Γενικά Ελαφρόπετρα αντί για σουπιοκόκκαλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης magnet1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ρωτησα και μου ειπαν οτι περνουν το σουπιοκοκκαλο και το βουτανε καπου και υστερα εχει γευση λεμονι ή πορτοκάλι ή κακαο. καθωσ και αναλογο χρωμα με τη γευση.

Uppps ... ti einai afto GLIFITSOURI gia ta poulia ;

Kala elege i Anastasia an to perneis apo tin Isxioskala, prepei na to baleis se nero. Ego elega omos ta finis mia ebdomada na figi olo to alatai apo pano.

Kai gia tin proti erotisi sto thema, i elafropetra den exei ta ixnostixia tou soupiokokalo i tou Grit. Den boris na dinis elafropetra ANTI gia Grit, Mineral-Mix i soupiokokalo.
 
το σουπιοκοκκαλο απο ιχθυοπωλειο χρειαζεται να το πληνουμε ή το βαζουμε μεσα ετσι οπως μασ το δωσανε;
η αλμυρα ειναι εντονη
Να προσθέσω, στο νερό που αλλάζεις για πλύσιμο, -που είπε η Αναστασία-, να ρίξεις λίγες σταγόνες ξύδι, ξεμυρίζει καλύτερα. Μετά τα βάζεις για 1-2 λεπτά μόνο σε νερό που έβραζε, και τα δίνεις. Είναι καλύτερα από του εμπορίου.
 
Aν θέλεις επηγόντος να βάλεις κάτι άλο αντί για σουπιοκόκαλο μπορείς να βάλεις άνα κομμάτι ασβεστόληθο. Πάντος το σουπιοκόκαλο είναι το πιό καλό. Επίσης διαρκεί τουλάχιστον για ένα 3μηνο.
 
υπαρχει,ισως να μην εχει τυχει να το δεις. ρωτησα και μου ειπαν οτι περνουν το σουπιοκοκκαλο και το βουτανε καπου και υστερα εχει γευση λεμονι ή πορτοκάλι ή κακαο. καθωσ και αναλογο χρωμα με τη γευση.

Σιγουρα επιτρεπεται το κακαο στα καναρινια; 😕 Για τους παπαγαλους απαγορευεται σιγουρα αλλα επειδη ολα πουλια ειναι εχω την εντυπωση πως ισως δεν κανει και για τα καναρινια.
 
Σιγουρα επιτρεπεται το κακαο στα καναρινια; 😕 Για τους παπαγαλους απαγορευεται σιγουρα αλλα επειδη ολα πουλια ειναι εχω την εντυπωση πως ισως δεν κανει και για τα καναρινια.
κ γω ξερω οτι δεν επιτρεπεται
αλλα κ να επιτρεποταν δεν δειχνουν κανενα ενδιαφερον 🙄

ουτε κ μπορω να καταλαβω, γιατι πρεπει ενα πουλι να παρει στη διατροφη του χρωμα κ αρωμα, σοκολατας... (!)
ελεος πια 😎!
τι αλλο θα κανουν για να πουλησουν;

κ ποσο σοβαρη μπορει να ναι μια εταιρια, που θα διοχετευε στην αγορα τετοια κατασκευασματα;
 
εχω μια απορια, το τρωνε τα πουλια το σουπιοκοκκαλο η απλα τροχιζουν την μυτη τους.
πρωσοπικα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, ουτε καν γνωριζα.
παντα με τον αδερφο μου διναμε στα πουλια μας τις καρδουλες ασβεστιου αν δεν κανω λαθος που πουλανε στα καταστηματα
 
εχω μια απορια, το τρωνε τα πουλια το σουπιοκοκκαλο η απλα τροχιζουν την μυτη τους.
πρωσοπικα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, ουτε καν γνωριζα.
παντα με τον αδερφο μου διναμε στα πουλια μας τις καρδουλες ασβεστιου αν δεν κανω λαθος που πουλανε στα καταστηματα
Δεν ξέρω αν/πόσο τρώει, πάντως βλέπω τρίμματα κάτω, που σημαίνει ότι ξύνει το ράμφος του! Αλλά του έχουμε και πέτρα, το ίδιο & μ'αυτήν! Όταν & όσο του χρειάζονται! Τελευταία του δίνω (ωσομπούκο) κόκκαλα μοσχαριού γάλακτος, καλά βρασμένα (σκέτα με καρότο & σέλινο, αφού κρυώσουν) για να ροκανίζει. [Βιβλίο Τα πάντα για τους ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ Horst Bielfeld, Eκδόσεις Ι. ΚΑΡΑΚΩΤΣΟΓΛΟΥ, σελ. 34], τα χρησιμοποιεί λίγη ώρα και τα πετάμε!
 
Συσκευασμένο μπορεί να είναι, από εταιρεία δεν ξέρεις αν είναι. Γιατί αν η δήθεν συσκευασία είναι η κλασική διάφανη δεν μπορείς να είσαι σίγουρος γιατί μπορεί να το έχει "συσκευάσει" ο οποιοσδήποτε. Αν δεν το δω από κοντά δεν μπορώ να κρίνω...
και χρωματιστό είναι αλλά και συσκευασμένο από συγκεκριμένη εταιρία που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή αλλά το βράδυ που θα πάω σπίτι, επειδή έχω, θα το βγάλω και φωτογραφία να το δείτε θα σας πω και ποιιας εταιρίας είναι 😉
 
και χρωματιστό είναι αλλά και συσκευασμένο από συγκεκριμένη εταιρία που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή αλλά το βράδυ που θα πάω σπίτι, επειδή έχω, θα το βγάλω και φωτογραφία να το δείτε θα σας πω και ποιιας εταιρίας είναι 😉
είναι της vitakraft παιδιά τελικά😱
 

Συνημμένα

  • soupiokokkalo (Large).webp
    soupiokokkalo (Large).webp
    22 KB · Προβολές: 66
  • siskeyasia1 (Large).webp
    siskeyasia1 (Large).webp
    63,9 KB · Προβολές: 72
  • siskyeasia2 (Large).webp
    siskyeasia2 (Large).webp
    66,6 KB · Προβολές: 66
Τα εχω δει κ εγω σε μεγαλο πετ σοπ της Θεσσαλονικης, αλλα δεν θα τα αγοραζα ποτε... 😉
 
Σε ευχαριστούμε xxx-Birdy-75. :)

Οι πληροφορίες του προϊόντος μας λένε πως:
το Vita-Sepla είναι ένα φυσικό προϊόν από τη θάλασσα που έχει καθαριστεί, έχει ενυδατωθεί σε νερό κι έχει αφαλατωθεί. Είναι εμπλουτισμένο με κιμωλία και με απαραίτητα ιχνοστοιχεία, όπως το μαγγάνιο και το σίδηρο, που το καθιστούν ιδιαίτερα πολύτιμο.
 
να σαι καλά Lady ο καθένας να βοηθάει όπως μπορεί εδώ μέσα
 
για να μην ανοιξω καινουριο θεμα θα ρωτησω εδω.
εχω παρει μια σακουλα μεγαλη σουπιοκοκαλα απο μια ψαροταβερνα,
τα ειχα για 2 εβδομαδες περιπου σε νερο κ το αλλαζα 2 φορες την ημερα, μετα τα εριξα σε νερο που εβρασε κ τα εβρασα για κανα 5λεπτο,
στη συνεχεια τα αφησα στον ηλιο να στεγνωσουν κ να ξεραθουνε, αλλα δυστηχως εχουν μια ελαχιστη οσμη ψαριλας ακομα κ επιφυλασομαι να το δωσω στα πουλια,
αν καποιος ξερει ή το εχει κανει θα παρακαλουσα να μου πει πως φευγει η μυρουδια.

ευχαριστω...
 
Εγω για να φυγει η μυρωδια, θα τα αφηνα μια δυο μερες σε νερο με ξυδι, μετα βαλτα παλι στον ηλιο να στεγνωσουν. 😉
 
Γενικότερα, όταν υπάρχουν άγνωστες οσμές τα πουλιά δεν πλησιάζουν, να δοκιμάσουν, εύκολα.
 
Σε ευχαριστούμε xxx-Birdy-75. :)

Οι πληροφορίες του προϊόντος μας λένε πως:
το Vita-Sepla είναι ένα φυσικό προϊόν από τη θάλασσα που έχει καθαριστεί, έχει ενυδατωθεί σε νερό κι έχει αφαλατωθεί. Είναι εμπλουτισμένο με κιμωλία και με απαραίτητα ιχνοστοιχεία, όπως το μαγγάνιο και το σίδηρο, που το καθιστούν ιδιαίτερα πολύτιμο.

το εχω και εγω αυτο δεν ειναι καλο τελικα να το βγαλω;
Το επλυνα καλα και το εβαλα αναποδα γιατι δεν το πειραζε καν.. Τωρα του εχει αλλαξει τα φωτα...
 
kokolakis, αν ήξερα που οφείλεται αυτό το χρώμα που έχει θα σου έλεγα, αν κάνει ή αν δεν κάνει [στο σουπιοκόκαλο που είπε ο Βασίλης (xxx-Birdy-75) αναφέρεσαι, αν κατάλαβα καλά ε;]. Προσωπικά δεν το έχω δώσει στα πουλιά μου, δίνω το κλασικό λευκό σουπιοκόκαλο.

Ας μας πει την γνώμη του κάποιος που γνωρίζει, για να μην σε παραπληροφορήσω άθελά μου. :)
 
kokolakis, αν ήξερα που οφείλεται αυτό το χρώμα που έχει θα σου έλεγα, αν κάνει ή αν δεν κάνει [στο σουπιοκόκαλο που είπε ο Βασίλης (xxx-Birdy-75) αναφέρεσαι, αν κατάλαβα καλά ε;]. Προσωπικά δεν το έχω δώσει στα πουλιά μου, δίνω το κλασικό λευκό σουπιοκόκαλο.

Ας μας πει την γνώμη του κάποιος που γνωρίζει, για να μην σε παραπληροφορήσω άθελά μου. :)

yeap απλα επειδη στην αρχη δεν το πειραζε... Το επλυνα καλα και το ετριψα οσο μπορουσα με τα χερια και ασπρισε αρκετα... και τωρα το ραμφηζει συνεχως!
(η vitacraft δεν θεωρητε καλη εταιρια;)
 
Back
Top