Ασθένειες Εκχύλισμα γαϊδουράγκαθο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλησπέρα μετά απο τσεκάρισμα της υγείας των καναρινιων μας ο πτηνιατρος μας ειπε οτι πρέπει να τους χορηγήσουμε εκχύλισμα γαϊδουράγκαθου πείτε μου πιο ειναι το ασφαλή για τα καναρινακια μου και να μην περιέχει αλκοολη
 
Είχα στο παρελθόν χρησιμοποιήσει αυτό:
https://www.ornitalia.gr/sumplirwmata/300-epato-sil-.html , δεν είναι αλκοολούχο. Έπειτα το είχα δώσει σε κάποιο μέλος του φόρουμ που το χρησιμοποίησε (μαζί με άλλα σκευάσματα ) για αρκετό καιρό σε κάποιο ασθενές πουλάκι και θεώρησε ότι είχε καλά αποτελέσματα
 
@ianos καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου
Τελικά παρήγγειλα για να το έχω αύριο της A. VOGEL MILK THISTLE
τους πήρα τηλέφωνο για να τους ρωτήσω αν έχει αλκοολη μου είπαν ότι δεν βλέπουν τίποτα στα συστατικά τους και δεν είναι βάμμα είναι λάδι.

Σαν αναλογία πόσο πρέπει να βάζω?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα σκευάσματα που χρησιμοποιούν ως βάση το λάδι δεν αναμειγνύονται εύκολα στο νερό.

Τι γράφουν οι οδηγίες χρήσης του; Με ποιον τρόπο παρέχεται;
 
Καλο θα ήταν αυτό το σκευασμα να το πιείς εσυ. Στο καναρινακι θα δώσεις αγκάθι Μαρίας που είναι σε σκόνη.
Θα δίνεις λίγο μαζί την αυγοτροφη του και λίγο σπόρους υγείας.
Όλα αυτά είναι υπεραρκετα.
 
@Letkoy Για να μην δημιουργηθουν παρανοησεις.αυτο το προιον που ανεφερα σε προηγουμενη απαντηση μου ειναι αυτο που παρηγγειλες ή καποια αλλη μορφη του? Ευχαριστω πολυ και ζητω συγγνωμη αν εκανα google search για διαφορετικο προιον
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Stavros τελικά είναι βάμμα
Μίλησα με τον πτηνίατρο και μου είπε ότι αν έχει αλκοόλη να το αφήσω να εξατμιστεί σε χλιαρό νερό και να του δώσω με σύριγκα στο στόμα
 
τελικά είναι βάμμα
Αν είναι βάμμα, λογικά έχει κάποια ποσότητα αλκοόλης. Θεωρητικά, ισχύει αυτό που λέει ο γιατρός καθώς τα πτητικά υγρά εξατμίζονται στο ατμοσφαιρικό περιβάλλον .

Όσον αφορά τη διάλυσή του, διαλύεται καλύτερα στο νερό σε σχέση με τα έλαια.
 
Στο καναρινακι θα δώσεις αγκάθι Μαρίας που είναι σε σκόνη.
Θα δίνεις λίγο μαζί την αυγοτροφη του και λίγο σπόρους υγείας.
Προτιμώ κι εγώ τη χορήγηση συμπληρωμάτων μέσω της τροφής, όταν αυτό είναι εφικτό. Μου αρέσει το νερό των πουλιών να είναι καθαρό νεράκι.
 
@Tony Forpus το ακούμε να βαριανασαινει και θεωρήσαμε ότι έχει άσθμα γιατί είχε σταματήσει να κελαηδάει και μόλις το πήγαμε στον γιατρό μας πέταξε όλες τις τροφές υπέρβαρο με πάρα πολύ λίπος και πρέπει να γίνει αποτοξίνωση και μόνο σπόρους...
 
Καλημέρα.
Εκτός από το
Στο καναρινακι θα δώσεις αγκάθι Μαρίας που είναι σε σκόνη.
Μπορείς να δώσεις AVIANVET HEPATIC LIQUIDO - Υγρό προστατευτικό ήπατος ή Dr. COUTTEEL Hepato Chol, 250ml ή Easyyem Hepacur 100ml ή Aid Ηπατοπροστατευτικό ή PANTOCHOL PURE Αποτοξίνωση Ήπατος 1lt.
Όλα τα παραπάνω προϊόντα προορίζονται για πουλιά και πρέπει να τα χρησιμοποιούμε ακολουθώντας τις οδηγίες του κάθε σκευάσματος.
 
Back
Top