Αγορά Ενδιαφέρομαι για budgie μωρό ήμερο

irinimiss

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2023
Μηνύματα
7
Καλησπέρα σας ! Ενδιαφέρομαι να πάρω badgie
Έχει κάποιος από δω ; Κάποιο μωρό ήμερο
 
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Αυτήν την περίοδο είναι λίγο δύσκολο να βρεις πολύ μικρό γιατί η τελευταία αναπαραγωγική περίοδος τελείωσε πριν 5 περίπου μήνες, αν δεν κάνω λάθος. Επιθυμείς να το ταΐσεις με κρέμα ή απογαλακτισμένο; Στην παρακάτω αγγελία το πουλάκι ,αν είναι ακόμη διαθέσιμο, είναι περίπου 9 μηνών, αλλά ακόμη είναι μικρό. Ο @μιχαλης91 έχει καλά πουλιά και κάνει αποστολές σε μεγάλες πόλεις, οπότε ρώτα τον αν έχει κάτι διαθέσιμο. Επίσης δες και https://www.car.gr/xyma/view/25019964-imera-papagalakia-budgie. Από εκεί και πέρα τοποθετώ ένα άρθρο που είναι καλό να διαβάσεις. Είχες ποτέ παπαγαλάκι ή άλλο κατοικίδιο πτηνό;
 
ψάχνω απογαλακτισμένο !! Είχα ένα παπαγαλάκι το είχα πάρει από pet shop και μπορώ να πω πως ζορίστηκα πολύ να με μάθει κ να έρχεται στο χέρι μου!! Σε ευχαριστώ παρά παρά πολύ για την άμεση απάντηση !!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Για budgie μήπως έχει διαθέσιμο @μιχαλης91 όπως σου είπαν ή ο @Geokilkis.
ψάχνω απογαλακτισμένο
Απογαλακτισμένο επιβάλλεται. Να μπορεί να τρώει μόνο του. Άρα τουλάχιστον δύο μηνών. Μήπως εννοείς ταϊσμένο στο χέρι; μπορεί να πρέπει να περάσουν περισσότεροι μήνες από το μίνιμουμ των δύο μηνών.
[automerge]1703788528[/automerge]
μπορώ να πω πως ζορίστηκα πολύ να με μάθει κ να έρχεται στο χέρι μου!!
Πάντως Ειρήνη, το ζητούμενο είναι να μας μάθουν κ να μην μας φοβούνται κ όχι σώνει κ ντε να έρχονται κ να μας κάνουν κόλπα. Θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο κ να νοιώσει την φροντίδα σου το πουλάκι για να σε εμπιστευτεί. Θα σου πουν κ οι παπαγαλογονεις περισσότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ψάχνω απογαλακτισμένο !! Είχα ένα παπαγαλάκι το είχα πάρει από pet shop και μπορώ να πω πως ζορίστηκα πολύ να με μάθει κ να έρχεται στο χέρι μου!! Σε ευχαριστώ παρά παρά πολύ για την άμεση απάντηση !!
Άσε. Και τα δικά μου από pet είναι και δεινοπαθώ. Πριν λίγο είχα συναυλία σουπιοκόκκαλου με άψογο συγχρονισμό. Απίστευτα είναι!
Πάντως Ειρήνη, το ζητούμενο είναι να μας μάθουν κ να μην μας φοβούνται κ όχι σώνει κ ντε να έρχονται κ να μας κάνουν κόλπα. Θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο κ να νοιώσει την φροντίδα σου το πουλάκι για να σε εμπιστευτεί. Θα σου πουν κ οι παπαγαλογονεις περισσότερα.
Εδώ διαφωνώ. Γενικά αυτό είναι σωστά αλλά όχι τόσο για τους παπαγάλους. Το έρχεται στο χέρι δεν σημαίνει κόλπα. Μάλιστα είναι απαραίτητο για την υγεία του γιατί μέσα στο κλουβί δεν ασκείται αρκετά και μειώνεται η διάρκεια ζωής του. Το να βγει έξω χωρίς να έχει εκπαιδευτεί με το χέρι είναι πολύ επικίνδυνο και μπορεί να τραυματιστούν ή και να σκοτωθούν.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL γιατί το να μάθει να έρχεται στο χέρι σου ταυτίζεται με την άσκηση έξω από το κλουβί;
 
@MARY58 καλησπερα. Επειδη το καναρινι το εχεις πολλες φορες ελευθερο στο δωματιο αφου του εχεις διασφαλισει το ασφαλες του χωρου μια ερωτηση.Το εμαθες να ερχεται το καναρινι στο χερι σου μεσα στο κλουβι η του εδωσες την δυνατοτητα να γυμναστει και εφοσον το ειχες ελευθερο με ασφαλεια εξοικοιωθηκε μαζι σου?
Εγω προσωπικα εχοντας απελευθερωσει αρκετες φορες τα καναριναι σε δωματιο με μαξιμουμ 4 ταυτοχρονα δεν ανεβαινουν καν στο χερι μου.Με ενα κλαδακι ηρεμα η και μονα τους επεστρεφαν στο κλουβι
[automerge]1703791232[/automerge]
@KONSTANTINOS MICHAIL Σταθεροποιησε την πορτα την πλαινη της εξηνταρας ανοιχτη με πληρη ασφαλεια κατσε λιγο παρα περα απο την μερια της ανοιχτης πορτας και δωστου χρονο και θα δεις μια χαρα πως θα βγει.Σε ασφαλισμενο χωρο παντα
 
@MARY58 καλησπερα. Επειδη το καναρινι το εχεις πολλες φορες ελευθερο στο δωματιο αφου του εχεις διασφαλισει το ασφαλες του χωρου μια ερωτηση.Το εμαθες να ερχεται το καναρινι στο χερι σου μεσα στο κλουβι η του εδωσες την δυνατοτητα να γυμναστει και εφοσον το ειχες ελευθερο με ασφαλεια εξοικοιωθηκε μαζι σου?
Εγω προσωπικα εχοντας απελευθερωσει αρκετες φορες τα καναριναι σε δωματιο με μαξιμουμ 4 ταυτοχρονα δεν ανεβαινουν καν στο χερι μου.Με ενα κλαδακι ηρεμα η και μονα τους επεστρεφαν στο κλουβι
Οι παπαγάλοι είναι πιστεύω τελείως διαφορετική περίπτωση. Να ανοίξω ένα θέμα για την έξοδο των πτηνών για άσκηση, όπου θα γράφουμε την εμπειρία μας και σχετική αρθρογραφία για το κάθε είδος; Για να μην γεμίσουμε ένα άσχετο θέμα...
 
Οι παπαγάλοι είναι πιστεύω τελείως διαφορετική περίπτωση
με τον ιδιο τροπο θα βγει ειτε καναρινι ειτε παπαγαλος. ειναι περιεργα απο την φυση τους και θα θελησει να εξερευνησει τον χωρο. Ο παπαγαλος ακομα περισσοτερο. Και οπως ανεφερα και στο αλλο ποστ ειχα παπαγαλους για αρκετα χρονια. Το κοκατιλ που δεν ηταν και πολυ προθυμο καποιες φορες εβγαζα τον πατο απο το κλουβι και ολα τα σκευη εννοειται (ferplast) το γυριζα στην κυριολεξια αναποδα οποτε επειδη σκαρφαλωνε εφτανε να πεταξει μονο του εν τελει. Τροποι υπαρχουν αν βγει. και να μπει αντιστοιχα
 
με τον ιδιο τροπο θα βγει ειτε καναρινι ειτε παπαγαλος. ειναι περιεργα απο την φυση τους και θα θελησει να εξερευνησει τον χωρο. Ο παπαγαλος ακομα περισσοτερο. Και οπως ανεφερα και στο αλλο ποστ ειχα παπαγαλους για αρκετα χρονια. Το κοκατιλ που δεν ηταν και πολυ προθυμο καποιες φορες εβγαζα τον πατο απο το κλουβι και ολα τα σκευη εννοειται (ferplast) το γυριζα στην κυριολεξια αναποδα οποτε επειδη σκαρφαλωνε εφτανε να πεταξει μονο του εν τελει. Τροποι υπαρχουν αν βγει. και να μπει αντιστοιχα
Εγώ το hand trainig γνωρίζω μόνο. Θα με ενδιέφερε όμως πολύ να μάθω και άλλους. Απ' όσο ξέρω είναι επικίνδυνο αν δεν είναι εκπαιδευμένο (άγριο) για πολλούς λόγους.
 
Πώς θα βγει αλλιώς;
Με συγχωρείς γιατί δεν μιλάω εμπειρικά αφού δεν έχω παπαγάλο, αλλά η απάντηση νομίζω είναι αυτονόητη. Θα βγει όταν θέλει. Χωρίς πίεση. Κ όταν νοιώσει ασφάλεια με τον φροντιστή θα βοηθήσει μια πατηθρα να βγει έξω. Κ πάντα ασταθμιστος παράγοντας είναι ο χαρακτήρας του πουλιού που πιστεύω είναι μοναδικός. Άλλα πουλάκια είναι πιο φοβικά από άλλα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πάμε με τα νερά του. Δεν πιέζουμε καταστάσεις. Κ αν μας εμπιστευτεί κ έρχεται στο χέρι μας, τέλεια. Αν θέλει κ άλλο χρόνο κ προτιμά ίσως ένα πάρκο από εμάς, δεν πειράζει.
Κ ναι οι παπαγάλοι είναι διαφορετική περίπτωση από τα καναρίνια καθώς διαβάζω κ σίγουρα έτσι είναι, έχουν υψηλότερη νοημοσύνη. Παρόλα αυτά κ τα ταπεινά καναρίνια δένονται με τον φροντιστή τους κ αντιλαμβάνονται την ασφάλεια που τους προσφέρει.
[automerge]1703792309[/automerge]
Θυμάμαι που είχε αναφέρει σε δικό μου θέμα ο @kasapidis giorgos ότι μπορεί κ τα πιάνει τα καναρινάκια για να κοιτάξει την κοιλιά τους, χωρίς αυτά να τρομάζουν γιατί ήξεραν τις αγαθές του προθέσεις. Πράγμα που είναι τόσο όμορφο.
 
Με συγχωρείς γιατί δεν μιλάω εμπειρικά αφού δεν έχω παπαγάλο, αλλά η απάντηση νομίζω είναι αυτονόητη. Θα βγει όταν θέλει. Χωρίς πίεση. Κ όταν νοιώσει ασφάλεια με τον φροντιστή θα βοηθήσει μια πατηθρα να βγει έξω.
Λόγω της ευφυΐας που αναφέρεις, ο παπαγάλος δεν θα βγει όταν είσαι μπροστά και θα πάει κάπου που δεν πρέπει. Αυτό που εννοώ είναι ότι προφανώς θα βγει όταν θέλει, αλλά πρώτα πρέπει να έχει εκπαιδευτεί.
 
και θα βγει οταν εισαι μπροστα και θα παει καπου που δεν πρεπει λογικα στο πιο ψηλο σημειο. και θα σου λερωσει τα παντα. και θα ταλαιπωρηθεις(χρονικα κυριως) να επιστρεψει στο κλουβι(και το φαι) και θα πρπει να εχεις ενα πιο μακρυ κλαδι /ξυλο ωστε να το βγαλεις απο το πιο ψηλο σημειο αν δεν φτανεις.
το ιδιο κανουν ολα τα πουλια. budgie εχεις οχι τον alexander ουτε cockatoo ουτε macaw.
ουτε τα καναρινια ειναι καθυστερημενα.

@MARY58 ποσο καιρο μετα που πηρες τον σοφοκλη μπορεσε να εξοικοιωθει μαζι σου και να περναει με ασφαλεια ωρα εγω απο το κλουβι του στον χωρο που του επιτρεπεις? και να επιστρεφει στο κλουβι του ? με την φροντιδα και τον χρονο που του αφιερωνεις
 
και θα βγει οταν εισαι μπροστα και θα παει καπου που δεν πρεπει λογικα στο πιο ψηλο σημειο. και θα σου λερωσει τα παντα.
Αυτό δεν με ενοχλεί. Για την ασφάλειά του φοβάμαι. Τον λατρεύω και δεν θέλω να ρισκάρω. Σε μια στιγμή με την πόρτα ανοιχτή μπορεί να πέσει ένα βάζο στο σαλόνι πχ. και να τρομάξει, να βγει από το κλουβί πετώντας πολύ νευρικά και να τρακάρει με αποτέλεσμα τραυματισμό ή και κάτι χειρότερο.
 
πρωτα ασφαλιζεις τον χωρο οπως εχεις διαβασει και σε αρθρα εδω και μετα αποφασιζεις να του δωσεις ευκαιρια με τον τροπο που θα αποφασισεις
 
Αυτό δεν με ενοχλεί. Για την ασφάλειά του φοβάμαι. Τον λατρεύω και δεν θέλω να ρισκάρω. Σε μια στιγμή με την πόρτα ανοιχτή μπορεί να πέσει ένα βάζο στο σαλόνι πχ. και να τρομάξει, να βγει από το κλουβί πετώντας πολύ νευρικά και να τρακάρει με αποτέλεσμα τραυματισμό ή και κάτι χειρότερο.
Δεν είναι και πολύ πιθανό, αλλά η κακιά στιγμή έρχεται εκεί που δεν την περιμένεις.
[automerge]1703793484[/automerge]
πρωτα ασφαλιζεις τον χωρο οπως εχεις διαβασει και σε αρθρα εδω και μετα αποφασιζεις να του δωσεις ευκαιρια με τον τροπο που θα αποφασισεις
Δεν μπορώ να αφαιρέσω τον τοίχο και την ντουλάπα για να μην τρακάρει.
Άλλος τρόπος εκτός από χύμα στο κύμα ή εκπαίδευση με πατήθρα ή χέρι υπάρχει;
 
ποσο καιρο μετα που πηρες τον σοφοκλη μπορεσε να εξοικοιωθει μαζι σου και να περναει με ασφαλεια ωρα εγω απο το κλουβι του στον χωρο που του επιτρεπεις? και να επιστρεφει στο κλουβι του ? με την φροντιδα και τον χρονο που του αφιερωνεις
Φοβάμαι ότι είμαστε εκτός θέματος γι'αυτό θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη με την ανοχή του θεματοδότη. Με τον Σοφοκλή βιάστηκα επειδή όταν τον πήρα είχα λίγες μέρες χάσει τον Θεμιστοκλή μου (το πρώτο μου καναρινι) που είχε μάθει όλα τα δωμάτια, ήξερε πού να στρίψει να βρει το κλουβί του κ με εμπιστευόταν τόσο πολύ. Γι'αυτό έχοντας δεδομένα αυτά, στον Σοφοκλή αφού έδειξα το δωμάτιο του κ κυρίως το τζάμι της μπαλκονοπορτας κ του καθρέφτη μου, τον έβγαλα έξω μέσα στον πρώτο μήνα. Μου είχε κάνει εντύπωση πόσο γρήγορα μου επέτρεψε να τον ταίζω σπόρους στο στόμα. Πριν ακόμα θελήσει να κάθεται στο χέρι μου.
Δεν έρχεται στο χέρι μου όταν το θέλω αλλά όταν θέλει αυτός. Βέβαια πια όταν βάζω το χέρι μου μπροστά του, μου κάνει την τιμή κ ανεβαίνει. Ή όταν κ όποτε θέλει θα έρθει πάνω μου να δει βιντεάκι με άλλα καναρινια. Όταν θέλει. Κ επειδή είναι πάντα άτακτος κ δεν θέλει να μπει στο κλουβί του για ύπνο, τον ξεγελάω, όταν πάει να σουρουπώσει με μια λιχουδιά μέσα στο κλουβί για να τον κλεισω. Τον Σοφοκλή πια τον βγάζω μόνο ΣουΚου καθώς θέλω να τον προσέχω κ να είμαι σίγουρη για την ακεραιότητα του κ να μην αγχωνεται η μητέρα μου στο να τον προσέχει. Νίκο, φαγητό ποτέ έξω από το κλουβί αν θες να μπαίνει μέσα. Ένα λάθος που το έμαθα καίγοντας πολλές θερμίδες κυνηγώντας τον Σοφοκλή.
[automerge]1703795071[/automerge]
Άλλος τρόπος εκτός από χύμα στο κύμα ή εκπαίδευση με πατήθρα ή χέρι υπάρχει;
Αν βάλεις μια λιχουδιά έξω από την ανοιχτή πόρτα του κλουβιού δίπλα σε μια πατηθρα που την έχεις στερεώσει προς τα έξω, δεν θα πάει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νίκο, φαγητό ποτέ έξω από το κλουβί αν θες να μπαίνει μέσα. Ένα λάθος που το έμαθα καίγοντας πολλές θερμίδες κυνηγώντας τον Σοφοκλή
εννοειται. Το γνωριζω .
 
Back
Top