Διατροφή Πώς δίνω το γαϊδουράγκαθο στα πουλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasioskis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Στις φωτογραφίες μπορούμε να δούμε το αποτέλεσμα του μηχανήματος που ανέφερα στους πραγματικά πολύ σκληρούς σπόρους.

Μπορω να πω οτι κανει δουλεια, αγορασα εχτες ενα παρομοιο 20 ευρω και εχω την ιδια εικονα με τον κο Γιαννη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παρακολουθώντας το video θα διαπιστώσουμε τις προτιμήσεις της καρδερίνας στο αγκάθι.
Όπως βλέπετε αγνοούν τα μωβ λουλούδια και πάνε στα ξεραμένα.
Αν προσέξουμε αυτά που τραβώντας τα θα βγάλουν τον "φτερωτό" σπόρο δηλαδή αυτόν που με τον αέρα θα πετάξει σε άλλα μέρη για τον διασκορπισμό του είδους.
View attachment Αγγάθι Μαρίας.mp4
 
Σαφώς και δείχνουν προτίμηση στον έτοιμο ώριμο σπόρο μιας και εδώ έχουν την ευκαιρία να διαλέξουν τι θέλουν να φάνε. Όταν όμως δεν έχει γίνει κανένας ακόμη σπόρος, τα πουλιά δεν κρατιούνται και τρώνε και τους ημίωριμους. Έχω δει καρδερίνες και φανετα να κάθονται με τις ώρες μέχρι να ξεφλουδισουν αυτά τα αγκάθια.
 
Γιάννη.. Δεν υπάρχει κάτι να φάνε νωρίτερα.
Εννοώ όταν δεν έχουν ωριμάσει οι σπόροι και υπάρχει μόνο το άνθος.
Μερικές φωτογραφίες 6227762278622796228062281
Εννοείται Γιάννη πως δεν σου πάω κόντρα. Απλά πάντοτε, όταν έχω δίκιο θεωρώ πως πρέπει να το υποστηρίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατί έχω την εντύπωση ότι οι σπόροι γαιδουρα γκαθου που αγοράζουμε από το εμπόριο δεν έχουν σχέση ως προς το μέγεθος του σπόρου που εμπεριέχεται στις παραπάνω φωτογραφίες των άγριων γαιδουραγκαθων
Μήπως στο εμπόριο κυκλοφορεί κάποιο υβρίδιο;
Έχω ανοίξει αρκετούς στη φύση και οι σπόροι είναι μικροί και καχεκτικοι
 
Back
Top