ένα Νέο Θέμα ή έστω ένα μικρό άρθρο ή ακόμα και μία συμπληρωματική παράγραφος σε ήδη υπάρχον άρθρο) που να περιέχει αυτές τις πληροφορίες. Μου φαίνονται ειλικρινά πολύ - πολύ ενδιαφέρουσες.
δεν παίρνουμε παραπάνω πληροφορίες!
ωχ, εννοείς ότι από τα υπόλοιπα δεν παίρνουμε άλλες πληροφορίες για τους χρωματισμούς;;;
 
Δλδ, κίτρινο και μπλε βγαίνει πράσινη πλάτη, ενώ κίτρινο και λευκό βγαίνει κίτρινο και μπλε με άσπρο δίνει μπλε πλάτη; (αυτά τα φαντάστηκα βλέποντας ότι όντως αν αναμείξεις κίτρινο με μπλε βγαίνει πράσινο)
 
Επειδή θα σκάσω εάν δεν το ρωτήσω, γιατί ξεχωρίζει αυτό το αυγό που σταμάτησε να αναπτύσσεται σε σχέση με τα άλλα; Στα δικά μου (άσχετα) μάτια φαίνεται ελαφρά μεγαλύτερο σε σχέση με τα άλλα. Κ ο@giannisvlg αμέσως το ξεχώρισε. Γιατί;
 
Επειδή θα σκάσω εάν δεν το ρωτήσω, γιατί ξεχωρίζει αυτό το αυγό που σταμάτησε να αναπτύσσεται σε σχέση με τα άλλα; Στα δικά μου (άσχετα) μάτια φαίνεται ελαφρά μεγαλύτερο σε σχέση με τα άλλα. Κ ο@giannisvlg αμέσως το ξεχώρισε. Γιατί;
Κι εγώ αναρωτιόμουν....(αλλά κρατήθηκα) 😇
 
Καλησπέρα. Θα ρισκάρω να μαντέψω οτι αυτό που παρατήρησε είναι η διαφορά στο "κατω" μέρος αυτού του αυγού. Νομίζω είναι αντίθετη η εικόνα σε σχέση με τα άλλα δύο . Δείχνει λιγότερο φωτοδιαπερατο εκεί ενώ τα άλλα είναι εκεί φωτοδιαπερατα. Μπορεί και να βλέπω λάθος. Πείραζα λίγο τα brightness contrast :-)
[automerge]1665172214[/automerge]
Και ένα αρθρο που βρήκα εκ των υστέρων .

 

Συνημμένα

  • Screenshot_20221007-223208_Photos.webp
    Screenshot_20221007-223208_Photos.webp
    40,7 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 καλημέραααα!! Όχι δεν είναι σκιά ,τα ασπορα αυγά ή τα αυγά που έχει σταματήσει η ανάπτυξη τους όπως στο συγκεκριμένο έχουν άλλο χρώμα ,αν έχεις λίγη εμπειρία τα ξεχωρίζεις αμέσως χωρίς καν να κάνεις ωοσκοπηση 😊😁
 
@Irene chatzimichail Σ'ευχαριστώ Ειρήνη μου κ πολύ καλημέρα. 😊
Στην περίπτωση σου όμως δεν ήταν το αυγό άσπορο αλλά σταμάτησε να αναπτύσσεται. Όποτε ο ελαφρύ ζαχαρί χρωματισμός στο αυγό υποδηλώνει άσπορο ή με πρόβλημα, σωστά;
 
@MARY58 σταμάτησε να αναπτύσσεται στην αρχή ,είχαν αναπτυχθεί οι μικρές φλεβιτσες και για κάποιο λόγο έμεινε εκεί..τα ασπορα αυγά έχουν πιο διαφανές κάπως χρώμα ,αντίθετα τα ενσπορα σε προχωρημένη μέρα κλωσσηματος έχουν πιο γεμάτο όπως στη φώτο😅
 
@MARY58 σου έβγαλα μια φωτό για να είναι πιο εύκολα κατανοητό...αριστερά έχουμε ένα μωρό που θα σκάσει αυτές τις μέρες και δεξιά ένα άσπoρο αυγό ..βλέπεις τι μεγάλη διαφορά έχουν;
 

Συνημμένα

  • IMG_20221008_094539.webp
    IMG_20221008_094539.webp
    107,2 KB · Προβολές: 17
Λοιπόν έσκασαν κι άλλα μωράκια ,δεν ξέρω πόσα καθώς η μαμά είναι υπερπροστατευτική και δεν αφήνει τη φωλιά της.. η μαμά αυτή είναι δικής μου εκτροφής ,ενα πουλάκι 10 μηνών που την έβαλα μαζί με τον αρσενικό επίσης 10 μηνών για να αποκτήσουν εμπειρίες...που να ξερα !! Πήραν πολύ σοβαρά τον ρόλο τους ,κλωσσουσαν δίχως αύριο και να το αποτέλεσμα ♥️ είναι ίδια η μαμά της και σε αφοσίωση και σε συμπεριφορά 💗
 

Συνημμένα

  • IMG_20221008_101830.webp
    IMG_20221008_101830.webp
    145,2 KB · Προβολές: 21

Σχετικά θέματα

Back
Top