Γενικά Ενδιαφερομαι για παπαγαλο που να μπορει να μιλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gio-pepe
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Βασικά αυτά που λεσ ότι ζητάς δεν νομίζω ότι συνυπάρχουν.. Μόνο και μόνο από τη τιμή θα σου έλεγα ότι μπορείς να πάρεις έναν Σενεγάλης ας πούμε.. Είναι αυτός που έχω στο avatar μου. Αλλά από λέξεις δεν λέει πολλά πράγματα και δεν τα λέει και πολύ καθαρά πάντα.. Και ένα ringneck είναι νομίζω πάλι καλί λύση και από ότι ξέρω και αυτά μιλάνε! Δες και quaker και κονούρες (αν και αυτές είναι πιο ακριβές).. Αλλά δεν εγγυάται κανείς ότι θα μιλήσουν.. Λένε κάποιες λέξεις μόνο!
Αλλά δεν συμφωνώ ότι έχεις ''κολλήσει'' στην ομιλία..
 
Συμφωνα με αυτα που λες θα ελεγα να κοιταξεις εναν ringneck.Eιναι πανεξυπνοι παπαγαλοι και μπορουν να μιλησουν κιολας. Ειναι και πολυ πιο φτηνοι απο ζακο.Αλλα οπως λενε και τα παιδια μην κολλας στην ομιλια. Κοιτα εδω για τους ringneck παρε μια γνωμη https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/
 
Αυτο θα έλεγα κι εγώ...υπάρχουν τέτοιοι φιλοι; Μπραβο... Κοιτάξτε όταν πηρα αρχικα παπαγάλο,το πρώτο πράγμα που ήθελα είναι να μιλάει...όπως πιστεύω και οι περισσότεροι αρχάριοι.. Και αυτό γιατί δεν είχα διαβάσει αυτα που λέτε στο φόρουμ.. Τωρα που τα διάβασα τα βλέπω τελείως διαφορετικά τα πράγματα και κυρίως όταν διάβασα αυτό για τα δικαιώματα του παπαγάλου... Οπότε κι εσυ εδω θέλεις να μαθεις όσα περισσότερα μπορείς για τους παπαγάλους και κυρίως να είναι φθηνός και να μιλαεί... Μπορεί και να μην μιλήσει ποτέ αλλα και αυτο να γίνει θα τον έχεις αγαπήσει και έτσι δεν θα σε νοιάζει τόσο...
 
Eιναι αξιαγαπητα!

ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ! Δεν με ενδιαφερει. Κοιτα τι ειδα οταν ανοιξα το κουτι του! Τωρα βεβαια βαζειs εσυ και το οικονομικο στη μεση. Και εχειs απολυτο δικαιο. Παντοs οτι και να παρειs, να το αγαπησειs και ποτε μα ΠΟΤΕ μην τον παραμελησειs!
 

Συνημμένα

  • DSC00172.webp
    DSC00172.webp
    36,7 KB · Προβολές: 82
Καλος ορισες και απο μενα! Πιστευω ο καλυτερος ομιλητης ειναι African Grey. Τώρα ποσή ώρα τιν ημερα πρεπει να παιζουμε με καπιο ζακο για να είναι happy?
 
Όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα! Για αυτό επειδή ακριβώς λέει και μόνος πόσες ώρες μπορεί να ασχοληθεί, αυτές ΔΕΝ ΕΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ για έναν ζακό!
 
Δηλαδη κάποιος πρεπει να δουλευει μεχρι το μεσιμερι για να μπορει να εχει ΄ζάκο;
 
μπορεις να ριξεις μια ματια στα αρθρα των φιλων μας εδω μεσα. Αν ημουν στη θεση σου θα διαλεγα κατι αναμεσα σε meyers, senegal,pionus,peach front conure,green cheeked conure kai ringneck. Θεωρω σαν πιο βασικα κριτηρια απο αυτα που ειπες το οικονομικο και τον χρονα που θα ασχολεισαι.
 
μα αυτο είναι ρατσισμος προς τον αφρικάνο :) επειδη δεν δουλευω μεχρι το μεσιμερι να μην μπορώ να τον έχω...
 
δεν νομιζω πως ειναι ρατσισμος προς το αφρικανικο... Προτιμας να παρεις ενα τετοιο παπαγαλο και μετα απο λιγο καιρο να αρχισει να μαδιετε;ενας λιγοτερο απετιτικος παπαγαλος ειναι καλυτερος!
 
Δηλαδη κάποιος πρεπει να δουλευει μεχρι το μεσιμερι για να μπορει να εχει ΄ζάκο;

Σε παρακαλώ να με συμπαθάς, αλλά και μετά το σχόλασμα απαιτεί αποκλειστικά το χρόνο μας, και μόνο όταν νοιώσει ότι μας έχει στη διάθεσή του, περνά καλά για λίγο μόνος του, (μπαινοβγαίνοντας στο κλουβί, ασχολούμενος με τα παιχνίδια του, την καθαριότητά του, φλυαρεί, λέει σκοπούς, σφυρίζει κ.ά.) μέχρι να μας φωνάξει πάλι ή να αρχίσει να πετά χωρίς να μπορούμε να γυρίσουμε την πλάτη! .
 
καλημερα. Ισως να σας εχω ζαλισει με την απειρια μου.
χτες πηγα σε 2 πετ σοπ στα γιαννενα και τους ειπα για ρινκνεκ και μου ειπαν οτι δεν μιλανε. Και ο καλυετρος για να μιλησει ειναι ο ζακο. Το οποιο καταστημα ειχε εναν 8 μηνων και τον ειχε 1700 και μαλιστα μ ειπε οτι τετοια τιμη δεν θα βρεις πουθενα. (χλομω το κοβω)

ισχυουν;
 
Με αυτό το σκεπτικό άν είναι να δουλεύουμε μόνο μέχρι το μεσημέρι για να έχουμε έναν παπαγάλο τότε ούτε καναρίνι δεν θα πρέπει να πάρουμε και θα έπρεπε όλοι να είμαστε εισοδηματίες! Αν κατα την διάρκεια της ημέρας, που λείπεις, το πουλί έχει πράγματα να ασχολείτε (παιχνίδια σε διάφορες ποικιλίες, μια τηλεόραση ανοιχτή, ένα ράδιο ανοιχτό, κτλ) πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα. Λείπω καθημερινά απο το πρωί μέχρι πολλές φορές τις 6 το απόγευμα, όμως όταν γυρνάω η ενασχόληση μου είναι ουσιώδες με τα πουλιά. Αφιερώνω όλο τον υπόλοιπο ελεύθερο χρόνο μου με αυτά και τίποτα άλλο. Ούτε φτερά φαγωμένα είχα ούτε κάτι άλλο.
 
καλημερα. Ισως να σας εχω ζαλισει με την απειρια μου.
χτες πηγα σε 2 πετ σοπ στα γιαννενα και τους ειπα για ρινκνεκ και μου ειπαν οτι δεν μιλανε. Και ο καλυετρος για να μιλησει ειναι ο ζακο. Το οποιο καταστημα ειχε εναν 8 μηνων και τον ειχε 1700 και μαλιστα μ ειπε οτι τετοια τιμη δεν θα βρεις πουθενα. (χλομω το κοβω)

ισχυουν;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Δεν μιλάνε; 😉 Με 1700 βρίσκεις ακόμα και αυτοκίνητο έπρεπε να πείς 😉
 
Ο,τι θελουν λενε τα πετ σοπ. Μην τους ακους. Τα ringneck μπορουν να μιλησουν αν ασχοληθεις μαζι τους. Με κανενα παπαγαλο αν δεν ασχοληθεις μαζι του δεν μπορει να μιλησει!
 
Δες τα βιντεακια που ποσταρε ο Γρηγορης και ψαξε και για αλλα στο youtube...

Μην ακους τι σου λενε στα πετ σοπ...

Οσο για την τιμη αν ρωτησεις απο εκτροφεα η τιμη ειναι πολυ λίγοτερη και το πουλι συνηθως καλυτερο και σε μικροτερη ηλικια...
 
η τιμη που αναφερεις(1700)για ζακο ειναι λιγο τσιμπιμενη
αν αποφασισεις για ζακο αλλα και για οποιαδηποτε αλλο ειδος μεγαλου παπαγαλου νομιζω πως πρεπει να φροντισεις να ασχολουνται και αλλοι με αυτον και να μη δεθει μονο με σενα
με αυτο τον τροπο δε θα μενει μονο του με τις οποιες συνεπειες εχει αυτο...
και η ζωη η δικια σου θαναι πιο ευκολη αφου δεν θαχεις το αγχος και για το πουλι σε οτι
απροσμενο μπορει να σου συμβει και να αλαξει την καθημερινοτητα σου..
μη ξεχνας πως μιλαμε για σχεση ζωης και οχι κατι εφημερο...
 
Tα αφρικαν γκρευ είναι τα πιο flock oriented birds(δεν ξέρω πως να το πω στα ελληνικά). Έχω παρατηρήσει ότι ειδικά τον πρώτο χρόνο της ζωής τους αν μείνουν μόνα τους πάρα πολλή ώρα αναπτύσσουν σοβαρά ψυχ. Προβλήματα στο μέλλον. Μια εναλλακτική λύση είναι τα amazons που είναι πιο ψυχικά ανθεκτικά αλλά κ αυτά δεν είναι να τα βλέπεις μια ώρα την ημέρα μόνο. Καλυτερη λύση είναι τα caiques.. Δεν μασάνε πολύ.
Πολλοί experts συμφωνούν με την παραπάνω άποψη. (Liz Wilson,Chris Davis,Donald Brightsmith,Betty Davis k άλλοι).
Συμφωνώ με το Γρηγόρη αλλά δεν ισχύει για όλα τα είδη.. Π.χ. Moluccans,Large macaws,Umbrellas,medium sulphurs,lesser sulphurs.
 
Back
Top