Γενικά Εκτροφείς πτηνών ή έμποροι;

Θα ακουστω ισως γενικολογη και κακιστρω (ενταξει ειμαι λιγο!) αλλα εκτροφεας εισαι απαξ και εκτρεφεις οποιοδηποτε ζωο.
Τυπικα, για εμενα, εκτροφεας ειναι και ο ερασιτεχνης, εκτροφεας ειναι και ο εμπορος (με ΑΦΜ).
Και οι δυο αναπαραγουν / εκτρεφουν πουλια (ή αλλα ζωα), ενας για το χομπι του και ενας για τα προς το ζην.

Σε καμια κατηγορια απο τις παραπανω δεν υπαγεται ο εμπορΑς, ο οποιος κρυβεται πισω απο το χομπυ και το παιζει χαρουμενος χομπιστας και πισω απο τα φωτα να βγαζει καααργα λεφτα απο τις ψυχες. Δεν θα κρινω κανεναν, και ειδικα ενα χομπιστα που οντως -ενταξει, μεταξυ μας- να πουλαει και κανα δυο πουλακια μαυρα για τα εξοδα, αλλα θα κρινω αν πεσει στην αντιληψη μου κανενα "παραδοπιστο σκουληκι" (Αξια Ντενη Μαρκορα) που το χει κανει 2ο επαγγελμα.

Μην κρινεις για να μην κριθεις λενε, αλλα φυσικα δε θα παω στον παραδεισο.
 
@Nontas Αυτο ηταν ενα απο τα πιο σωστα πραγματα και τα πιο λακωνικα επετρεψε μου να πω σε αυτη τη συζήτηση...συμφωνω απολυτα μαζι σου...
 
Οποιος βγαζει καθε χρονο 100/200/300/1500 πουλια τα οποία και πουλα(χωρις παραστατικά) μπορει να θεωρει τον εαυτο του χομπιστα αλλα ειναι κατ'επαγγελμα εμπορος και μαλιστα φοροφυγας.
 
Back
Top