Αναπαραγωγή Εξέλιξη ζευγαρώματος

kouliskiriakos

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2022
Μηνύματα
38
Πόλη
GREECE
Φιλοι μου,καλο μεσημερι και καλο μηνα,σας γραφω εδω μεσα γιατι θα ηθελα να με καθοδιγησετε για την εξεληξη των καναρινιων που ειναι σε εξεληξη ζευγαρωματος,Ηδη η καναρα σημερα το πρωι εχει κανει το 4ο αυγουλακι σε διαστημα 5 ημερων ημερων,την τριτη ημερα δεν γεννησε αλλα μεχρι σημερα εχει κανει 4 αυγουλακια,απο εδω και περα μιας και, ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟς ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ??? Θα πρεπει να σας γραψω οτι την ζευγαρωστρα την εχω χωρισει με χωρισμα αλλα βλεπωνται,το αρσενικο απο την μια μερια και το θυλικο απο την αλλη με την φωλια της και αυτο το εκανα μηπως επιτεθει στα αυγα το αρσενικο,φυσικα δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο αλλα ετσι το πιστευω,η δε καναρα περνα την περισσοτερη ωρα μεσα στην φωλιτσα,πως τα διαβαζετε ολα αυτα, μεχρι στιγμης και αν κανω κατι λαθος μπορειτε να μου γραφετε,σας ευχαριστω πολυ και καλο σας μηνα,ΚΥΡΙΑΚΟΣ
 
αγαπητε φιλε,δεν το γνωριζα αυτο,τον χωρισα απο την ημερα που ειδα το πρωτο αυγουλακι,δηλαδη 5 ημερες,και τα αυγα εχουν γινει 4 τωρα προς το παρον,τι να κανω?/,να βγαλω το χωρισμα?,δεν ξερω
 
Τελευταία επεξεργασία:
πιστευω οτι εχω κανει αυτα που επρεπε,μαζι ηταν για μια εβδομαδα,ολα δειχνουν καλα για την καναρα,και υπαρχει αναστατωση στον αρσενικο οπως δειχνουν τα πραγματα,
 
@kouliskiriakos τον χωρίζεις από την θηλυκια σε αυτην την φάση μόνο αν είναι επιθετικός, σπάει τα αυγα κτλ. Είναι απαραίτητος γτ θα ταΐζει την θηλικα όταν θα κλωσαει, και όταν γεννηθούν τα μικρά θα τα ταΐζει αυτος από ένα σημείο και μετά. Ο Χρήστος εννοεί αν έχεις κάνει προετοιμασία πριν το ζευγάρωμα, δηλ έξτρα σπόρους σταδιακά, φρούτα λαχανικά, αποπαρασιτωση κτλ. Δώσε περισσότερες πληροφορίες.
[automerge]1648817818[/automerge]
Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ
Thread 'Η αναπαραγωγή των καναρινιών' https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
 
,σε ευχαριστω,ναι αυτα εχουν γινει μεχρι αυτα που γνωριζω,ειναι πρωτη φορα ,τους δινω αυγο καθημερινα και ακομη τωρα φρουτοτροφη και γενικα οτι γνωριζω που τα οφελει,βιταμινες κτλ η κατι μη φυσικο δεν τους εχω δωσει,οσο για τον αρσενικο μου γραφεται οτι καλο θα ηταν να τον σμιξω και παλι ??
 
,ευχαριστω ,δεν το σκεφτομαι πραγματικα να γινει δευτερη γεννα γιατι δεν θα ειναι σωστο απο πλευρας,τι θα γινουν τα πουλακια που θα γεννηθουν,τωρα το ενδιαφερον μου ειναι αν προχωρω σωστα και στο μελλον η καναρα θα εχει προβλημα στο να τα μεγαλωσει και μερικοι φιλοι προτειναν και ισως να εχουν δικιο οτι θα ηταν καλυτερο να ειναι μαζι,για αυτο δεν ξερω πως να προχωρησω,
 
Ο κλασικός τρόπος αναπαραγωγής είναι το ζευγάρι να είναι μαζί όπως είπαν οι φίλοι παραπάνω.
Ο ασφαλέστερος τρόπος όμως θα είναι να μεγαλώσει τα μικρά μόνη της, είναι σίγουρο ότι μπορεί να τα καταφέρει, αυτήν την τακτική την ακολουθούν αρκετοί εκτροφείς.
Αν αποφασίσεις να απομακρύνεις τον αρσενικό θα πρέπει να τον τοποθετήσεις σε σημείο που δεν θα έχει οπτική επαφή με την κανάρα.

Καλή επιτυχία !
 
Ο κλασικός τρόπος αναπαραγωγής είναι το ζευγάρι να είναι μαζί όπως είπαν οι φίλοι παραπάνω.
Ο ασφαλέστερος τρόπος όμως θα είναι να μεγαλώσει τα μικρά μόνη της, είναι σίγουρο ότι μπορεί να τα καταφέρει, αυτήν την τακτική την ακολουθούν αρκετοί εκτροφείς.
Αν αποφασίσεις να απομακρύνεις τον αρσενικό θα πρέπει να τον τοποθετήσεις σε σημείο που δεν θα έχει οπτική επαφή με την κανάρα.

Καλή επιτυχία !
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Εγω παντως αισθανομαι μεγαλυτερη ασφαλεια με τον αρσενικο μεσα
 
Κι εγώ συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη του αρσενικού για να μεγαλώσουν οι νεοσσοί. Παρόλα αυτά @kouliskiriakos δεν είμαι βέβαιος για το κατά πόσο όλα τα αυγά θα είναι ένσπορα λόγω του ότι δεν έχω καταλάβει αν το ζευγάρι είναι μόνιμα χωρισμένο (μάλλον) και από πότε (από την ημέρα γέννησης του πρώτου αυγού;)
Πάντως αν πράγματι τα κρατήσεις ξεχωριστά έχει το πλεονέκτημα ότι ακόμη και επόμενη σειρά αυγών να κάνει η κανάρα αυτά το πιθανότερο είναι να είναι άσπορα, οπότε όντως εξασφαλίζεις ότι δεν θα χρειαστεί να πετάξεις εν δυνάμει γόνιμα αυγά.
Και κάνε ό,τι σου είπε ο Ιωάννης.βγάλε τον αρσενικό από την οπτική εμβέλεια της κανάρας και αν είναι δυνατό να μην τον ακούει θα ήταν ιδανικό ώστε να μην επάγει το κελάηδημά του επόμενη ωοτοκία (παρότι είναι σπάνιο αυτήν την εποχή να παραμείνει με μία μόνο σειρά ωοτοκίας). Διαφορετικά (ειδικά αν τον βλέπει) μπορεί να θεωρήσει ότι θα αναλάβει ο ίδιος το τάισμα των μικρών, κάτι που όντως συμβαίνει από μια ηλικία κι έπειτα, και να μην ταΐζει η ίδια.
 
@Xristos44 υπάρχουν περιπτώσεις που σπάει τα αυγά ο αρσενικός εμένα στην πρώτη μου προσπάθεια φέτος ο αρσενικός τα έσπαγε με μια καναρα που μου έδωσε ο γαμπρός αλλά με αυτήν που αγόρασα και τον έβαλα πρόσφατα σμρ έκαναν το δεύτερο αυγό και όλα δείχνουν να πηγαίνουν μια χαρά και δεν τον έχω χωρίσει ακόμα γιατί δεν χρειάστηκε
 
Ο αρσενικός πρέπει να υπάρχει. Ταΐζει την καναρα τις περισσότερες φορές, όμως συμβάλλει και στην ανάπτυξη των νεοσσων. Βέβαια αν δείχνει να επιτίθεται και να ενοχλεί την καναρα, τον χωρίζουμε. Φυσικά η καναρα μπορεί και μόνη της κάλλιστα να μεγαλώσει τα μικρά (γενικά, αλλά και από δική μου εμπειρία). Δεν είναι όμως και απαραίτητος στο να μεγαλώσουν τα μικρά.
 
τελικα με το λεγε λεγε τα εσμηξα και παλι μετα απο 6 ημερες,και δειχνουν ησυχα προς το παρον,θα δουμε και στην συνεχεια,ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και ανταλαγη αποψεων,που στο τελος αποδιδει για κατι καλυτερο,
 
@patrickios Εισαι επικυνδινος
Όχι και επικίνδυνος...
Αιρετικός μπορεί...
13 χρόνια εδώ μέσα κάτι θα έχει μάθει κι αυτός...
[automerge]1648918831[/automerge]
αγαπητε φιλε,δεν το γνωριζα αυτο,τον χωρισα απο την ημερα που ειδα το πρωτο αυγουλακι,δηλαδη 5 ημερες,και τα αυγα εχουν γινει 4 τωρα προς το παρον,τι να κανω?/,να βγαλω το χωρισμα?,δεν ξερω
Όταν θέλουμε να απομακρύνουμε τον αρσενικό -δεν εξετάζω εδώ αν πρέπει- ο ασφαλέστερος χρόνος είναι στο τρίτο αυγό για να είμαστε σίγουροι σχετικά με την γονιμότητά τους.

Από προσωπική εμπειρία έχω δει ένσπορο αυγό ακόμα και δύο εβδομάδες μετά από "επαφή"...
Μιλάμε για δεύτερη-τρίτη γέννα.
[automerge]1648918984[/automerge]
Φιλοι μου,καλο μεσημερι και καλο μηνα,σας γραφω εδω μεσα γιατι θα ηθελα να με καθοδιγησετε για την εξεληξη των καναρινιων που ειναι σε εξεληξη ζευγαρωματος,Ηδη η καναρα σημερα το πρωι εχει κανει το 4ο αυγουλακι σε διαστημα 5 ημερων ημερων,την τριτη ημερα δεν γεννησε αλλα μεχρι σημερα εχει κανει 4 αυγουλακια,απο εδω και περα μιας και, ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟς ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ??? Θα πρεπει να σας γραψω οτι την ζευγαρωστρα την εχω χωρισει με χωρισμα αλλα βλεπωνται,το αρσενικο απο την μια μερια και το θυλικο απο την αλλη με την φωλια της και αυτο το εκανα μηπως επιτεθει στα αυγα το αρσενικο,φυσικα δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο αλλα ετσι το πιστευω,η δε καναρα περνα την περισσοτερη ωρα μεσα στην φωλιτσα,πως τα διαβαζετε ολα αυτα, μεχρι στιγμης και αν κανω κατι λαθος μπορειτε να μου γραφετε,σας ευχαριστω πολυ και καλο σας μηνα,ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Μην αγχώνεσαι και μας αγχώνεις...
Διάβασε ότι σου προτείνουν και πράξε ανάλογα...
Μην κάνεις κάτι πρώτα και μετά να ρωτάς.
[automerge]1648919430[/automerge]
τελικα με το λεγε λεγε τα εσμηξα και παλι μετα απο 6 ημερες,και δειχνουν ησυχα προς το παρον,θα δουμε και στην συνεχεια,ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και ανταλαγη αποψεων,που στο τελος αποδιδει για κατι καλυτερο,
Τώρα που το έκανες όντως δεν είναι απαραίτητο ειδικά αν δεν προχωρήσεις σε δεύτερη γέννα...
Επίσης μπορεί να μην θεωρήσει δικά του τα αυγά με άσχημα αποτελέσματα...
Το ίδιο και χειρότερα συμβαίνει με τους νεοσσούς άπαξ και λείπει ο αρσενικός σε όλη τη διαδικασία μην τυχόν τον βάλεις ξαφνικά για να ταΐζει και να μεγαλώσει τα "παιδιά" του γιατί δεν θα τα δει σαν τέτοια...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top