Αναπαραγωγή Εκτός από ωοσκοπηση, υπάρχει τρόπος να δούμε αν είναι γόνιμα τα αυγά;

Giorgos_finches

PB Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2019
Μηνύματα
667
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους! Τα γκούλντιαν μου έχουν 5 αυγά, τα οποία έχουν καθυστερήσει να βγουν 1 μέρα. Εκτός από την ωοσκοπηση, υπάρχει άλλος τρόπος να δω οπτικά αν είναι γόνιμα; Προς το παρόν δεν έχω μικρό φακό για ωοσκοπηση.
 
Αν εχεις smartphone αναβεις το φακο και τα κοιτας εκει, αυτο προυποθετει να τα πιασεις στα χερια σου.
Με μια ημερα καθυστερηση, στη θεση σου,θα περιμενα και δεν θα τα πειραζα.
 
Αρα περιμενεις 2-3 ημερες για σιγουρια και αν δεν σκασουν τα διαχειριζεσαι απο κει κει περα αναλογως.
[automerge]1570796262[/automerge]
Με γνώμονα παντα οτι εχει μετρησει σωστα τις ημερες!
 
Αρα περιμενεις 2-3 ημερες για σιγουρια και αν δεν σκασουν τα διαχειριζεσαι απο κει κει περα αναλογως.
Αυτό ήθελα να κάνω αλλά ρώτησα μήπως παίζει κάποιο ρόλο το χρώμα ή κάτι τέτοιο.
 
Αυτό ήθελα να κάνω αλλά ρώτησα μήπως παίζει κάποιο ρόλο το χρώμα ή κάτι τέτοιο.

Οχι δεν μπορεις να βγαλεις σωστα συμπερασματα με αυτο τον τροπο, αναλογες θεωρίες εχω ακουσει κι εγω.
 
Οχι δεν μπορεις να βγαλεις σωστα συμπερασματα με αυτο τον τροπο, αναλογες θεωρίες εχω ακουσει κι εγω.
Εντάξει θα βρω έναν μικρό φακό να δω. Ευχαριστώ!
 
Από ποια μέρα μετράς; Υπολόγισε 14-15 μέρες από το τελευταίο αυγό
Μετράω από την παραλλη Τετάρτη. Δηλαδή έχουν 1 μέρα καθυστέρηση σύμφωνα με τις μετρήσεις μου.
 
Να πάρεις ένα μικρό μακρόστενο φακό και να κάνεις ωοσκόπηση. Θα σου φανεί πολύ χρήσιμος!
Οκ θα πάω να αγοράσω έναν να δω. Ελπίζω βέβαια να μην φοβηθούν πολύ και παρατήσουν τα αυγά
 
Δεν αγόρασα ακόμα τον φακο. Βέβαια πρέπει να βγάλω την φωλιά γιατί το καπάκι "κουτουλαει" εκεί που στέκεται η πόρτα
Εννοείς ότι προκειμένου να κάνεις την ωοσκόπηση, θα μετακινήσεις για λίγο τη φωλιά, έτσι;
 
Back
Top