Φροντίδα Ενδιαφέρομαι για να αποκτήσω κοκατίλ, συμβουλές ευπρόσδεκτες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tolis11
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tolis11

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2020
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Ονομάζομαι Απόστολος είμαι 29 και μένω Αθήνα. Εδώ και καιρό σκέφτομαι να πάρω ένα κοκατιλ και διαβάζοντας όλες αυτές τις πληροφορίες στο forum η επιθυμία έγινε μεγαλύτερη. Η εμπειρία μου είναι μόνο σχετική με καναρίνια, καρδερίνες με τα οποία ασχολιομουν χρόνια αλλά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων τα χάρισα όλα σε φίλους. Έτσι μετά από λίγα χρονια αποφάσισα να ασχοληθώ πάλι και τα κοκατιλ μου τράβηξαν την προσοχή. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάρω ένα ήμερο μικρο που να έχει αρχίσει να τρώει μόνο του για να μην το ταλαιπωρήσω ως αρχάριος που είμαι και να με μάθει από μικρό.Ίσως αργότερα πάρω και ένα δεύτερο προς το παρόν θα αφιερωθω στο πρώτο μου κοκατιλ . Χαίρομαι που έστειλες έχω διαβάσει πολλές συμβουλές σου. Συγγνώμη για το σκέτο καλησπέρα αλλά δεν ξέρω το όνομα σου ακόμη
 
Αντωνη με λενε, εισαι μαλλον απο κινητο και δεν το βλεπεις στο προφιλ μου :)

To πρωτο που θα πρεπει να κοιταξεις και ισως το σημαντικοτερο ειναι να βρεις εναν σωστο εκτροφεα, αυτο θα καθορισει πολλους παραγοντες στην μετεπειτα εμπειρια σου με το πουλακι.
Ειναι προτιμοτερο να δωσεις καποια χρηματα παραπανω στην αρχη, γιατι θα σε γλυτωσει απο χρονο, κοπο, χρημα στο μελλον.
Περα απο το να παρεις ενα σωστο πουλακι, ολα τα υπολοιπα κλουβι, τροφες κτλ ειναι ευκολα.

Ειναι εξαιρετικα σπανιο να βρεις σωστα πουλια απο αγγελιες που υποσχονται φυκια για μεταξωτες κορδελες.
Επειδη ξερω οτι θα ακολουθησει η ερωτηση αν εχω να σου προτεινω καποιον,θα σου προτεινω τον Ζαχαρια @zack27

Το εκτροφειο το εχουν στην Κρητη τα παιδια αλλα αν μιλησεις μαζι του ενδεχομενως να βρειτε εναν τροπο.
Εχουν πολλα παιδια εδω απο το PB δικα του κοκατιλ!
 
Χάρηκα πολύ Αντώνη.σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Ναι διάβασα για το Ζαχαρια σε προηγούμενη συζήτηση που είχατε. Αυτό ακριβώς ψάχνω κάποιον εκτροφέα που να ασχολείται με μεράκι και να μπορεί να με συμβουλεψει σε κάτι
 
Εγω δεν εχω παρει πουλακι απο τον Ζαχαρια γιατι δεν ασχολουμαι με αυτο το ειδος, αλλα τον εχω γνωρισει προσωπικα στις εκθεσεις και αυτον και τον Βαγγελη @vagelis76 που κανουν κοινη προσπαθεια.
Eχω δει τα κοκατιλ που κατεβαζουν και διακρινονται παντα.

Σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι σωστοι εκτροφεις αλλα δεν γνωριζω προσωπικα.
Στα πολυ γρηγορα ο Σπυρος @TZANNSPY και ο Γιωργος @fortunatos μπορουν να σου πουν για το Ζαχαρια κι αυτοι ως κατοχοι πλεον!
 
Back
Top