Γενικά Εμαθα ότι οι παπαγαλοι μου ενοχλουν τους γειτονες, τι να κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης krisos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

krisos

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας εχω 4 παπαγαλους 2 ρικ νεκ και 2 κοκατιλ. Εχω μαθει οτι ενοχλουν τους γειτονους (ιδικα το πρωι) και σκετικα να παω εγω στην αστινομια να μαθω κατα ποσο ειναι εφικτο να μου κανουν κατι!
Αποτι εμαθα ειναι εφικτο και μαλιστα και οταν δεν κραζουν σε ωρα κινης ησυχιας (εαν κραζουν συνεχεια, συχνα)
Εχω βαλει ενα σεντονι και εχου διορθωθεί αρκετα τις περισοτερες φορες τα πραγματα (οχι παντα!)αλλα δεν μαρεσει που ειναι κουκουλομενα και γαυτα αλλα τα πηρα για να τα βλεπω!☹

τι μου προτινετε να κάνω;
 
Εδω υπαρχει μια σχετικη συζητηση, ειναι για καναρινια βεβαια αλλα νομιζω θα σε βοηθησει
https://community.petbirds.gr/threads/Γείτονας-ενοχλείται-από-το-κελάηδημα-των-πουλιών.14646/

Πρεπει να προσεχεις τις ωρες κοινης ησυχιας, να τα βαζεις μεσα για να μην ενοχλουν κ το πρωι μπορεις να τα ξεσκεπαζεις λιγο αργοτερα
 
εγω των κοκατιλ των κρατάω στο σπίτι σκεπασμένο το πρωί και μετά της 10-11 τον βγάζω έξω... Και κατά της 13-14 τον ξαναβάζω στο σπίτι. Για να μη ενοχλεί στους γείτονες και λόγο μεγάλης ζέστης.
Το βράδυ είναι και πάλι εξω.
Γενικά ο δικός μου φωνάζει απο πρωί μεχρι δυο το μεσημέρι. Μετά ειναι ήσυχος.
 
βασικα εγω εχω κλουβα! Και δεν μπορω να την πηγενοφερνω!1,74! Και ειναι και τα 2 ηδη μεσα!
 
Αμα κραζουν συνεχεια!(η αστινομια βγηκε νεος! Νομος) μου ειπαν οτι θα εχω προβλημα και σε ωρες μη κινης ωρες ησυχιας.
ειναι κριμα λλα τι να κανω, που τα σκεπαζω! Μονο ετσι ψιλοηρεμουν!
Δεν μπορω να τα βαζω μεσα καλοκαιριατικα! Δεν εχω air condition.
 
συνηθως μεσα εχει πιο δροσια απο εξω αυτο το καιρο... Τελπαν.. Πιστευω η μονη λυση ειναι να τα βαζεις μεσα... φαντασου φασαρια 2 ρινγκνεκ και 2 κοκατιλ.. Θα φωναζουν αρκετα...
 
😀 φιλε και εγω το ειδιο πλοβλημα εχω και με 1 παπαγαλο. Μονο το σκεπαζω ειναι, κατι αλλο δεν ξερο για να ψιλοηρεμουν...
 
και εμενα εξω ειναι ολα, μια φορα τολμησαν να πουνε κατι του τυπου : θα καλεσω το 100, ομως με το ιδιο θρασος απαντησα και εγω :ναι να μαζεψη τα παιδια σας που παιζουν ουρλιαζοντας και δεν μπορουμε να ησυχασουμε. μετα απο αυτο δεν εγινε παλι κουβεντα για το ολο θεμα.

-

και για να μην ξεκινιση πολεμος του στιλ 'βαζεις τα παιδια ισα και ομοια με τα πουλια' σας λεω οτι εχω και εγω παιδι.
 
βασικα εγω εχω κλουβα! Και δεν μπορω να την πηγενοφερνω!1,74! Και ειναι και τα 2 ηδη μεσα!

Κακως τα χεις μαζι. Ειναι 2 εντελως διαφορετικα ειδη και τα ρικνεκ εχουν πολυ δυνατο ραμφος. Σ ενα μικροτσακωμο μπορει ανετα το ρικνεκ να σου σκοτωσει το κοκατιλ..

ΥΓ:Σορρι για το off topic.
 
Να πάρεις ένα κουτί γλυκά όλη την ευγένειά σου και να τους κάνεις επίσκεψη. Πιάνει πάντα, χαλάκι θα γίνουν. Μιλάω εκ πείρας.
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται πάντα να έχει πρόβλημα ο γείτονας και όχι ο ιδιοκτήτης που έχει το πουλί μέσα στο σπίτι του.

Επίσης πώς γίνεται να φωνάζει ένα πουλί νωρίς το πρωί και να ξυπνάει πάντα ο ίδιος γείτονας…?


Από την στιγμή που ο νόμος επιτρέπει να υπάρχουν ζώα συντροφιάς στα σπίτια, η επίκληση στις ώρες κοινής ησυχίας είναι τουλάχιστον άτοπη.

Ευτυχώς ή δυστυχώς το ζωντανό ακολουθεί το ένστικτό του και όχι τους νόμους που σχεδιάστηκαν για εφαρμογή σε ανθρώπους.
Ξέρετε πόσα σκυλιά έχω δει να διασχίζουν τον δρόμο με κόκκινο...
 
οταν θα παψουν τα σκυλια να γαυγιζουν.. Οι γατες να νιαουριζουν.. Τα μωρα να σκουζουν.. Τα μηχανακια να μαρσαρουν.. Τοτε και οι παπαγαλοι μας θα παψουν να φωναζουν..σ οποιον αρεσουμε
 
Πάντως είναι τραγικό αυτό το πράγμα.. Εμένα ΕΥΤΥΧΩΣ δεν μου έχουν κάνει παράπονο για τους παπαγάλους ποτέ. Ίσως επειδή συχνά άλλαζα σπίτια και δεν προλάβαιναν να με μάθουν και να με πάρουν χαμπάρι 😛
Με τον σκύλο μου όμως, έφθασαν σε σημείο να μη μας μιλάνε στενοί μας φίλοι που μένανε πόρτα πόρτα με εμάς. Γιατί ένα μωρό που κλαίει να έχει το ακαταλόγιστο (και λογικό είναι) αφού δεν το κάνει επίτηδες ενώ ένα σκυλί ή ένας παπαγάλος που επίσης δεν καταλαβαίνει να μην ισχύει το ίδιο;
 
Ειναι στον ανθρωπο μην το ψαχνετε...
Αμα ο αλλος ειναι παραξενος ολα τον ενοχλουν!
Και μωρα και πουλια και ΟΛΑ!
 
Kανα νομο γι'αυτους τους παραξενους, δεν μπορει να βγαλει το κρατος! Ελεος τι ανθρωποι ειναι αυτοι που τους πειραζει το κελαηδημα τον πουλιων!
 
ισως αν εβαζες στα κλουβια τους διαφορα παιχνιδια να ασχολουνται περισσοτερο μηπως ηρεμουσαν; Εγω παντως για να αποφυγω αυτο το δησαρεστο γεγονος τα σκεπαζα τα κλουβια και καμια φορα τα εβαζα και μεσα στο σπιτι. Ενας λογος που εδιωξα την κλουβα ηταν και αυτος, δεν μπορουσα να τα μεταφερω.
 
Νικολαος Λετας τα ειχα σε διαφωρετικα κλουβια αλλα ηταν σε καθε κλουβι 2 ηδη και δεν ειναι μικρα! Ιδικα τα ρικ νεκ!

Φαμπιο συμφωνω αλλα και αυτα μερικες φορες το παρακανουν! Ιδικα τα κοκατιλ ! Αρχιζουν στα καλα καθουμενα να τσιριζουν εντονοτατα! Πλεον τα ρικ νεκ δεν κραζουν προσπαθουν να βγαλουν λεξεις οι οποιες δεν ειναι κραβγες!(πιο εξυπνα τα ρικ νεκ απο κοκατιλ)το αστειο βρε παιδια ειναι οτι χτιζοντε 2 σπιτια γυρο μας και ενα ακριβως διπλα απο αυτους που τους... Ενοχλουμε, με τους θοριβους και σκονες της οικοδομης, και τους πηραξαν τα πτηνα! Οταν φωναζουν (τα πτηνα)παω και τους φωναζω να σταματισουν και σταματανε τις περισσοτερες φορες



είναι μεγάλοι παπαγάλοι;:)
ναι ειναι κοκατιλ με ουρα 28-34εκ ρικ νεκ 38-45εκ
 
Back
Top