Φροντίδα Ενα παραδείσιο red cap, τι ειναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nickoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nickoula

PB New Member
Εγγραφή
9 Δεκ 2008
Μηνύματα
71
Πόλη
Αίγιο
Γειά σας παιδιά! Πρόσφατα μου έφεραν ενα παραδείσιο πουλι, το οποιο είναι red cap , α ήθελα να πςτήσς σχετικά με αυ΄τό το είδος. Δεν εχς φροντίσει ξανά τέτοιο είδος πουλιου. Είναι αρκετά τρόμαγμένο, τι μπορώ να κάνω για να το ησυχάσω;τι μπορώ να του δίνω να τρώει εκτός απο την κλασική τροφή. Αυγό?σκεφτομαι να του παρω παρέα αλλα δεν ξέρω αν ειναι κορίτσι η αγόρι...
οτι σχετικό θα με βοηθήσει πολύ...
Ευχαριστώ!
 
καμια φωτο; Με ποιο μοιαζει;
http://www.birdsource.org/gbbc/learning/trickyIDs/redfinches.html/
 
έχει κοκκινο κεφαλι κ ραμφος κιτρινη κοιλίτσα στα πλάγια έχει άσπρες βούλες και το πάνω μέρος του είναι σκούρο πράσινο θα το έλεγα.. κ η ουρά του μάυρη...
 
Να σας πς την αλήθεια μου θυμίζει πολυ το house finch το αρσενικό αλλα δεν είμαι σίγουρη.. Αν τυχόν αγοράσς παραδείσιο θυληκό αλλά είτε red cap αλλα αλλο ειδος, πιστεύετε οτι θα υπάρξει πρόβλημα; Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικάμε την φροντίδα τουσ, τις ιδιαιτερότητες τους, την διατροφή τους... Οτιδήποτε θα μου φανεί χρήσιμο...
Σας ευχαριστω!
 
Χωρίς να γνωρίζουμε τι είδος είναι δεν μπορούμε να ξέρουμε τις ανάγκες του. Κάθε είδος έχει διαφορετικές απαιτήσεις. Μόνο αν βάλεις μια φωτό θα βγάλουμε άκρη. Μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα αν βάλεις άλλο είδος πουλιού μέσα. Αναλόγως τα είδη δεν συμβιώνουν όλα τα είδη μεταξύ τους.
 
Βασίλη, πιστέυω οτι είναι house finch, αρσενικο. Δηλαδή αν το θυληκό του ήταν purple finch, θα υπήρχε πρόβλημα;Θα ανεβάσω φώτο οσο πιο σύντομα μπορώ αλλα όταν προσπαθώ να το βγάλω είναι πολυ φοβισμένο το καΐμένο...
 
Μαλλον πηρες ενα star finch. Αν μας δειξεις και φωτογραφια θα σου πουμε τι φυλου ειναι. Μπορεις ομως ευκολα να το καταλαβεις και μονος σου. Το αρσενικο εχει σχεδον ολο το κεφαλι κοκκινο ενω το θυληκο αισθητα λιγοτερο, μεχρι τα ματια και οχι περιμετρικα. Επισης το αρσενικο τραγουδαει ενω το θηλυκο οχι. Καλο θα ειναι να του παρεις και ενα ταιρι και να μην το εχεις σε μικρο κλουβι οπως βαζουν καποια ωδικα πτηνα γιατι δεν ειναι. Ειναι λιγο σπανιο βεβαια για να βρεις αντιστοιχο ευκολα αλλα και με αλλα φιλησυχα σπινοειδη της Αυστραλιας θα ειναι καλα για παρεα. Απο τροφη να του δινεις το μειγμα που πουλανε για τα ζεμπρακια για να καταλαβεις. Επισης μπορεις να του δωσεις αποξηραμενα εντομα και αλευροσκουληκα (mealworms).
 
έχει κοκκινο κεφαλι κ ραμφος κιτρινη κοιλίτσα στα πλάγια έχει άσπρες βούλες και το πάνω μέρος του είναι σκούρο πράσινο θα το έλεγα.. κ η ουρά του μάυρη...

Κατι σαν αυτο;
 

Συνημμένα

  • StarFinchMuda.webp
    StarFinchMuda.webp
    40,1 KB · Προβολές: 99
Ναι αυτό πρέπει να είναι! Αχ σ'ευχαριστω πάρα πολύ! Πρέπει να είναι αρσενικό γιατι κελαηδάει κ ειναι ολο του το κεφάλι κοκκινο! Δηλαδή αν δεν βρώ τέτοιο λες θα καταφέρει να συνυπάρξει μαζι με κάποιο άλλο εόδος red cap?Σας είμαι υπόχρεη! Αν μπορείτε πείτε μου και λίγα λόγια για την φροντίδα του... Είναι αρκετα τρομαγμενο κ δεν μπορώ να το προσεγγίσω εύκολα. Του εβαλα έναν καθρεύτη για να νομίζει οτι έχει παράεα κ είναι συνέχεια εκει. Επίσης αγόρασα κ μια φολιά γιατί διάβασα οτι τα παραδείσια κοιμούντε εκεί αλλα δεν την έχει πλησιάσει καθόλου... Μπορώ να του βάζω αυγό να τρώει;
 
Τα star finches ειναι πουλια που στην φυση ζουνε σε μικρες ομαδες γιαυτο και σου λεω πως καλητερα ειναι να μην το εχεις μονο του. Στην χειροτερη αν δεν βρισκεις ιδιο μπορεις να το ταιριαξεις και με το αντιστοιχο με το κιτρινο κεφαλι-ραμφος θυληκο παντα. Να θυμασε οτι προερχεται απο την βορειο Αυστραλια οπου το κλιμα ειναι ακρετα θερμο γιαυτο και τον χειμωνα πρεπει να το εχεις μεσα στο σπιτι. Αυγο μπορεις να του δινεις μια φορα στις 10 μερες. Περισσοτερο 8α το φερει σε κατασταση αναπαραγωγης και δεν ειναι καλο τωρα που ειναι μονο του.
 
Δηλαδή τώρα τον χειμώνα πάντα μέσα;δεν θα είναι στεναχωρημένο που δεν βλέπει ήλιο; Επειδή είμαι φοιτήτρια όμως έχω μικρό σπίτι κ γι'αυτο το βάζω στο μπάνιο το βράδυ όπου υπάρχει μόνο 1 μικρό παράθυρο, δεν πιστέυω οτι θα ήταν κ πολύ χαρούμενο αν το άφηνα όλη μέρα εκεί με τόσο λίγο φώς... Θα πόσπαθήσω να βρώ ίδιο αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα τα καταφερω...
 
όσο για την μπανιέρα πιστεύετε οτι είναι απαραίτητη τώρα; Και πόσο την γεμίζουμε;
 
Τον χειμώνα θα είναι παντα σε χωρο καλα προφυλαγμένο απο ρευματα, υγρασία και παγωνιά. Δεν αντέχουν στις χαμηλές θερμοκρασίες. Λατρεύουν το μπανιο όπως όλως των ειδών οι σπίνοι. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε εσωτερική έιτε εξωτερική μπανιέρα αντιστοιχες με αυτες των καναρινιών. Αν εχεις μεγάλο κλουβί, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενα μικρό πηλινο δοχείο. Το υψος τους νερού να μην ξεπερνάει τα δυο δαχτυλα. Θα αφαιρεις την μπανιέρα μετα από ενα μισάωρο.

Τους αρέσει να κοιμούνται σε φωλιά που όμως ειναι επενδεδυμενη με πρασινάδα, οπως θα ηταν περίπου και στην φύση. Θελουν να επιλέγουν τα ιδι ατην φωλιά τους για αυτο και πρέπει να τους βαλει κανέις 2-3 φωλιές. Τρελλαινονται για ιταλικό κεχρί, σπόρους για τροπικά, και τροφή για εντομοφάγα πουλιά. Πάντα να του βαζεις άμμο σε ειδικό σκευος και να του προσφέρεις αγριοχορτα.
 
Όταν λές να αφαιρώ την μπανιέρα μετά απο μισή ώρα, δηλαδή να μην την αφήνω μέσα συνέχεια;Επίσης τι είδους πρασινάδα να ΄βάλω στη φωλιά; Πλαστική η να κόψω χόρτα αλλα θα ξερένονται, αυτος που την αγόρασα μου είπε να βάλω λίγο βαμβάκι αλλα δεν την πλησιάζει.. Τέλος να ρωτήσω για τα αγριοχορτα, τι είδους κ που θα βρώ;την άμμο τι την χρειάζεται;
Συγνώμη για τις τόσες αποροίες μου...
 
Δεν χρειάζεται να ζητας συγνώμη! Ειναι χαρά μας να βοηθάμε τους συνχομπύστες μας!

Λοιπον την μπανιέρα θα την αφαιρείς αφου κανει μπάνιο. Το νερό λερώνεται είτε απο κενώσεις είτε απο φτερά και δεν θελουμε να παραμενει εκεί γιατι μπορεί να πίνει απο το βρώμικο νερό.

Πρασινάδα μπορείς να βαλεις τεχνητή, οπως πχ αυτη την γιρλάντα του Χριστουγεννιάτικου ΄δεντρου ή απο υφασμάτινη πρασινάδα πχ κισσό, που χρησιμοποιούν για διακόσμηση.

Την αμμο την βαζεις σε ειδικό δοχείο φαγητού και του χρησιμεύει για να χωνεύει την τροφή του.

Σαν υλικό φωλιάς μπορείς να χρησιμοποιήσεις σανό ή ίνες απο καρύδες ή μισχους απο αγριοχορτα.

Αγριόχορτα είναι αυτα που φυτρώνουν στους αγρούς και τα πουλάνε στις λαικές αγορές για ανθρώπινη χρήση. Μπορείς να δίνεις διαφορα λαχανικά, ραδίκια, μαρούλι, σπανάκι, λάχανο κτλ εναλλάξ με φρουτα.
 
δηλαδή μέσα στη φωλιά θα βάλω τεχνιτή πρασινάδα και το σανο που θα το βάλω;δεν θα την λερώνει την φωλιά; Καθε πότε την καθαρίζουμε. Αμμο να μαζέψω απο κάτω ή να αγοράσω;χορτα απο αυτά που τρώμε κ εμεις δηλαδη!
 
δηλαδή μέσα στη φωλιά θα βάλω τεχνιτή πρασινάδα και το σανο που θα το βάλω;δεν θα την λερώνει την φωλιά; Καθε πότε την καθαρίζουμε;αμμο να μαζέψω απο κάτω ή να αγοράσω;χορτα απο αυτά που τρώμε κ εμεις δηλαδη!

αμμο θα παρεις απο πετ σοπ, ειδικη για πουλια, αυτη που μπορουν να φανε, οχι για τον πατο, τη ζητας ως grit
 
Back
Top