Γενικά Εμαθα ότι οι παπαγαλοι μου ενοχλουν τους γειτονες, τι να κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης krisos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εχω την εντύπωση πως στα πουλια δεν κανει να φωνάζουμε για πολλους και διάφορους λόγους,ένας απο αυτούς είναι οτι τα απομακρύνουμε απο κοντά μας
(φιλική συμβουλη)
 
φιλε και εγω εχω κοκατιλ ποθ φωναζουν το πρωι και μαλιστα κατα τις 7 . Ευτυχως δεν υπαρχει προβλημα για εμενα. Θα σου προτεινα να τα βαζεις μεσα στο σπιτι ή να τα αφηνεις εξω λιγο πιο μετα απο τις ωρες κοινης ησυχιας.
 
Παιδιά κι εγώ έχω πρόβλημα...
Τώρα λόγω καλοκαιριού έβγαλα τον Κόκο (κοκατίλ) στο μπαλκόνι και την ίδια μέρα ήρθε η διπλανή γειτό-νησσα να μου κάνει παράπονα ότι λέει έχει αλλεργία και να το βάλω μέσα. Τι να κάνω;
 
Poephila σε τι βελινεκές ακριβώς ενεργοποιείται η αλλεργία της γειτόνισσας; Ας πάει σε αλλεργιολόγο! Δεν υπάρχει νόμος περί αλλεργίας γειτόνων. 😛
Όσο για εσένα Krisos, ενημερωτικά, έχουν το δικαίωμα να σου φέρουν και το 100 και μήνυση να σου κάνουν, όταν η φασαρία γίνεται σε ώρες κοινής ησυχίας. Υπάρχει και νομοθεσία για 2 κατοικίδια ανά διαμέρισμα (δυστυχώς!). Έχουν συμβεί τέτοια περιστατικά! Αμα μπλέξεις με περίεργους, αστα... 🙄Εγώ μένω σε γειτονιά με πολλά καναρίνια και παπαγαλάκια -ευτυχώς. Τα παραδείσιά μου, κάνουν περισσότερη φασαρία από μεγάλους παπαγάλους μερικές φορές. Τα καναρίνια μου (παλιά, γιατί τώρα έχω ένα γέρικο που μόνο τιτιβίζει), κάποτε χαλάγανε τον κόσμο. Ουδείς παραπονέθηκε. Η ροζέλα μου (καινούρια) όταν της μιλήσω ή της σφυρίξω σταματάει και κάθεται να με ακούσει, ηρεμεί με την μαλακή κουβεντούλα, παρ'ολα αυτά μεσημέρι και βράδυ την βάζω μέσα για παν ενδεχόμενο... Και όταν λείψουμε όλη μέρα από το σπίτι, πάλι ο παπαγάλος μένει μέσα (σε φωτεινό δωμάτιο εννοείται και να αερίζεται το σπίτι). Πρέπει να σεβόμαστε τους άλλους (ως ένα σημείο βέβαια), κυρίως τις ώρες που προστάζει ο νόμος, από εκεί και πέρα δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα!
 
Παιδια δεν έχω βέβαια παπαγάλους αν και πολύ θα το ήθαλα, λόγο χρημάτων, αλλά νωμίζω ότι σε όλες τις περιπτώσεις βοηθάει αν έχεις λίγη διπλοματία.Ισως μια προσφορά καλής θέλησης, ένα συγνώμη. Να μην είμαστε ερηστικοί. Μια προσπάθεια για ποιο στενη επικοινωνία με τους γείτονες να γνωριστουμε καλήτερα. Γιατι πολλές φόρες κι αυτή η αποξένωση που δεν ξέρουμε ποιος μένει διπλα μας δημειουργει προβλήματα χωρής ιδιαίτερο λόγο.
 
Πίστεψέ με, εμένα με τον σκύλο μου που υπάρχει θέμα, τον μεγαλύτερο πόλεμο τον πρώτο καιρό μας τον έκανε φίλη στενή! Δεν είναι φιλόζωη βέβαια, αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι.. Είχε πει χαρακτηριστικά στη μάνα μου: "Άφησε μου έξω από την πόρτα δυο ασπιρίνες για τον πονοκέφαλο και φύγε!"
Απορώ πώς της μιλάω ακόμα.
 
Υπάρχουν δυστυχώς και αυτές οι ιδιέταιρες περιπτώσεις. Τι να κάνουμε. Εμείς θα κάνουμε ότι μπορούμε καλήτερο απο τη μεριά μας και ευχόμαστε ο θεός να τους αλλάξει τη καρδιά.
 
Νομιζω η καλυτερη ληση ειναι τα πουλια να κοιμουντα μεσα στο σπιτι με κλειστα μπατζουρια και ανοιχτα τα τζαμια λογω ζεστης, και την ημερα να τα βγαζεις στην βεραντα. Το μεσημερι τις ωρες κοινης ησυχιας παλι μεσα, και ξανα εξω αργα το απογευμα. Ετσι νομιζω οτι δεν θα σου κανουν τιποτα.
 
Παιδια δεν έχω βέβαια παπαγάλους αν και πολύ θα το ήθαλα, λόγο χρημάτων, αλλά νωμίζω ότι σε όλες τις περιπτώσεις βοηθάει αν έχεις λίγη διπλοματία.Ισως μια προσφορά καλής θέλησης, ένα συγνώμη. Να μην είμαστε ερηστικοί. Μια προσπάθεια για ποιο στενη επικοινωνία με τους γείτονες να γνωριστουμε καλήτερα. Γιατι πολλές φόρες κι αυτή η αποξένωση που δεν ξέρουμε ποιος μένει διπλα μας δημειουργει προβλήματα χωρής ιδιαίτερο λόγο.
Εγω δεν συμφωνώ, δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ζηταμε συγνωμη; Δεν υπαρχει κανενας νομος που σου απαγορευει να εχεις πουλια μεσα στο σπιτικαι εφοσον το μεσημερι(ωρες κοινης ησυχιας)τα βαζεις μεσα δεν εχεις κανενα προβλημα. Οι αλλοι ζητανε συγνωμη που τα παιδια τους φωναζουν μεσα στο μεσημερι;
Και αμα τους πεις κατι τετοιο σου απαντανε, ε αυτα ειναι παιδια...
οχι δεν παει ετσι.
Ειναι ανθρωποι που δεν εχουν με τι να ασχοληθουν και ασχολουνται με τα πουλια μας.
Δικο τους το προβλημα οχι δικο μας!
 
Κι εμενα ευτυχως παρατηρηση για τα Lovebird μου δεν μου εχει γινει! Εχει και η απεναντη δυο Budgies και η παραδιπλα τρια καναρινια και δεν τιθεται προβλημα...
 
Τα εχω εξω αλλα τους βαζω ενα πανι μεγαλο καπως! Αλλα θα ηθενα να βρω σε κλιστοχρωμο, εχουν ηρεμισει τα πτηνα,ιδικα μεσιμερι 2-3 κραυγουλες! Αλλα και μετα ηρεμα! Τα κοκατιλ ξερει κανενας ποτε ειναι η περιοδος αναπαραγωγης. Αυγουστο;
 
Back
Top