Ασθένειες Εξανθήματα στα μάτια και τα πόδια καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tvel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tvel

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2013
Μηνύματα
13
Παιδιά καλησπέρα,
παρουσιάστηκαν δυο διαφορετικά προβλήματα σε διαφορετικά καναρινάκια και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
1) Εχθές το απόγευμα ανακάλυψα ότι ένα από τα καναρινάκια μου έχει μεγάλο πρόβλημα στο ματάκι του, κάτι που δεν είχε πριν από 2-3 ημέρες που τα είχα ξαναελέγξει. Το μάτι του έχει κλείσει τελείως αλλά δεν έχει τσίμπλες ή υγρά. Του έκανα κομπρέσες με χλιαρό χαμομήλι και φάνηκε να άνοιξε λίγο. Σήμερα το πρωί που επανέλαβα τις κομπρέσες είχε κλείσει πάλι το μάτι του και φοβάμαι μη χάσει την όρασή του! Τι μου προτείνεται πέρα από την απομόνωση, καθαριότητα κλπ για τα οποία θα φροντίσω σήμερα; Τι κολλύριο/αλοιφή να του δώσω;
2) Περίπου 2 εβδομάδες νωρίτερα παρατήρησα ένα άλλο καναρίνι που παρουσίασε ένα εξόγκωμα στο δάχτυλο του ποδιού του και φαινόταν σαν ξερό ματωμένο εξόγκωμα. Παρατηρώντας το λοιπόν είδα ότι σήκωνε το πόδι του που σημαίνει ότι πόναγε. Του έκανα επάλειψη με betadine για 3 ημέρες αλλά δεν είδα καμία βελτίωση. Του έβαλα λοιπόν τοπικά epithol και μετά από 2 ημέρες αυτό έφυγε. Τώρα φαίνεται μια χαρά. Παρόλα αυτά παρατήρησα ότι κάποια άλλα καναρίνια παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα. Μήπως κάποιος ξέρει τι μπορεί να είναι αυτό?

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες και για τις δύο περιπτώσεις
 

Συνημμένα

  • IMG_0744.webp
    IMG_0744.webp
    15,8 KB · Προβολές: 238
  • IMG_0746.webp
    IMG_0746.webp
    18,2 KB · Προβολές: 595
  • IMG_0741.webp
    IMG_0741.webp
    13,7 KB · Προβολές: 334
  • IMG_0747.webp
    IMG_0747.webp
    15,9 KB · Προβολές: 346
Κρεμουλα tobrex για το ματακι, να βάλεις και στα αλλά πουλάκια epithol στα πόδια και καλή απολύμανση παντου
 
  • Like
Αντιδράσεις: tvel
Κι εφόσον είναι ευλογιά, πρέπει να απομονώσεις τα άρρωστα πουλάκια, απο,τα υπόλοιπα για να μην έχεις μετάδοση του ιού είτε αιματογενως ή με αλλα υγρά ειτε μέσω τσιμπημάτων κουνουπιών. Σε όλα τα πουλακια επισης αν είναι δυνατό χρησιμοποίησε κουνουπιερα ή κουνουπόσητα.
Καλή ανάρρωση
 
Κι εφόσον είναι ευλογιά, πρέπει να απομονώσεις τα άρρωστα πουλάκια, απο,τα υπόλοιπα για να μην έχεις μετάδοση του ιού είτε αιματογενως ή με αλλα υγρά ειτε μέσω τσιμπημάτων κουνουπιών. Σε όλα τα πουλακια επισης αν είναι δυνατό χρησιμοποίησε κουνουπιερα ή κουνουπόσητα.
Καλή ανάρρωση
Περιφερειακά της κλούβας τοποθετώ κάθε βράδυ και μάλιστα από νωρίς το απόγευμα "φιδάκι" που καίει μέχρι τις πρωινές ώρες για τα κουνούπια, αλλά από ότι βλέπω επικεντρώνεστε όλοι στην ευλογια. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κάποια φαρμακευτική αγωγή;
 
Περιφερειακά της κλούβας τοποθετώ κάθε βράδυ και μάλιστα από νωρίς το απόγευμα "φιδάκι"
Τα κουνούπια και οι σκνίπες είναι μερικοί από τους ξενιστές και μεταφορείς της ασθένειας... υπάρχουν όμως κι άλλοι που επηρεάζονται λίγο έως καθόλου με το μέτρο "προστασίας" που λαμβάνεις. Χρειάζονται άλλα πιο δραστικά μέτρα όπως ο εμβολιασμός αλλά θεωρώ πως δεν είναι του παρόντος..
Ακολούθησε τις οδηγίες του petbird στο αντίστοιχο θέμα... και θα δικαιωθούν οι προσπάθειές σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: tvel
Το tobrex θα βοηθουσε για το πριξιμο του ματιού, όχι το epithol δεν καλύπτει την ευλογία θέλει οπός ειπατε betantine
 
  • Like
Αντιδράσεις: tvel
Το φιδακι ειναι τοξικο, ακομα και για τον ανθρωπο, ποσο μαλλον για τα πουλια που εχουν πολυ πιο ευαισθητο αναπνευστικο.. καλυτερη δουλει θα κανεις με σιτες.
 
Δε νομίζω οτι το φιδάκι είναι τόσο αποτελεσματικό,όσο μια κουνουπιέρα, εκτός του οτι η μυρωδιά του μάλλον τοξική θα είναι για τόσο μικρούς κι ευαίσθητους οργανισμούς όσο τα καναρίνια.
Θα επιμείνω στην ανάγκη να χωρίσεις τα άρρωστα απο τα προς το παρόν κι ελπίζω και στο μέλλον υγιή.
Φαρμακευτικές αγωγές:
Ιώδιο τοπικά στα σπυριά, όχι στο μάτι ή ιωδιούχους γλυκερίνη 10% για όσο χρειάζεται
Ενδεχομένως αντιβίωση για αποφυγή δευτερογενών λοιμώξεων
Ίσως τις πρώτες δυο ημέρες αντιιικό σιρόπι, αλλα για αυτό δεν ξέρω επικινδυνότητα και αποτελεσματικότητα
Επίσης θα μπορούσες αντί για ιώδιο να χρησιμοποιήσεις Celestoderm κρέμα σε πολυ μικρή ποσότητα για το σπυρί στο πόδι, μία φορά την 1η ημέρα, πρωί βράδυ τις επόμενες 3, μια επάλειψη την 5 η ημέρα και τέλος - περιέχει κορτιζόνη και για αυτό χρειάζεται σταδιακή αύξηση και μείωση της δόσης και γενικά μικρές δοσεις
 
Δε νομίζω οτι το φιδάκι είναι τόσο αποτελεσματικό,όσο μια κουνουπιέρα, εκτός του οτι η μυρωδιά του μάλλον τοξική θα είναι για τόσο μικρούς κι ευαίσθητους οργανισμούς όσο τα καναρίνια.
Θα επιμείνω στην ανάγκη να χωρίσεις τα άρρωστα απο τα προς το παρόν κι ελπίζω και στο μέλλον υγιή.
Φαρμακευτικές αγωγές:
Ιώδιο τοπικά στα σπυριά, όχι στο μάτι ή ιωδιούχους γλυκερίνη 10% για όσο χρειάζεται
Ενδεχομένως αντιβίωση για αποφυγή δευτερογενών λοιμώξεων
Ίσως τις πρώτες δυο ημέρες αντιιικό σιρόπι, αλλα για αυτό δεν ξέρω επικινδυνότητα και αποτελεσματικότητα
Επίσης θα μπορούσες αντί για ιώδιο να χρησιμοποιήσεις Celestoderm κρέμα σε πολυ μικρή ποσότητα για το σπυρί στο πόδι, μία φορά την 1η ημέρα, πρωί βράδυ τις επόμενες 3, μια επάλειψη την 5 η ημέρα και τέλος - περιέχει κορτιζόνη και για αυτό χρειάζεται σταδιακή αύξηση και μείωση της δόσης και γενικά μικρές δοσεις
Στο ματά
Δε νομίζω οτι το φιδάκι είναι τόσο αποτελεσματικό,όσο μια κουνουπιέρα, εκτός του οτι η μυρωδιά του μάλλον τοξική θα είναι για τόσο μικρούς κι ευαίσθητους οργανισμούς όσο τα καναρίνια.
Θα επιμείνω στην ανάγκη να χωρίσεις τα άρρωστα απο τα προς το παρόν κι ελπίζω και στο μέλλον υγιή.
Φαρμακευτικές αγωγές:
Ιώδιο τοπικά στα σπυριά, όχι στο μάτι ή ιωδιούχους γλυκερίνη 10% για όσο χρειάζεται
Ενδεχομένως αντιβίωση για αποφυγή δευτερογενών λοιμώξεων
Ίσως τις πρώτες δυο ημέρες αντιιικό σιρόπι, αλλα για αυτό δεν ξέρω επικινδυνότητα και αποτελεσματικότητα
Επίσης θα μπορούσες αντί για ιώδιο να χρησιμοποιήσεις Celestoderm κρέμα σε πολυ μικρή ποσότητα για το σπυρί στο πόδι, μία φορά την 1η ημέρα, πρωί βράδυ τις επόμενες 3, μια επάλειψη την 5 η ημέρα και τέλος - περιέχει κορτιζόνη και για αυτό χρειάζεται σταδιακή αύξηση και μείωση της δόσης και γενικά μικρές δοσεις
Δηλαδή προτείνεις Tobrex (κρέμα) για το μάτι και Celestoderm για τα σπυράκια στα πόδια; Αντιβίωση ή αντιιικό σιρόπι και στισ 2 περιπτώσεις;
 
Καλησπέρα φίλε μου περνάμε τα ίδια μονο μπενταντιν υγρό η κρέμα. Ξεχωρησε τα άρρωστα απο τα υγιει, κάθε μέρα εχε το νου σου και στα υπόλοιπα γιατι θα εμφανίζουν και τα αλλα, σε εμένα βρήκα σε δυο και ως τώρα έχω ξεχωρίσει 20 , σου εύχομαι καλη υπομονή γιατι θα την χρειαστείς αν εχεις πολλά. Εγω παλεύω ενα μήνα και έχω χάσει και 5 πουλιά
 
Στην πραγματικότητα σου γράφω μια σύνοψη των όσων έχω διαβάσει και συγκρατήσει για το ζήτημα της ευλογιάς.
Τι θα έκανα...
Πρώτα από όλα τον σταυρό μου και συχνές προσευχές να μην είναι τα στελέχη της υγρής ή της σηπτικης μορφής που είναι θανατηφόρα, αλλα της ξηρής ευλογιάς που όσο να ναι παλευεται.
Δεύτερον, θα προσπαθούσα άμεσα και με κάθε τροπο να διαχωρίσω όλα τα πουλιά μεταξύ τους και τα σκεύη τους φυσικά, ώστε να μειώσω τη μετάδοση του ιού και εννοείται θα έκανα το παν να τα προστατέψω απο τα κουνούπια, γιατί ένα να τσιμπήσει το προσβεβλημένο πουλάκι, ενδέχεται να κολλήσει όλα τα αλλα.
Στη συνέχεια θα έπιανα το κάθε άρρωστο πουλάκι και θα το ψηλά φούσκα στην καρίνα, να δω σε τί κατάσταση βρίσκεται.
Θα έδινα πολύ πλούσια τροφή και βιταμίνες
Ταυτόχρονα θα έβαζα στο ποδαράκι με το σπυρί Celestoderm με το σχήμα που σου γράφω σε προηγούμενο μήνυμα μου και αν το σπυρί δεν εξαφανιζόταν σε 5 ημερες, θα συνέχιζα με ιωδιούχο γλυκερίνη έως πλήρους εξάλλειψής του. Εννοείται, κάθε ημέρα αποστείρωση πατηθρων, ταΐστρες και ποτίστρας και γενικά ενδελεχής καθαριότητα όλου του κλουβιού κι αυτό ώστε να μειώσω τις πιθανότητες το πουλάκι με ένα ήδη εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα, να μολυνθεί απο κάτι ακόμα. Αν στην πορεία το έβρισκα αδυνατισμένο, πχ καρίνα, συμπεριφορά κλπ, δε θα δίσταζα στιγμή να δώσω αντιβίωση ευρέος φάσματος και μαλακές τροφές, ώστε να ανακάμψει.
Για το άλλο πουλάκι με το ματάκι, θα ακολουθούσα με σταγόνες tobradex και οχι tobrex, μια και το πρώτο περιέχει κορτιζόνη, ενώ το δεύτερο μόνο αντιβίωση. Πρωτόκολλο για αυτό δεν έχω Νάσου προτείνω διότι δεν το έχω διαβάσει πουθενά, αλλά έχει παλι το νου σου οτι η κορτιζόνη πρέπει να ξεκινά σταδιακά, να κόβεται επισης σταδιακά, και ρίχνει την άμυνα του ανοσοποιητικού. Ιώδιο δεν μπορείς να βάλεις στο μάτι, οποτε μόλις αυτό άνοιγε θα συνέχιζα ενδεχομένως με αντιβίωση ευρέος φάσματος κλπ.
Όσον αφορά στα αντιιικά δεν ξέρω και πολλά. Κάπου, αλλα δυστυχώς δε θυμάμαι που, στο διαδίκτυο βεβαίως, διάβασα για χρήση σιροπιου Zovirax αν η λοίμωξης αιμάτων αρχή της και τα συμπτώματα δεν έχουν ξεπεράσει τις δύο ημερες σε διάρκεια, αλλα για δόσεις, αποτελεσματικότητα και ασφάλεια το κείμενο δεν ήταν σαφές και έτσι δεν ξέρω ποσό παρακινδυνευμένο είναι. Αν θελεις γκούγκλαρέ το στα αγγλικά μήπως και βγάλεις άκρη.
 
Άμα είναι κλειστό το μάτι, μπορείς να το βρέξεις με χαμομήλι. Έτσι θα το βοηθήσεις να το ανοίξει.
Άμα ανοίξει βάζεις το κολλύριο.
 
Και να προσθέσω στα σωστά λεγόμενα του @ianos και @pyroferus να καθαρίζεις πολύ καλά τις πατήθρες καθημερινά για να μην μεταφερθεί κάποιο μικρόβιο/ιός κτλ! Και όλα αυτά να τα βάζεις πριν κοιμηθούν ώστε να δρουν όλο το βράδυ! 😉 Περαστικά εύχομαι!
 
Κάνω ακριβώς ότι περιγράφετε (επάλειψη με Celestoderm μια φορά/βράδυ πριν κοιμηθεί) και φαίνεται ότι ο μικρός με το πρόβλημα στο πόδι είναι καλύτερα, δηλαδή το εξόγκωμα αυτό έχει συρρικνωθεί. Σημαντική βελτίωση! Η μικρούλα όμως, αν και έχει ανοίξει το μάτι της πια, φαίνεται να έχει μια βλέννα και είναι ακόμα πολύ ερεθισμένο. Της βάζω 6 βράδια αλοιφή Tobradex και θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι σε καλύτερη κατάσταση. Μήπως να σταματήσω την εφαρμογή της αλοιφής Tobradex και να δοκιμάσω κανένα κολλύριο ή τουλάχιστον το κολλύριο Tobradex (την αλοιφή την τρίβει πάνω στις πατήθρες και μάλλον την αφαιρεί.) Έχετε κάτι κατά νου;
 
Μήπως να σταματήσω την εφαρμογή της αλοιφής Tobradex και να δοκιμάσω κανένα κολλύριο ή τουλάχιστον το κολλύριο Tobradex (την αλοιφή την τρίβει πάνω στις πατήθρες και μάλλον την αφαιρεί.) Έχετε κάτι κατά νου;
Εγώ πάντα κολλύρια χρησιμοποιώ... Δοκίμασε και tobradex σε κολλύριο μήπως και δεις βελτίωση. Γενικά οι ασθένειες των ματιών θεραπεύονται πιο αργά απ ότι οι ασθένειες των ποδιών οπότε μην αγχώνεσαι!

Και φυσικά μην ξεχνάς πολύ καλό καθαρισμό των πατηθρών!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σχετικά με τα κορτιζονούχα, tobradex , Celestoderm: νομίζω οτι η κορτιζόνη, πέραν όλων των άλλων δράσεών της είναι και ανοσοκατασταλτική και για αυτό χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή, δλδ, οχι παρατεταμένη χρηση, οχι μεγάλες δόσεις (άλλωστε την εφαρμόζεις σε μικρούς οργανισμούς) και σταδιακή αύξηση και μείωση της δοσολογίας (δεν την κόβουμε απότομα διότι όσο την παρέχουμε προκαλούμε αναστολή της παραγωγής του αντίστοιχου κορτικοειδους απο τον οργανισμό, οποτε σε απότομη διακοπή της ο οργανισμός υφίσταται προβλήματα τα οποία μπορεί να γίνουν κι επικίνδυνα για την ίδια την επιβίωση). Οπότε τωρα θα σου έλεγα να σταματήσεις στο πουλάκι με το πρησμένο μάτι την αγωγή αυτη και να ξεκινήσεις με σταγόνες αντιβίωσης, tobrex δλδ, μία σταγόνα δύο φορές την ημέρα, αυτή είναι μια συνήθης δόση στον άνθρωπο, αν και φίλη μου κτηνίατρος μου εχει πει για γάτες και 5 φορές την ημέρα. Για το πουλάκι με το πόδι, επισης 5 ημερες στο σύνολο αρκούν με κρτοζονουχο σκεύασμα, αν και έχω διαβάσει και το όριο των 7 ημερών. Αν το σπυρί εχει υποχωρήσει και απλά υπάρχει σημάδι, σταματά σταδιακά το φάρμακο αυτό και συνέχισε με αντιβιοτική κρέμα ή αντιβίωση πχ fucidine ή αντιβιοτικό ευρέως φάσματος στο νερό.
Καλή επιτυχία.
 
Back
Top