Διατροφή Εντόπισα αρκετό λίπος στο καναρίνι μου

Ionna_papak

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2023
Μηνύματα
34
Γειά σας φίλοι ένα από τα καναρινια μου εντόπισα ότι έχει αρκετό λίπος στο λαιμό και στην κοιλια. Σήμερα το έβαλα μόνο του σε μια 60 άρα ζευγαρωστρα θα πάω το απόγευμα να του αγοράσω και ασπουρι. Πιστεύετε ότι θα έχει αδυνατίσει ώστε να το βάλω για ζευγάρωμα
 
Σε γενικές γραμμές ο μεταβολισμός τους είναι γρήγορος, υπό την έννοια ότι οι αλλαγές, δείχνουν γρήγορα.
Αύξησε το ασπούρι στην τροφή, μείωσε την ποσότητα της παρεχόμενης τροφής, δίνει του καθημερινά πράσινα (όχι φρούτα) και άφησε μόνο δύο πατήθρες στην ζευγαρώστρα. Θα διαπιστώσεις σύντομα ότι σε μια εβδομάδα θα έχει βελτίωση
 
Να ρωτησω επιπροσθετα καποιες πληροφοριες αν επιτρεπεται?

Εχει συνεχη προσβαση σε αυγοτροφη και να ναι ειναι καποια επωνυμη συσκευασμενη που μπορεις να δεις θρεπτικα συστατικα κλπ ή το κλασικο χυμα προιον που κακως τα μαγαζια λενε βιταμινη?

Επισης ποσο συχνα του δινεις βραστο αυγο 1 στις 2 εβδομαδες 1 την εβδομαδα η πιο συχνα?

τελος το μιγμα που του δινεις ποσο πλουσιο ειναι "εργοστασιακα" ? Αν εχεις ευκολη την εταιρεια και το προιον ισως βρουμε ακριβη συσταση για να καταλαβεις τι μπορει να το εφτασε να αποκτησει λιπος σε σημειο που να το παρατηρεις ακομα και στο λαιμο (αν και δεν ξερω κατα ποσο μπορει να εναποθεσει εκει λιπος)
 
@φιλομαθης οχι δεν του έδινα την βιταμίνη του εμπορίου απλά δύο φορές τη βδομάδα του εδινα αυγό γιατί ήθελα να πυρωσει και μήλο. Η τροφή που του δίνω είναι της vitakraft
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Παναγιώτα, κάνε μία διακοπή από το αυγό για μία εβδομάδα. Όπως και να έχει το ζήτημα, ακόμα και κρόκο να μην του δίνεις, έχει και το λεύκωμα θερμίδες
 
Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση αλλά και ο πατέρας του είχε μια προδιάθεση για να παχύνει έτσι και αυτό
[automerge]1707473356[/automerge]
Απλά ανησυχώ γιατί δεν ξέρω αν θα καταφέρω να το φέρω σε μια καλή φόρμα για να το βάλω για αναπαραγωγή
 
Τα αρσενικά καναρίνια έχω την αίσθηση ότι έχουν καλύτερη γονιμότητα όταν είναι ....fit. Στα θηλυκά λίγο λιπάκι μπορεί να είναι και θετικό, γιατί πράγματι χάνουν πολλή ενέργεια κλωσσώντας και μεγαλώνοντας νεοσσούς, και κατά την επώαση υποσιτίζονται και λιγάκι.
 
απλά δύο φορές τη βδομάδα του εδινα αυγό γιατί ήθελα να πυρωσει και μήλο.
λογικο ειναι να μαζεψει λιπος.
αφενος ασπραδι +κροκος αλλα και το μηλο που ειναι φρουτο με αρκετα σακχαρα ειναι ευκολο να οδηγησουν εκει
επειδη η διαδικασια αναπαραγωγης απαιτει λεπτες κινησεις απο το ζευγαρι και χρειαζεται σωστη επαφη στα σωστα σημεια θα συμφωνησω με τον @ianos σχετικα με το οτι πρεπει να ειναι fit . θα προσθεσω και μια παραμετρο ακομα. Ο τροπος που προσελκυουν οι αρσενικοι ειναι με το συνθετο εντονο με διαρκεια τραγουδι τους. Ενα non fit με αδυναμο μυικο στο στερνο εμπειρικα το λεω εχω παρατηρησει οτι υστερει στα ποιοτικα χαρακτηριστικα που θα ενεργοποιησουν το θυληκο και μπορει να μην ερχεται σε κατασταση το θηλυκο. Και το θεμα της θεσης που πρεπει να παρει το αρσενικο και να ισορροπησει για λιγα δευτερολεπτα απαιτει καλη φυσικη κατασταση ή εστω αξιοπρεπη
Επισης
με τοσο πρωτεινη θα μπορουσε οχι απλως να πυρωσει πριν την ωρα του αλλα να γινει και πολυ απαιτητικος εως και επιθετικος απο το ταιρι του και αντι για ζευγαρωμα να καταληξεις σε μαχες ειδικα αν δεν εχουν συντονιστει
Αν τωρα το εβαλες σε 60αρα σημαινει οτι ηταν σε 35-40 ποντους κλουβι ή μικροτερο? το λεω συνδυαστικα ως προς το γιατι παχυνε
 
Τι σπόρια περιέχει η τροφή? Μήπως κάποια τροφή χωρίς πολλά λιπαρά σπόρια?
 
Πηγα σήμερα σε ένα κατάστημα και ζήτησα ασπουρι η κεχρί και δεν το ήξεραν καν επειδή μένω σε επαρχία γνωρίζετε που αλλού μπορώ να το προμηθευτω
 
Back
Top