Γενικά Ενα πιγκουινάκι java sparrow στην οικογένεια!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν έκανα καραντίνα γιατί την πήρα απο το ίδιο πετ σοπ, απο το ίδιο κλούβι που μου είχαν πάρει και το αρσενικό και το αρσενικό μου το είχαν φέρει δυο μέρες πριν!
 
έχω παρατηρήσει οτι η θυληκιά εχει ένα περίεργο κελάηδημα..σαν δηλαδή να προσπαθεί να κέλαηδήσει αλλα να κάνει τσιου τσιου(καπως έτσι), αλλα νομιζω ότι κελαηδάει... Τα πούπουλα τους έχουν έρθει στην κανονική τους κατάσταση.. Είναι πιο λαμπερά και τους αρέσει...

Ειδες πως βοηθαει το μπανιο στο φτερωμα;

Οσο για τη θηλυκια... Αν κελαηδαει, λυπαμαι αλλα ειναι αρσενικο!😱
Εξαρταται βεβαια και το πως κελαηδαει: κανει μελωδια ή ενα μονοτονο "πικ πικ" "τσιου τσιου" , καπως ετσι τελος παντων; Αν ισχυει το δευτερο, τοτε οκ, ειναι θηλυκια

Να σου ζησει παντως!
 
AAAAAhhhhh na ixame tora ena MP3 me tin Georgia pou kanei tin thiliki Pinguini, malon afto mas boithage. :D
 
Υ. Γ: τη μπανιέρα την έχουν καταλατρέψει.. Περιμένουν να αλλάξω το χθεσινό νερό και όταν γίνει η άλλαγη βουτούν δίχως δευτερη σκέψη... Τα πούπουλα τους έχουν έρθει στην κανονική τους κατάσταση.. Είναι πιο λαμπερά και τους αρέσει...


Από ότι κατάλαβα η μπανιέρα είναι μόνιμα γεμάτη στο κλουβί. Το νερό δεν το αλλάζουμε την επόμενη μέρα από τη μπανιέρα γιατί μπορεί τα πουλιά να πιουν από αυτό. Επίσης αν είναι στο κλουβί συνεχώς μπορεί να βραχούν απογευματινές ώρες με αποτέλεσμα να κρυώσουν λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας (αν τα έχουμε σε χώρο που δεν θερμαίνεται). Βάζουμε τη μπανιέρα και μόλις τελειώσουν το μπάνιο τους, την αφαιρούμε.
 
Την Γεωργία δεν την έχουμε Αλέξανδρε αλλά έχουμε το java 😉

Χανετε 😉:D
Να υπενθυμισουμε οτι το mp3 αυτο που εβαλε ο Γρηγορης, ειναι το αρσενικο java.
Το κελαηδισμα του θηλυκου ειναι ενας απλος ηχος, που προφανως γι'αυτο δεν υπαρχει και σε mp3
 
Mίλησα με το πέτ σόπ για την θηλυκιά και μου είπε οτ μπορεί να κελαηδήσει και η θηλυκιά! Και μάλιστα πολλές φορές έχει δεί πουλάκι να κλωσάει και να κελαηδάει! Είναι μια εξαίρεση στον γενικό κανόνα οτι δεν κελαηδούν τα θυληκά; Πάντως τις διαφορές τις πληρεί οπότε αν είναι αρσενικό είνια απλά μικρό και δεν εχεί ωρήμασει ετσι ώστε να γίνει το ραμφος πιο κόκκινο και πιο πρησμένο;
 
Οχι, οι θηλυκες δεν κελαηδανε! Αμαν αυτα τα πετ σοπ...
Αυτο που μπορει να ειδε, θα ηταν ο αρσενικος που κλωσσουσε για να ξεκουρασει τη θηλυκια (τα αρσενικα πιγκουινακια το κανουν αυτο).

Τελικα δεν εχω καταλαβει ομως: πως ειναι το κελαηδημα που κανει; Συγκρινε με τον αρσενικο που τον εχεις ακουσει πιο πολυ. Αν δεν εχει σχεση με του αρσενικου σου, τοτε ειναι οντως θηλυκια. Η διαφορα ειναι πολυ αισθητη, πιστευω θα το καταλαβεις
 
Αν μπορουσες να βαλεις μια φωτογραφια ισως η Γιαωργια που ξερει απ αυτα να σου πει το φυλο του...)
 
Mερικές φωτό απο το "θυληκό"!
 

Συνημμένα

  • P1000367.webp
    P1000367.webp
    15,3 KB · Προβολές: 90
  • P1000368.webp
    P1000368.webp
    9,2 KB · Προβολές: 96
  • P1000370.webp
    P1000370.webp
    11,3 KB · Προβολές: 85
Εγω δεν την βλεπω και για πολυ θηλυκια... Με τοσο εντονο ραμφος μαλλον αρσενικο ειναι, αλλα να σου πει και η Γιωργια καλυτερα γιατι εγω δεν ειχα ποτε τετοια πουλακια οποτε δεν μπορω να σου πω σιγουρα...
 
Να σου ζησει ο 2ος πιγκουινος!
Ακουσα και το αρχειακι που μου εστειλες... Πιο αρσενικο δε γινεται
 
πω... Δηλαδη με δούλεψαν κανονικότατα και μου την είπαν και στο τηλ... Τι κάνουμε τώρα;
 
Τωρα τους το πας πισω.. Και σου δινουν ενα αλλο... Το θηλυκο δεν θα πρεπει να χει τοσο εντονο ραμφος... Και τοσο εντονο κοκκινο δαχτυλιδι γυρω απο το ματι..
 
Για το οτι "κλωσσανε & κελαηδανε" σιγουρα σε δουλεψαν ή ειδαν τον αρσενικο να κλωσσαει (αλλα και παλι, αναρρωτιεμαι που τον ειδαν; Γεννανε μεσα στα πετ σοπ; Ελεος...)
Ή στο δωσανε απο αγνοια...

Τωρα τι κανεις, εσυ ξερεις...Αναλογως τι θες.
 
Παιδιά δε γίνεται.. Πηρα τήλ στο πετ σοπ και μου είπε ο υπάλληλος...ΑΜΑΝ πια με αυτα τα φόρουμ... (Γιατί του είπα την όλη μας συζήτηση στο φόρουμ για την θυληκιά που αποδείχτηκε αρσενικός..). Δέν δεχεται οτί έχει κάνει λάθός άρα δεν δέχεται και την επιστροφή του πουλιού και αντικατάσταση του με μια πραγματική θυληκιά..Αφήστε που πλέον δεν ξαναεμπιστεύομαι το πετ σόπ αυτό! Και αντε εγώ έχω και εσάς εδω στο φόρουμ και μου ανοίξατε τα μάτια αν πήγαινε κάποιος άλλος θα περίμενε την άνοιξη να ζευγαρώσουν...
 
Γιατι δεν δεχεται την αλλαγη: για να σε εξαναγκασει να αγορασεις και τριτο πουλι! Παντως δεν υπαρχει καμια αμφιβολια και ας λεει οτι θελει!

Τι σκεφτεσαι να κανεις;
Σε ενδιαφερει το ζευγαρωμα ή τα θες για παρεα;
 
Δεν δέχεται την αλλαγή και μου λέει οτι στα φόρουμ λένε ότι θέλουν και οτι είναι απόλυτα σίγουρος οτι δεν έχει κάνει λάθος... Θα με ενδιέφερε να έχω ένα ζευγαράκι και να ζευγαρώσουν! Γι αυτο και ανταλλάσω το ένα αρσενίκο με κάποιο θυληκο!
 
Θα μπορουσες να τα κρατησεις και τα δυο προσωρινα, μεχρι να μαθεις αρκετα για τη φροντιδα τους, και μετα να πεσεις σε πιο βαθια νερα (οπως η αναπαραγωγη😉
 
Back
Top