Φάρμακα Ενεργός Άνθρακας, οδηγίες χορήγησης σε έκτακτη ανάγκη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν υπονόησα κάτι τέτοιο Μαρία μου:)

Το ''πιο πριν'' ήταν θεωρητικό (μια απλή κουβέντα με τον γιατρό είχα), η πράξη όμως (χθες) σε κάνει ν΄αντιλαμβάνεσαι ακριβώς τι χρειάζεται να κάνεις:D
Ακριβώς αυτήν την έννοια έχει η συνέχιση της συζήτησης από την πλευρά μου. Το έψαξα γιατί είναι σοβαρό και έχει μεγάλο ενδιαφέρον.
Δεν υπονόησες αλλά κάτι αιωρήθηκε και πρέπει να το "καθαρίσω". :)
Τον συγκεκριμένο γιατρό, τον έχω συστήσει χωρίς να τον γνωρίζω σε πάρα πολλά παιδιά, ακριβώς επειδή εσύ είσαι κατευχαριστημένη μαζί του.
Όμως όποιος γιατρός και να ήταν, με τον ίδιο σεβασμό θα τον αντιμετώπιζα απλά αν τον είχα ενώπιος ενωπίω θα τον ζάλιζα στις ερωτήσεις για να καταλάβω.

Όταν ψάχνω πληροφορίες για να παραθέσω σε ένα θέμα, στόχος είναι ο εμπλουτισμός του θέματος και πάντα από πηγές αξιόπιστες και όσο γίνεται επιστημονικές και επίσης σε κάθε περίπτωση να αναλύεται όσο είναι εφικτό ο τρόπος λειτουργίας των πραγμάτων.
Νομίζω ότι η πλήρης κατανόηση, διώχνει τους φόβους και βοηθάει στην καλύτερη αντιμετώπιση των περιστατικών.
Στο συγκεκριμένο, χρησιμοποίησα μια κτηνιατρική και μία σελίδα ενός αντίστοιχου μ' εμάς site, πολυποίκιλα ενημερωμένου.

Έχω αμφιβολίες κατά πόσον η σύριγγα είναι κατάλληλη για μια τέτοια δουλειά, αφού το μεγαλύτερο μέρος των σωματιδίων θα "στομώσουν" στην έξοδο της και δεν θα διοχετευθούν στο πουλί.
Για μένα, ο τρόπος χορήγησης είναι ένα θέμα που αξίζει να συζητηθεί στην συνέχεια αφού κανείς δεν αμφισβητεί την ανάγκη.
 
Συγνώμη για το off αλλά εδώ θα πρέπει να ''καθαρίσω'' κι εγώ κάτι...
... Τον συγκεκριμένο γιατρό, τον έχω συστήσει χωρίς να τον γνωρίζω σε πάρα πολλά παιδιά, ακριβώς επειδή εσύ είσαι κατευχαριστημένη μαζί του.
Απλά δεν έχω να καταλογίσω κάτι στον άνθρωπο...κατευχαριστημένη δεν αισθάνομαι για κάποιον από τους (αρκετούς) ''πτηνίατρους'' που έχω επισκεφτεί...
 
.κατευχαριστημένη δεν αισθάνομαι για κάποιον από τους (αρκετούς) ''πτηνίατρους'' που έχω επισκεφτεί...
Απόλυτα ικανοποιημένοι δεν θα μπορούσαμε να είμαστε υπό τις παρούσες συνθήκες.
Οι άνθρωποι στερούνται βασικών διαγνωστικών μέσων. Όχι μόνο στην χώρα μας, διεθνώς.
Εχθές συμπτωματικά διάβαζα σε μία έρευνα για τα επινεφρίδια, ότι νεκροψίες έχουν δείξει 27% των περιστατικών βλάβη των επινεφριδίων, ενώ αντίστοιχα ούτε μία διάγνωση. Απλά δεν γίνεται διάγνωση εν ζωή. ☹
 
...ότι νεκροψίες έχουν δείξει 27% των περιστατικών βλάβη των επινεφριδίων, ενώ αντίστοιχα ούτε μία διάγνωση. Απλά δεν γίνεται διάγνωση εν ζωή. ☹

Σαν τους σεισμολόγους ένα πράγμα. 🙄
 
Να ρωτήσω κάτι.
Το απλό καρβουνακι σε σακουλάκι από πετ σοπ κάνε την ίδια δουλειά;
Κι αν ναι κάνει να το έχουμε σε μόνιμη βάση στο κλουβι ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα στο εντέρο;
 
Το απλό καρβουνακι σε σακουλάκι από πετ σοπ κάνε την ίδια δουλειά;
Σε φακελάκι είναι, ναι τον ίδιο στόχο έχουν για ελαφρά περιστατικά.
Τον τσιμπολογάει μόνο του το πουλάκι σε ελάχιστες ποσότητες.
Μπορείς να το έχεις σε μόνιμη βάση, εκτός περιόδων που χορηγείς φάρμακα ή διατροφικά συμπληρώματα, βιταμίνες κτλ, γιατί παρακρατά κι αυτά.
 
Το απλό καρβουνακι σε σακουλάκι από πετ σοπ κάνε την ίδια δουλειά;
Όχι ακριβώς, η διαφορά με τον ενεργό είναι πως ο δεύτερος έχει άλλη επεξεργασία και μεγαλύτερη απορροφητικότητα

" Γιατί ενεργός;
Μιλάμε για «ενεργό φυτικό άνθρακα» επειδή υποβάλλεται σε ειδική επεξεργασία (απανθράκωση & έγχυση με υδρατμούς: θερμική αποσύνθεση σε φούρνο με ελεγχόμενη ατμόσφαιρα για θερμοκρασία και υγρασία) με την οποία δημιουργούνται στην επιφάνεια του αμέτρητοι μικροσκοπικοί πόροι, στους οποίους οφείλει τις ιδιότητές του."
 
Από φαρμακείο προμηθευόμαστε ενεργό άνθρακα γι ανθρώπινη χρήση (κάψουλες ή χάπια).

Το καρβουνάκι που πωλείται σε φακελάκια στα petshops, δεν είναι ενεργός άνθρακας, πρόκειται για σκέτο άνθρακα (=κατώτερης κλίμακας επεξεργασία, με πιο αργή δράση).

Οδηγίες χορήγησης
Ανακατεύουμε με λίγο χλιαρό νερό (3-4 κουταλιές της σούπας) 2-3 κάψουλες (αφού τις αδειάσουμε) ενεργού άνθρακα ή κάνουμε σκόνη αν πρόκειται για χάπια.

Ανακατεύουμε ώστε να υγρανθεί πολύ καλά η σκόνη και να καταφέρουμε να την τραβήξουμε με τη σύριγγα (πάντα χωρίς βελόνα).

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΥΔΑΤΟΔΙΑΛΥΤΗ ΣΚΟΝΗ

25) (282 x 562).jpg

Για άμεση λήψη, δίνουμε στο στόμα του πουλιού να πιει σταγόνα-σταγόνα με σύριγγα (χωρίς βελόνα).

Όσο πιο γρήγορα χορηγήσουμε ενεργό άνθρακα τόσες περισσότερες πιθανότητες έχει να σωθεί ένα δηλητηριασμένο πτηνό.

1581439708217.png1581439729626.png 1581440160248.png1581440213048.png


Η χορήγηση ενεργού άνθρακα δεν έχει επίπτωση στην υγεία του πουλιού και δεν έχει παρενέργειες.

Μην ανησυχήσετε βλέποντας σκουρόχρωμες κουτσουλιές.
 
Ενεργο ανθρακα θα βρεις εκει που εχουν και βοτανα ειναι απο τσοφλια καρυδας και το πινεις οπως το τσαι!
 
Back
Top