Εκτροφείο Παπαγάλων-Βασανιστήριο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sofia P
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sofia P

PB Member
Εγγραφή
20 Νοε 2008
Μηνύματα
185
Πόλη
Αθήνα
Με αφορμή αυτό το βίντεο, που για να είμαι ειλικρινής το είδα κ ενιωσα πολύ άσχημα, ήθελα να πω πως πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με τους εκτροφείς κτλ. Γιατί ίσως πίσω από μια ωραία βιτρίνα.. Κρύβεται μια.. Τραγωδία.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εχω ακουσει τα χειροτερα γι αυτην την αλυσιδα καταστηματων. Οι πραγματικοι φιλοζωοι στο εξωτερικο το ψαχνουν το θεμα παραπανω και αγοραζουν παντα απο εκτροφεις με καλη φημη και μποϊκοταρουν τετοια καταστηματα.
 
Ειναι απο τις πολλες φορες που ντρεπομαι να ειμαι ανθρωπος!
Ειμαστε ικανοι να αναθρεψουμε μια ζωη αλλα ακομα πιο ικανοι να την καταστρεψουμε.. Τι παραξενο ειδος που ειμαστε τελικα..
 
και που εζησε τοσο θαυμα ηταν. Δεν εχω ταισει ποτε στο χερι αλλα φανταζομαι δεν υπαρχει κανενας λογος να μπει ενα λαστιχο μεχρι το στομαχι του ζωου για το φαγητο. Αλλα και σκετο νερο!
 
πραγματικα ανατριχιασα... Πως μπορουν να κανουν κατι τοσο φριχτο; Μα δεν εχουν καθολου ντροπη μεσα τους; Πρεπει ολοι να βοηθησουμε να σταματησουν τετοιες αλυσηδες καταστηματων!
 
Όλοι μπορούμε να βοηθήσουμε με έναν πολύ απλό τρόπο: Εμπορικός αποκλεισμός. Μην αγοράζετε ποτέ και τίποτα απο βρωμοαλυσίδες! Πάντα υπάρχουν και άλλες επιλογές πετ σοπ, που είτε δεν πουλάνε ζώα, είτε αυτά που πουλάνε ξέρουν και να τα φροντίζουν.
 
Να συμπληρώσω οτι δεν πρόκειται για εκτροφείο μόνο παπαγάλων. Δεν είναι ούτε καν εκτροφείο. Εκεί αναπαράγουν ανά χιλιάδες και ανεξέλεγκτα πουλιά και μικρά ζώα (χάμστερ, κουνέλια, ποντίκια, αρουραίους, γεβρίλους, ινδικά χοιρίδια, νυφίτσες, διάφορα ερπετά και αμφίβια) και τα πουλούν σε πετ σοπ. Κύριος πελάτης τους είναι τα Petsmart.
 
παρα πολυ σπαρακτικο... Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο το βιντεοσκοπει, για να δειξει ποσο σαδιστης μπορει να γινει ενας υπανθρωπος; θα ηταν λιγοτερο επωδυνο για την ψυχικη μας ηρεμια να το βλεπαμε χωρις να ακουμε τις σπαρακτικες κραυγες του ζωου...
 
Μα, αυτό είναι το θέμα. Αυτό και πολλά άλλα βίντεο ειναι τραβηγμένα απο μέλη της ΡΕΤΑ που πήγαν undercover ως υπάλληλοι εκεί. Τα πράγματα είναι ακριβώς έτσι όπως τα δείχνει στα βίντεο. Επίτηδες μας τα δείχνει έτσι για να αναταράξει την ψυχική μας ηρεμία. Πολλές φορές πρέπει να αναστατωνόμαστε γιατί αλλιώς βολευόμαστε στις καταστάσεις όπως είναι.
 
. Γινονται κ εδώ περίεργα.. Μεγάλη αλυσίδα κ εδώ φέρνει μωρά, και τους πεθαίνουν, κυρίως από άγνοια του πως πρέπει να τα μεγαλώσουν και από άλλους λόγους ίσως.. Και το λένε κιόλας.. Κ άμα τους πεις κ τίποτα λένε...''έλα μωρέ, ενα Μακάο είναι.. Θα το βγάλουμε από αλλού το χάσιμο'' . Πρόσφατα είδα κάτι παρόμοιο εδώ, στην Ελλάδα και... φρίκαρα. Εντάξει θέλουν να βγάλουν λεφτά, αλλά ας δείξουν κ λιγο σεβασμό στα ζώα κ σ αυτούς που τα σέβονται.. ΕΛΕΟΣ
 
Έχω κλείσει το βίντεο εδώ και 5 λεπτά και ακόμα νομίζω πως ακούω μέσα στα αυτιά μου το κλάμμα του δύστυχου μωρού... Ντροπή και ΑΙΣΧΟΣ... Όλα στον βωμό του χρήματος...
 
Pragmatika poli askimo katastasi. Afto einai ta apotelesmata an meza sta Pet-Shop touleboune kapi pou den kseroune tipota apo ta poulia.

Ala min ksexname gia afto pou blepoume sto youtube ftaine olous aftous pou seloune poulia taismeno me ta xeria na min einai agria ta poulia. Gia na ginoune ta poulia afto pou stin pragmatikotita den einai "Zoa gia xaidema". Etsi pernoune ta poulia apo tous gonis se poli mikri ilikia kai tous taisoune me ta xeria na min exoune epafi kai na ginoune "Psychologiko anapirous" kai an apo to stress exoune problima meta me to taisma apo to xeri, kati pou me TIPOTA einai fysiologoko, einai afto pou blepoume ta logika apotelesmata.
 
Ηθελα να ξερα αφου αυτοι οι ανθρωποι μισουν τα ζωα, γιατι κανουν αυτη την δουλεια και οχι καποια αλλη που δεν εχει σχεση με ζωα. Δυστηχως ομως τα ζωα ειναι αυτοι.
 
Back
Top