Φάρμακα Ενεργός Άνθρακας, οδηγίες χορήγησης σε έκτακτη ανάγκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Οι αιτίες οι οποίες μπορούν να προκαλέσουν δηλητηρίαση στα πτηνά μας είναι πολλές. Τροφές, τοξικά φυτά ή ξύλα, δηλητηρίαση από ακατάλληλα μέταλλα και άλλα.

Σε περίπτωση που δεν μπορείτε να επικοινωνήσετε με γιατρό και το πτηνό σας έχει συμπτώματα δηλητηρίασης (δηλ διάρροια-πολυουρία-γαστρεντερικά προβλήματα-ανορεξία-υπνηλία- απώλεια ισορροπίας-δυσκολία στήριξης-νευρολογικά σημάδια κτλ) η πρώτη-άμεση κίνηση που πρέπει να κάνετε είναι να χορηγήσετε ενεργό άνθρακα σε κάψουλες, τις οποίες θα προμηθευτείτε από φαρμακείο (σκεύασμα γι΄ανθρώπους).

Η χορήγηση ενεργού άνθρακα δεν έχει την παραμικρή επίπτωση στην υγεία του πουλιού και δεν έχει καμία παρενέργεια.

2m30olh.webp2m30olh.webp

Οδηγίες χορήγησης

Διαλύουμε σε χλιαρό νερό (1/4 μικρού φλιτζανιού του καφέ), 1-2 κάψουλες ενεργού άνθρακα, ανακατεύουμε πολύ καλά (διαλύεται με δυσκολία).

Αναλόγως των συμπτωμάτων:
  • Για άμεση λήψη, δίνουμε στο στόμα του πουλιού να πιει σταγόνα-σταγόνα με σύριγγα (χωρίς βελόνα).
  • Αλλιώς μουσκεύουμε λίγο ψωμί (ή ότι άλλο θα μπορούσε ν΄αρέσει) στο χλιαρό νερό με τον άνθρακα και το δίνουμε στο πουλί να φάει μόνο του, επίσης μπορούμε να ζυμώσουμε ένα μικρό κομμάτι ψίχα ψωμιού με μια κάψουλα ώστε πάλι το πουλί να το φάει μόνο του.
Όσο πιο γρήγορα χορηγήσουμε ενεργό άνθρακα τόσες περισσότερες πιθανότητες έχει να σωθεί ένα δηλητηριασμένο πτηνό.

Τις πληροφορίες αυτές μου τις έδωσε ο κτηνίατρος μου
(παίρνοντας την αφορμή από την Φοίβη, μας είχε τρομάξει κάποτε, θυμάσαι Ανέστη;)

Από τότε έχω πάντα στο σπίτι και στα ταξίδια μας, κάψουλες ενεργού άνθρακα και μια σύριγγα. Είναι η πρώτη (ίσως και μοναδική) κίνηση που μπορεί να σώσει τη ζωή ενός δηλητηριασμένου πουλιού.

Εύχομαι αυτές οι οδηγίες να μη χρειαστούν ποτέ σε κανέναν μας.
 
Οδηγίες χορήγησης

Διαλύουμε σε χλιαρό νερό (1/4 μικρού φλιτζανιού του καφέ)
1-2 κάψουλες ενεργού άνθρακα, ανακατεύουμε πολύ καλά (διαλύεται με δυσκολία).
.

Πολυ καλο! Να ρωτησω λες να διαλυσουμε καφε χλιαρο νερο ή καφε και χλιαρο νερο;
Το έγραψα αλλιώς ώστε να μη γίνεται παρερμηνεία 😉
 
Απόλυτα κατατοπιστικό και κατανοητό.
Σ' ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.
Εύχομαι αυτές οι οδηγίες να μη χρειαστούν ποτέ σε κανέναν μας.
Έστω κι ένας να τις χρειαστεί όμως...
 
...

Τις πληροφορίες αυτές μου τις έδωσε ο κτηνίατρος μου
(παίρνοντας την αφορμή από την Φοίβη, μας είχε τρομάξει κάποτε, θυμάσαι Ανέστη;)
Λές για τότε πριν μερικά χρόνια με τις κόκκινες κουτσουλιές που περιείχαν λίγο αίμα;
 
Λόγω πρόσφατης περίπτωσης... Θα πρέπει να τονίσω κάποιες λεπτομέρειες προς αποφυγή παρεξηγήσεων (οι στιγμές άλλωστε που μπορεί να φανούν χρήσιμες οι συγκεκριμένες πληροφορίες-οδηγίες είναι δύσκολες, οπότε καλύτερα να γίνω αναλυτικότερη)
Ανοίγουμε 1-2 κάψουλες και ρίχνουμε την σκόνη που περιέχουν σε λίγο χλιαρό νερό (1/4 μικρού φλιτζανιού του καφέ). Πρέπει να καταφέρουμε να υγρανθεί η σκόνη ώστε να μπορέσει ν΄ανακατευθεί με το νερό (να ''κατακαθίσει'' )
 
Θα βοηθούσε ένας αναδευτήρας του φραπέ σ' αυτή την δουλειά Σίσσυ;
Δεν γνωρίζω, περισσότερο θέλει πίεση στο τοίχωμα του φλιτζανιού (όπως θυμάμαι) για να υγρανθεί και να κατακαθήσει.
Αύριο σκέφτομαι να κάνω δοκιμές και να επανέλθω με πληροφορίες Μαρία μου
 
...Αύριο σκέφτομαι να κάνω δοκιμές και να επανέλθω με πληροφορίες Μαρία μου
Δεν κρατήθηκα... Πρόσφατο λοιπόν συμπέρασμα. Η σκόνη δεν αναμιγνύεται με το νερό δεν είναι υδατοδιαλυτή...

tinypic-no-longer-available.jpg


... Οπότε προσπαθούμε ν΄ανακατέψουμε όσο το δυνατόν καλύτερα.

tinypic-no-longer-available.jpg


Τραβάμε-ρουφάμε με τη σύριγγα από ψηλά (όχι από τον πάτο του ποτηριού) ώστε να τραβήξουμε άνθρακα.
Κρατάμε λίγα δευτερόλεπτα κάθετα την σύριγγα, ώστε να κατακαθίσει ο άνθρακας...

tinypic-no-longer-available.jpg


... Και μετά χορηγούμε στο στόμα του πουλιού 2-3 σταγόνες
 
Καμία σχέση με το δικό μου.
Το δικό μου όταν άνοιξα την κάψουλα δεν ήταν σε μορφή σκόνης αλλά υγρή και σίγουρα δεν μου βγήκε έτσι μαύρο.
Αλλά νερό με μικρά μαυρακξα στην επιφάνεια.
 
Δεν το έχω δουλέψει αυτό το προϊόν αλλά ο άνθρακας των ψαριών, που είναι ίδιος νομίζω, μαυρίζει το νερό. Αν το άφηνε όλο το βράδυ στο νερό;.
Δεν χάνει την δύναμή του, το ξέρω, θέλει κάποιο διάστημα ίσως και μήνα.
Δεν κρατήθηκα.
:)
 
...Αν το άφηνε όλο το βράδυ στο νερό;.
Το θέμα είναι πως κανείς μας δεν γνωρίζει πότε θα του χρειαστεί. Όταν λοιπόν χρειαστεί (αχρείαστο να΄ναι) θα πρέπει να χορηγηθεί και αμέσως, από την άποψη πως όταν θέλουμε ν΄αντιμετωπίσουμε δηλητηρίαση θα πρέπει να δράσουμε ΑΜΕΣΑ;)

Καμία σχέση με το δικό μου.
Το δικό μου όταν άνοιξα την κάψουλα δεν ήταν σε μορφή σκόνης αλλά υγρή και σίγουρα δεν μου βγήκε έτσι μαύρο.
Αλλά νερό με μικρά μαυρακξα στην επιφάνεια.
Βάλε μας μια φωτογραφία του προϊόντος που σου έδωσαν...
 
Εξ αφορμής του περιστατικού, το έψαξα λιγάκι και βρήκα τα εξής:
Όπως σωστά αναφέρει η Σίσσυ, το προϊόν δεν είναι υδατοδιαλυτό. Δεν έχει λοιπόν νόημα να παιδευόμαστε να το διαλύσουμε χάνοντας ίσως πολύτιμο χρόνο.
Γενικά, προτείνεται η παροχή του με καθετήρα στομάχου, πράγμα πολύ δύσκολο στην εφαρμογή του από τους περισσότερους από εμάς ακόμα και αν υποθέσουμε ότι έχουμε τον καθετήρα.
Πρέπει λοιπόν να βρούμε έναν απλό τρόπο, να κάνουμε το πουλί να καταπιεί αδιάλυτο τον ενεργό άνθρακα.
Εκ της φύσης της λειτουργίας του ως μαγνήτης των τοξικών ουσιών, τις οποίες παρακρατά στα σωματίδια του, εμποδίζοντάς τες να διοχετευθούν στο αίμα και ωθώντας τες να αποβληθούν από το έντερο, είναι και λογικό να παραμένει και αδιάλυτος.
Να σκεφθούμε λοιπόν έναν απλό λειτουργικό τρόπο παροχής του.
π.χ την ποσότητα που πρέπει να χορηγήσουμε ανάλογα με το βάρος του πουλιού μας, σε ένα κουταλάκι με λίγο νερό για να γλιστρήσει στον οισοφάγο και αμέσως λίγο ακόμα σκέτο καθαρό νεράκι για να κατέβει περαιτέρω.
Η αναλογούσα ποσότητα είναι 1-3 mg ανά γραμμάριο σωματικού βάρους και σε βαριές περιπτώσεις επανάληψη μετά 4ωρο με την μισή ποσότητα της αρχικής.

Ο ενεργός άνθρακας δεν πρέπει να χορηγείται σε ζώα που έχουν καταπιεί καυστικά υλικά γιατί αυτά τα υλικά δεν απορροφώνται συστηματικά και ο άνθρακας μπορεί να μας δυσκολέψει να εντοπίσουμε εγκαύματα στο στόμα και τον οισοφάγο( λόγω του χρωματισμού που επιφέρει).
Άλλες χημικές ουσίες που δεν απορροφώνται αποτελεσματικά από τον ενεργό άνθρακα είναι η αιθανόλη, μεθανόλη, λίπασμα, φθορίδιο, αποστάγματα πετρελαίου, τα περισσότερα βαρέα μέταλλα, ιωδιούχα, νιτρικά, νιτρώδη, χλωριούχο νάτριο, για τα οποία είναι απαραίτητος ο κτηνίατρος για πρόκληση έμετου ή άλλων τεχνικών κάθαρσης του στομάχου.

Το συμπέρασμα είναι πως μόνοι μας στο σπίτι, μόνο πολύ ελαφρά περιστατικά μπορούμε να αντιμετωπίσουμε και γι' αυτό συνίσταται η πάγια χρήση του απλού σκευάσματος για τα πουλιά που κυκλοφορεί σε φακελάκια αλλά και ο βρώσιμος ζεόλιθος που παρακρατά και χημικές ουσίες και του οποίου έχω προσωπική εμπειρία να καταθέσω σε ανάλογο λήμμα.
 
Όπως σωστά αναφέρει η Σίσσυ, το προϊόν δεν είναι υδατοδιαλυτό. Δεν έχει λοιπόν νόημα να παιδευόμαστε να το διαλύσουμε χάνοντας ίσως πολύτιμο χρόνο.
Γενικά, προτείνεται η παροχή του με καθετήρα στομάχου, πράγμα πολύ δύσκολο στην εφαρμογή του από τους περισσότερους από εμάς ακόμα και αν υποθέσουμε ότι έχουμε τον καθετήρα...
Να σκεφθούμε λοιπόν έναν απλό λειτουργικό τρόπο παροχής του.
π.χ την ποσότητα που πρέπει να χορηγήσουμε ανάλογα με το βάρος του πουλιού μας, σε ένα κουταλάκι με λίγο νερό για να γλιστρήσει στον οισοφάγο και αμέσως λίγο ακόμα σκέτο καθαρό νεράκι για να κατέβει περαιτέρω.
:)Εγώ Μαρία μου παρέθεσα-έκανα γνωστές, ακριβώς τις οδηγίες του γιατρού μου (Α. Ακρίβος).
Η ουσία είναι να υγρανθεί μια ποσότητα της σκόνης άνθρακα ώστε να καταφέρουμε να δώσουμε με σύριγγα στα πουλιά (τα αντιδρούν και πρέπει να επιμείνουμε ώστε να σιγουρευτούμε πως καταπίνουν τις σταγόνες).
:DΑς αρχίσουμε λοιπόν... Δοκιμές (δεν στοιχίζει μια περιουσία ο άνθρακας και καλό είναι να τον έχουμε όλοι) ώστε να είμαστε σε ετοιμότητα 😉 (αχρείαστος να΄ναι!)
 
Η ουσία είναι να υγρανθεί μια ποσότητα της σκόνης άνθρακα
Σίσσυ μου, δεν αμφισβητώ κανέναν, ωστόσο αυτό που γράφεις τώρα, δεν είναι ακριβώς αυτό που περιέγραφες πιο πριν.
Η ύγρανση έχει να κάνει με την διευκόλυνση κατάποσης.
Με δυο λόγια τα ίδια λέμε, τώρα. :)
 
Σίσσυ μου, δεν αμφισβητώ κανέναν...
Δεν υπονόησα κάτι τέτοιο Μαρία μου:)
, δεν είναι ακριβώς αυτό που περιέγραφες πιο πριν...
Το ''πιο πριν'' ήταν θεωρητικό (μια απλή κουβέντα με τον γιατρό είχα), η πράξη όμως (χθες) σε κάνει ν΄αντιλαμβάνεσαι ακριβώς τι χρειάζεται να κάνεις:D
 
Back
Top