Ασθένειες Εμβόλιο ευλογιάς για καναρίνια

Καμία παρενέργεια. Η έγκριση του συγκεκριμένου εμβολίου αποτελεί τυπική διαδικασία, η οποία βέβαια σκαλώνει στις γραφειοκρατικές μας δομές και στην αδιαφορία των υπευθύνων. Εξάλλου, απ' ότι φαίνεται, ότι δεν πουλάει μπαίνει σε δεύτερη μοίρα...
 
σε παρακαλω εαν σου ειναι ευκολο μπορεισ να με ενημερωσεισ απο που μπορω να το προμηθευτω
 
Από τον σύλλογο που ανήκεις.
Τέτοια εποχή η σύλλογοι κάνουν παραγγελίες.
Επικοινώνησε μαζί τους και θα σου λύσουν της απορίες σου.
 
φιλε θεμη μπορεις να μου πεις απο που προμηθευτηκες το εμβολιο για την ευλογια γιατι μεσω του συλλογου δεν μπορεσα να ενημερωθω
ευχαριστω
 
Καλημέρα

Δυστυχώς φιλέ μου, η προμήθεια των εμβολίων είναι αρκετά δύσκολη.
Σαν σύλλογος μιλήσαμε με τον προμηθευτή επί μισό χρόνο σχεδόν, και άλλο τόσο για τον τρόπο μεταφοράς.
Είχαμε εξασφαλίσει αρκετά για τα μέλη του συλλόγου και για την επομένη εκτροφικη χρονιά.
Λόγο του ότι συμμετείχα και εγώ στην διαδικασία, ιδίως της ασφαλούς μεταφοράς μέσω Ολλανδίας και τελικό προορισμό την Ελλάδα, να σου πω ότι ήταν αρκετά χρονοβόρα και δύσκολη.
Στην δικια σου περίπτωση, δεν ξέρω μήπως βρεις μέσω κάποιου pet.
Ξέρω ότι ένα συγκεκριμένο στην Θεσσαλονίκη, στην περιοχή του αεροδρόμιου έφερνε.
Προσοχή στην ημερομηνία λήξης έτσι και αλλιώς.
 
Θα ηθελα καποιος να με διαψευσει αλλα εφοσον εμβολιασεις τα πουλια για την ευλογια, δεν υαπρχει κινδυνος μεταδοσεις ευλογια σε πουλια που θα ερθουν σε επαφη και δεν εχουν εμβολιαστει;
 
Δεν γνωριζω τιποτα για το θεμα. Σκεπτομενη ομως οπως λειτουργουν τα εμβολια στους ανθρωπους, αν πχ σκοπευεις να κανεις σε 10 πουλια εμβολιο και σε 5 να μην κανεις, θα πρεπει να απομονωθουν για ενα ευλογο διαστημα μεχρι να δρασει το εμβολιο.
 
Θα ηθελα καποιος να με διαψευσει αλλα εφοσον εμβολιασεις τα πουλια για την ευλογια, δεν υαπρχει κινδυνος μεταδοσεις ευλογια σε πουλια που θα ερθουν σε επαφη και δεν εχουν εμβολιαστει;
Όχι. Αν ήταν το εμβόλιο θα προσέβαλε το ίδιο το πουλί. Τα εμβόλια περνούν μία "στείρα" μορφή του ιού στον οργανισμό που δεν μπορεί να αναπτύξει την ασθένεια αλλά ούτε να μεταδοθεί.
 
Θα ηθελα καποιος να με διαψευσει αλλα εφοσον εμβολιασεις τα πουλια για την ευλογια, δεν υαπρχει κινδυνος μεταδοσεις ευλογια σε πουλια που θα ερθουν σε επαφη και δεν εχουν εμβολιαστει;
Χρειάζεται ξενιστής... Δηλαδή κουνούπι που θα τσιμπήσει άρρωστο για να περάσει και στ' άλλο πουλί.
όταν έχεις εμβολιάσει τα πουλιά σου δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.
 
@redcanary καλησπέρα μήπως έχετε εμβόλιο κατά της ευλογιάς;
[automerge]1619896425[/automerge]
Ας μου στείλει μνμ στο mail μου
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ πέρυσι έχασα πάνω από 90 καναρίνια από την ευλογιά. Φέτος προμηθεύτηκα πριν λίγες μέρες το εμβόλιο από κτηνιατρείο. Δεν γνωρίζω όμως εάν δύναται να γίνει αυτή την περίοδο που υπάρχει αναπαραγωγή. Επίσης δεν γνωρίζω για τους νεοσσούς από ποια ηλικία μπορούν να εμβολιαστούν.
 
καλησπερα. Με μια γρηγορη αναζητηση στον εοφ για κτηνιατρικα φαρμακα δινει 3 αποτελεσματα για την ευλογια. τα 2 ειναι μη εγκεκριμενα πλεον και για το ενα που το εψαξα ειναι και απο την ευρωπαικη ενωση "αποσυρμενο" Πιθανοτατα καποιος λογος θα υπαρχει.
Ως προς τις αποριες που ειναι πολυ λογικες θεωρω πως το κτηνιατρειο απο οπου αγοραστηκε το εμβολιο ειναι η σωστοτερη πηγη πληροφορησης περα απο τα συνοδευτικα εντυπα στου εμβολιου που τυπικα τα λενε ολα αυτα που σωστα ρωτας.
 
Back
Top