Αγορά Ενδιαφέρομαι για Μέγιερ παπαγάλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilias7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@ilias7 δες εδώ μήπως ασχολείται κάποιος από τους εκτροφείς.
 
@ilias7 καλημέρα. Το είδα κ εγώ ότι δεν αναφέρουν αυτό το είδος αλλά επειδή τα ποστ είναι κάποια χρόνια πίσω, μήπως ρωτήσεις τον πιο κοντά στην περιοχή σου εκτροφέα αν σήμερα το έχει ή ξέρουν κάποιο αξιόπιστο εκτροφέα.
 
@ilias7 καλημερα .
παραθετω δυο search εσωτερικα εδω στο petbirds.Το ενα με λεξι κλειδι meyer και το αλλο με τον ορο μεγιερ
οποτε θα πεσεις πανω σε κουβεντες σχετικες και ασχετες που εμπεριεχουν αυτον τον ορο.
Νομιζω οτι σε καμια απο αρκετες που μπηκα δεν ειδα η αληθεια να αναφερουν εκτροφεα (πραγματικο)


 
Καλημέρα παιδιά. Πηρα τηλ και εκτροφεις δεν γνωρίζει κανένας για μεγιερ. Μίλησα και με pet shop μου είπαν θα με καλέσουν αν βρουν κάτι γιατί το είδος είναι πιο σπάνιο. Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σας.
 
@ilias7 Δεν ηξεραν το ειδος ή δεν ειχαν κατι να συστησουν?
Ας διευρυνουμε λιγο την ερευνα .
Επειδη οι meyer ειναι στην ιδια οικογενεια/υποειδος με τους Σενεγαλης οπως θα διαβασες για δες τα παρακατω μηπως εχεις πιο στοχευμενες επικοινωνιες



 
Δεν είχαν κάτι να συστήνουν. Αν δε βρω θα πάω για Σενεγάλης. Ανάμεσα σε αυτά τα δύο ειμαι. Απλά το μεγιερ είναι πιο φιλικό με την οικογενεια ενώ ο παπαγαλος σενεγαλης μπορεί να δεθεί με ενα άτομο .
 
Δεν είχαν κάτι να συστήνουν. Αν δε βρω θα πάω για Σενεγάλης. Ανάμεσα σε αυτά τα δύο ειμαι. Απλά το μεγιερ είναι πιο φιλικό με την οικογενεια ενώ ο παπαγαλος σενεγαλης μπορεί να δεθεί με ενα άτομο .
Παλαιότερα ήταν ένα κατάστημα petshop στην Καλλιθέα που είχε διάφορα είδη, αλλά μπορούσες επίσης, κατά τα λεγόμενα μελών του φόρουμ, να συνεννοηθείς για να σου φέρουν από εξωτερικό το είδος που σε ενδιέφερε. Νομίζω ότι ονομάζεται νομίζω tropic island και τώρα που το ξανασκέφτομαι νομίζω ότι κάτι ανάλογο είχα διαβάσει για το κατάστημα Καναρινόκοσμος. Αν θέλεις επικοινώνησε μαζί τους. Ίσως και ο @MrZoo1984 να έχει άποψη για το πως να κινηθείς ή που να απευθυνθείς.
 
Πήρα και στο tropic island και στο καναρινοκοσμος τιποτα . Δύσκολο να βρεις μου λενε. Για σενεγαλης εκτροφεις έμπιστους έχετε να μου προτεινετε; θα κοιτάξω και αυτό που μου εστειλες vada. Σας ευχαριστώ όλους
 
Να ρωτήσω γιατί χρειάζεται το συγκεκριμένο είδος παπαγάλου; Δεν το λέω ειρωνικά, από περιέργεια 😊
 
@marinazizel
Το πιθανότερο για τον χαρακτήρα του.
Θεωρούνται ήσυχοι, φιλικοί, κοινωνικοί παπαγάλοι ιδανικοί για μια οικογένεια.
Διάβασε το παρακάτω άρθρο και θα καταλάβεις για ποιούς λόγους ψάχνει το συγκεκριμένο είδος.
 
Πρώτος παπαγαλος που θα πάρω. Έχω δει βίντεο και έχω διαβάσει άρθρα για τα μεγιερς. Είναι ήρεμα δεν είναι πολύ απαιτητικά και δένονται με την οικογένεια. Οπότε αν φύγω ένα σκ πχ θα το φροντίσει κάποιος άλλος στην οικογενεια
 
Πρώτος παπαγαλος που θα πάρω. Έχω δει βίντεο και έχω διαβάσει άρθρα για τα μεγιερς. Είναι ήρεμα δεν είναι πολύ απαιτητικά και δένονται με την οικογένεια. Οπότε αν φύγω ένα σκ πχ θα το φροντίσει κάποιος άλλος στην οικογενεια
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Το εκτροφείο που έστειλε @Vada βρίσκεται στην Ορεστιάδα και είχα πάρει από αυτούς ένα παπαγαλάκι παλιά (νομίζω 2016) και από όσο θυμάμαι ήταν αρκετά εξυπηρετικός, το παπαγαλάκι υγιέστατο. Δυστυχώς, πέθανε λόγω ατυχήματος.
Μακάρι να είναι ακόμη έτσι και να βρείτε αυτό που ψάχνετε ☺️
 
Back
Top