Εκτροφείο Παπαγάλων-Βασανιστήριο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sofia P
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μαύρισε η ψυχή μου βρε παιδια... Τι κακοήθεια κι αυτη... Κάθε μερα θα βλέπω μια τετοια κακοποίηση και να λέω δεν πρεπει να λεγόμαστε ανθρωποι;Ημαρτον πιααα...ήμαρτον...
 
Βασικα ξενερωσα τελειως. Μου χαλασε η διαθεση.Αμα το κανανε στα παιδια τους θα τους αρεσε;
 
Εγω δεν καταλαβα γιατι μαs to δειχνουν; Για να δουμε τιs αντοχεs των παπαγαλων του συγκεκριμενου εκτοφειου; Τι θα δουμε ακομη;
 
Μας το δείχνουν γιατί μόνο η εικόνα έχει τόσο μεγάλη δύναμη, ώστε να καταλάβουμε πόση ζημιά κάνουμε ψωνίζοντας απο τέτοιες επιχειρήσεις. Γιατί δεν είναι μόνο αυτό το εκτροφείο. Τα περισσότερα μεγάλα πετ σοπ ψωνίζουν απο τέτοια εκτροφεία γιατί οι τιμές τους είναι πολύ χαμηλές.
 
Μας το δείχνουν γιατί μόνο η εικόνα έχει τόσο μεγάλη δύναμη, ώστε να καταλάβουμε πόση ζημιά κάνουμε ψωνίζοντας απο τέτοιες επιχειρήσεις. Γιατί δεν είναι μόνο αυτό το εκτροφείο. Τα περισσότερα μεγάλα πετ σοπ ψωνίζουν απο τέτοια εκτροφεία γιατί οι τιμές τους είναι πολύ χαμηλές.
Σε μια συζήτηση που έτυχε να βρίσκομαι μπροστά πριν από 4 χρόνια με έναν μεγαλοεπιχειρηματία του χώρου των pet άκουγα συνέχεια να αναφέρεται στους παπαγάλους με τον όρο: προιόν... Τα συμπεράσματα δικά σας!
 
Είδαμε το βίντεο και φτιαχτήκαμε για τα καλά... 😡
Τι να πείς... και προπάντων τι να κάνεις
 
Ειναι απο τις πολλες φορες που ντρεπομαι να ειμαι ανθρωπος! Τι παραξενο ειδος που ειμαστε τελικα..

... Κάθε μερα θα βλέπω μια τετοια κακοποίηση και να λέω δεν πρεπει να λεγόμαστε ανθρωποι;Ημαρτον πιααα...ήμαρτον...

Λίαν επιεικώς απαράδεκτο. Τι άνθρωποι είμαστε;

Den katalaba, afto simenei OLI emas eimaste idi ; An 1 apo 10000 anthropous kanei kati tetoio giati iparxei zitisi gia poulia taismeno me to xeri, ksafnika oli i anthropi einai kako kai biasoune ta zoa ; Akou den prepei na legomaste anthropi...
 
Den katalaba, afto simenei OLI emas eimaste idi ; An 1 apo 10000 anthropous kanei kati tetoio giati iparxei zitisi gia poulia taismeno me to xeri, ksafnika oli i anthropi einai kako kai biasoune ta zoa ; Akou den prepei na legomaste anthropi...
συμφωνω, δεν πρεπει ολα να μπαινουν στο ιδιο καζανι 😉
 
Μπορεί να είναι υπερβολή φίλοι μου να λέμε ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι, συμφωνώ μαζί σας.. καλύτερα να το θέσω πιο σωστά, μέσα στους χίλιους ανθρώπους ζήτημα είναι να βρείς δέκα φιλόζωους, και φιλόζωο δεν εννοώ αυτός που αγαπάει το δικό του κατοικίδιο και κλωτσάει του γείτονα.
 
προσωπική μου άποψη είναι οτι οι άνθρωποι που συμπεριφέρονται άσχημα στα ζώα (μεγάλα ή μικρά) ή κακοποιούν αυτά... είναι ικανοί για τα πάντα. Για τα χειρότερα δηλαδή, απο δολοφονίες μέχρι τις χειρότερες ανωμαλίες... 😡
 
δηλαδή κριμα... ελεος! Εγω χτες πηγα σε 3 διαφορετικα πετσοπ σε διαφορετικες περιοχες.. και τα 3 σε κατασταση Σ Ο Κ ! Καλυτερα αυτοι οι ανωριμοι πετσοπαδες που δεν σεβονται τιποτα γιατι να μην πουλουσαν λουτρινους παπαγαλους; ουτε τα ερημα ζωακια δεν θα ταλαιπωρουσαν.. Ουτε αυτοι οι τσιγκουνηδες δεν θα χαλουσαν χρονο και χρημα... ΝΤΡΟΠΗ !
 
Το καημενο το μωρακι... Πολυ κριμα. Αφηστε, τις τελευταιες μερες εχω στεναχωρηθει πολυ με τα ζωα μας, χθες το καναρινι χτυπησε και ο αγαπημενος γατος του αντρα μου χαθηκε, υποψιες για φολα...
 
δεν τον έχει πλακώσει ακόμα κανένας στο ξύλο τον αλήτη. Κρίμα που υπάρχουν ακόμα τέτοια καθάρματα
 
Άνθρωποι σάν και αυτούς πρέπει ή ισόβια να μπαίνουν ή να πάθουν τα ίδια μέχρι τέλους...
 
Δεν πρεπει να κατηγορουμε τους ανθρωπους μεμονομενα... Πλεον και η συγχρονη κοινωνια εχει μετατραπει σε ζουγκλα οπου κυριαρχει αυτος που επιβαλεται. Η λοιδωρια και ο αναχρονισμος υπαρχει σε ολες τις πτυχες του προσωπικου μας πολιτισμου ωθωντας ανεγκεφαλους ανθρωπους σε πραξεις που προβαλλουν οχι ανωτεροτητα αλλα κατωτεροτητα των ανθρωπων.

Σιγουρα η τιμωρια ειναι κατι που"αξιζει" να υφισταται για απονομη της δικαιοσινης, οποια και να ειναι ομως και σε οσους και αν αντιστοιχει... Το μεγαλυτερο κακο το επαθε το δυστυχο παπαγαλακι...
 
Back
Top