Αναπαραγωγή Εξέλιξη ζευγαρώματος

@kolinikos μα το λεω και παραπανω οτι σε τετοιες περιπτωσεις και μονο τον χωριζουμε...αλλα οχι οτι απεχει απο την πραγματικοτητα και ειναι αυθαιρετος ο ορος απαραιτητος.αναγκαστηκα και μονο χωριζω τον αρσενικο..μονο αν γινει επικινδυνος δεν υπαρχει περιπτωση για κανεναν λογο να ταλαιπωρησω την καναρα
 
@Xristos44 υπάρχει πιθανότητα να τα έσπαγε η καναρα τα αυγά;
Γιατί έβαλα τον αρσενικό με την δική μου καναρα και είναι μια χαρά έχουν κάνει 4 αυγά και κάθεται πάνω τώρα η θηλυκιά και την ταιζει ο αρσενικός.
Τον είχα βάλει με την θηλυκιά του γαμπρού και έκανε τρεις φορές φωλιά από 2-3 αυγά την φορά και κάποιος τα έσπαγε.
 
@kolinikos φρόντισε αφού πλέον έχουν ζευγαρώσει να μην δίνεις τροφές που ανεβάζουν το λίμπιντο όπως λέμε ...δεν αποκλείω τίποτα αλλά θεωρώ ότι ο αρσενικός θα σπάσει αυγά αν είναι πολύ πυρωμενος και μόνο.προς το παρόν όπως το περιγράφεις πηγαίνουν όλα εντάξει...
 
@Xristos44 ναι τα πάνε τέλεια αφού το βράδυ κουρνιάζουν μαζί στην φωλιά τις τελευταίες μερες ενώ στην αρχή κάθονταν χώρια. Έχεις κάποια τροφή να μου προτείνεις;
[automerge]1649434047[/automerge]
Να σημειώσω πως είναι η πρώτη καθαρά δική μου απόπειρα με δικά μου πουλιά οι τρεις προηγούμενες ήταν με καναρα του γαμπρού μου οπότε δεν έχω και τόση εμπειρία στην εκτροφή (είχα κάνει προετοιμασία κανονικά)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@kolinikos μεχρι να βγουνε τα πουλια μια απλη απο τις γνωστες μαρκες θα συνηστουσα μετα στανταρ αυγοτροφη μονιμος μεσα και αυγο το οποιο και θα αλλαζεις ανα 2-3 ωρες...
 
@Xristos44 Σε περίπτωση που όταν βγουνε πουλιά δεν βάλουμε αυγό αλλά μόνο αυγοτροφη υπάρχει πρόβλημα; Το λέω αυτό γιατί τις πρώτες 3 μέρες που αναμένω να βγουν θα λείπω 10 ώρες την μέρα από το σπίτι όποτε δεν θα ήταν πολύ καλή ιδέα να αφήσω το αυγό τόσες ώρες.
 
Σε περίπτωση που όταν βγουνε πουλιά δεν βάλουμε αυγό αλλά μόνο αυγοτροφη υπάρχει πρόβλημα;
Κανένα πρόβλημα αρκεί να έχουν μάθει τα πουλιά να την τρώνε από πριν.
 
@Xristos44 Σε περίπτωση που όταν βγουνε πουλιά δεν βάλουμε αυγό αλλά μόνο αυγοτροφη υπάρχει πρόβλημα; Το λέω αυτό γιατί τις πρώτες 3 μέρες που αναμένω να βγουν θα λείπω 10 ώρες την μέρα από το σπίτι όποτε δεν θα ήταν πολύ καλή ιδέα να αφήσω το αυγό τόσες ώρες.
Τόσες ώρες λείπουν οι περισσότεροι που δουλεύουν, που πάνε σχολείο, φροντιστήρια κτλ.
Το αυγό στις πρώτες ημέρες το θεωρώ απαραίτητο αν και υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και δεν δίνουν καθόλου...
Μπορείς να βάζεις τόσο όσο θα καταναλωθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα...
 
@stylkons1 αν είναι καλής ποιότητας η αυγοτροφη όχι.το αυγό βάλτο όσο θα είσαι εκεί έστω και μία ώρα να φάνε όπως είπε ένας φίλος βάλε τόσο όσο...Και γενικά τώρα που δεν έχει πολύ ζέστη να το αφήσεις λίγο παραπάνω δεν είναι τόσο κακο
 
Αγαπητέ μου φίλε ο αρσενικός συμμετέχει στην διαδικασία. Ταίζει την κανάρα, κάποια αρσενικά κλωσσούν και αυτά. Μόνο αν δεις ότι δεν έχει καλή συμπεριφορά τον βγάζεις... Επιπλέον να μην σκεφτόμαστε μόνο την δική μας θέληση για αναπαραγωγή αλλά και την φυσική ανάγκη του πτηνού. Αν τ' αγαπάς τα αφήνεις να πράξουν την αναπαραγωγή τους όπως την έχουν ανάγκη. Να είμαστε και φιλόζωοι
 
Το αυγό στις πρώτες ημέρες το θεωρώ απαραίτητο αν και υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και δεν δίνουν καθόλου...
Μπορείς να βάζεις τόσο όσο θα καταναλωθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα...
Συμφωνώ απόλυτα, αν βάλουμε το πρωί 1/4 του αυγού (χωρίς το τσόφλι) και το απόγευμα το ίδιο θα καταναλωθεί πολύ γρήγορα και σίγουρα δεν θα προλάβει να χαλάσει.
 
Και γιατί χωρίς το τσόφλι;
Γιατί τα μικρά πρέπει να τρέφονται μόνο με μαλακή τροφή, ένα κομμάτι τσόφλι θα τους δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα κατάποσης με πολύ άσχημα αποτελέσματα.
τι μπορεί να πάθουν αν μείνει παραπάνω το αυγό;
Αν το αυγό αλλοιωθεί μπορεί να αρρωστήσουν, να κάνουν κάποια δοιάρροια ίσως αν και νομίζω ότι όταν το αυγό μπαγιατέψει αυτά απλά το αγνοούν.
Εμείς όμως καλό είναι να μην ρισκάρουμε για αυτό υπάρχουν οι έτοιμες αυγοτροφές που δεν έχουν το πρόβλημα της αλλοίωσης.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Στο θεμα με το τσοφλι εχουμε και εκει αποψεις που διιστανται...Οσο για την ωρα του αυγου αλλοι το αφηνουν 2 ωρες αλλοι 5...εγω αναλογος την θερμοκρασια περιβαλλοντος...ΥΓ ειχα εναν γνωστο που τα αφηνε 2-3 μερες...επιανε μουχλα...ασε για την καθαριοτητα...τα πουλια εν το μεταξι δεν παθαινανε τιποτα.:D
 
Back
Top