Ασθένειες Εξανθήματα στα μάτια και τα πόδια καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tvel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σχετικά με τα κορτιζονούχα, tobradex , Celestoderm: νομίζω οτι η κορτιζόνη, πέραν όλων των άλλων δράσεών της είναι και ανοσοκατασταλτική και για αυτό χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή, δλδ, οχι παρατεταμένη χρηση, οχι μεγάλες δόσεις (άλλωστε την εφαρμόζεις σε μικρούς οργανισμούς) και σταδιακή αύξηση και μείωση της δοσολογίας (δεν την κόβουμε απότομα διότι όσο την παρέχουμε προκαλούμε αναστολή της παραγωγής του αντίστοιχου κορτικοειδους απο τον οργανισμό, οποτε σε απότομη διακοπή της ο οργανισμός υφίσταται προβλήματα τα οποία μπορεί να γίνουν κι επικίνδυνα για την ίδια την επιβίωση). Οπότε τωρα θα σου έλεγα να σταματήσεις στο πουλάκι με το πρησμένο μάτι την αγωγή αυτη και να ξεκινήσεις με σταγόνες αντιβίωσης, tobrex δλδ, μία σταγόνα δύο φορές την ημέρα, αυτή είναι μια συνήθης δόση στον άνθρωπο, αν και φίλη μου κτηνίατρος μου εχει πει για γάτες και 5 φορές την ημέρα. Για το πουλάκι με το πόδι, επισης 5 ημερες στο σύνολο αρκούν με κρτοζονουχο σκεύασμα, αν και έχω διαβάσει και το όριο των 7 ημερών. Αν το σπυρί εχει υποχωρήσει και απλά υπάρχει σημάδι, σταματά σταδιακά το φάρμακο αυτό και συνέχισε με αντιβιοτική κρέμα ή αντιβίωση πχ fucidine ή αντιβιοτικό ευρέως φάσματος στο νερό.
Καλή επιτυχία.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Από σήμερα θα συνεχίσω με fucidine για το πόδι και tobradex (κολλύριο) για το μάτι για κανά 2 μέρες ακόμη μήπως και το κολλύριο είναι πιο άμεσο στην καταστολή του οιδήματος. Το ευχάριστο βέβαια είναι ότι τα πουλάκια που έχουν νοσήσει είναι πολύ ζωηρά με πολύ όρεξη για φαγητό και παιχνίδι. Σήμερα όμως το πρωί ανακάλυψα άλλο ένα μικρό που νόσησε και δυστυχώς η νόσος εκδηλώθηκε και στα δύο του μάτια με αποτέλεσμα να το βρω καθισμένο στον πάτο της κλούβας. Το έπιασα και είδα ότι και τα δυο του μάτια ήταν κλειστά (νομίζω επίσης ότι άκουσα ένα μικρό συριγμό αλλά δεν είμαι απολύτως βέβαιη) οπότε αυτό ούτε βλέπει να φάει ούτε να πιει νερό. Του βούτηξα τη μυτούλα του στο νερό και ήπιε λίγο αλλά με το φαγητό δεν ξέρω πως θα τα καταφέρουμε μέχρι να ανοίξουν πάλι τα μάτια του. Του έβαλα πάντως tobradex και θα δω τα αποτελέσματα το απόγευμα που θα γυρίσω.
 
Καλημέρα. Στα πουλιά που η ασθένεια είχε εκδηλωθεί στο μάτι εγώ τουλάχιστον δεν είδα καμία βελτίωση, το μάτι έκλινε η πληγή έφευγε αλλα δημιουργούνταν ένας τεράστιος όγκος στην θέση του. Το πουλί έκτος του όγκου δεν είχε κάποιες άλλες ενδείξεις έτρωγε κανονικά ήταν δραστήριο και ξαφνικά κάτω . Στο πόδι στα περισσότερα που η νόσος ήταν σε αρχικό στάδιο έφευγε στις προχωρημενες περιπτώσεις δεν τα καταφερνανε γιατι σαπίζει όλο το κάτω άκρο πιθανώς απο κακή λειτουργία του κυκλοφορικου. Ελπίζω στην γρηγορη ανάρρωση, καλη δύναμη!
 
Καλημέρα. Στα πουλιά που η ασθένεια είχε εκδηλωθεί στο μάτι εγώ τουλάχιστον δεν είδα καμία βελτίωση, το μάτι έκλινε η πληγή έφευγε αλλα δημιουργούνταν ένας τεράστιος όγκος στην θέση του. Το πουλί έκτος του όγκου δεν είχε κάποιες άλλες ενδείξεις έτρωγε κανονικά ήταν δραστήριο και ξαφνικά κάτω . Στο πόδι στα περισσότερα που η νόσος ήταν σε αρχικό στάδιο έφευγε στις προχωρημενες περιπτώσεις δεν τα καταφερνανε γιατι σαπίζει όλο το κάτω άκρο πιθανώς απο κακή λειτουργία του κυκλοφορικου. Ελπίζω στην γρηγορη ανάρρωση, καλη δύναμη!
Σ' ευχαριστώ πολύ, εύχομαι να τα έχω προλάβει και να μην έχω απώλειες γιατί είναι δυσάρεστο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Tvel χώρισε τα πουλιά όλα αν είναι δυνατό, απολυμανε όλα τα σκεύη, βάλε σήτα στο κάθε κλουβι χρωστά, και μην μπερδέψεις σκεύη και πατήθρες, σχάρες κλπ. Ο ιός στην ενεργή του μορφή μεταδίδεται και με αλλα σωματικά εκκρίματα εκτός του αίματος.

Νίκο, αν είχαν τα πουλιά σου ευλογιά, θα είχαν κολλήσει όνομα ιό που οδηγεί στη σηπτικη μορφή της ασθένειας κι εξού και το πόδι που σάπισε ή ξεράθηκε.
 
Καλο κουραγιο και περαστικα και απο μεμα! Ευχομαι να το ξεπερασουν ολα!
 
Tvel χώρισε τα πουλιά όλα αν είναι δυνατό, απολυμανε όλα τα σκεύη, βάλε σήτα στο κάθε κλουβι χρωστά, και μην μπερδέψεις σκεύη και πατήθρες, σχάρες κλπ. Ο ιός στην ενεργή του μορφή μεταδίδεται και με αλλα σωματικά εκκρίματα εκτός του αίματος.

Νίκο, αν είχαν τα πουλιά σου ευλογιά, θα είχαν κολλήσει όνομα ιό που οδηγεί στη σηπτικη μορφή της ασθένειας κι εξού και το πόδι που σάπισε ή ξεράθηκε.
Εχω ήδη κάνει αυτά που μου προτείνεις από την πρώτη ημέρα που διαπίστωσα το πρόβλημα. Σ' ευχαριστώ.

Καλο κουραγιο και περαστικα και απο μεμα! Ευχομαι να το ξεπερασουν ολα!
Σ' ευχαριστώ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Δυστυχώς η μικρή μου με το πρόβλημα στο μάτι "έφυγε" σήμερα το πρωί, τελικά δεν υπήρχε καμμία βελτίωση ούτε με τα κολλύρια ούτε με τις κρέμες. Είχε εξασθενήσει ο οργανισμός της και δεν άντεξε-τις τελευταίες ημέρες ψευτότρωγε. Και πρίν από 3 ημέρες έχασα και το άλλο καναρινάκι που νόσησε αλλά αυτό τελικά δεν είχε πρόβλημα στα μάτια του, από ότι φάνηκε ήταν άρρωστο αλλά δεν έδειχνε συμπτώματα. Πάντως σε αυτό δεν πρόλαβα να κάνω σχεδόν τίποτα από αγωγή αφού πέθανε την επόμενη μέρα που το ανακάλυψα.
Χθες ανακάλυψα ένα άλλο το οποίο κάθεται φουσκωμένο και νωχελικό με μισόκλειστα ματάκια και δείχνει ότι πνίγεται δηλαδή ανοιγοκλείνει το στοματάκι του σαν να θέλει να φτύσει κάτι. Τρώει συνέχεια αυγοτροφή και μετά δείχνει ότι προσπαθεί να καταπιεί, πνίγεται και σκουπίζει το στόμα του στις πατήθρες. Επειδή υποψιάζομαι ακάρεα του έβαλα χθες μια σταγόνα pulmosan και στο νερό sivotine γιατί νομίζω ότι κάνει και ήχο αναπνευστικού. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! Αν έχει κάποιος κάτι να προτείνει, ευχαρίστως να ακούσω τις συμβουλές σας.
(Τα προσέχω πάρα πολύ και μετά από 3 χρόνια που διατηρώ καναρίνια και από ένα ζευγαράκι που είχα αρχικά έχουν φτάσει το 50 πουλάκια αυτά τα 2 είναι τα πρώτα ενήλικα πουλάκια που χάνω και φοβάμαι μήπως υπάρξουν και άλλα. Ακολουθώ όλες τους κανόνες υγιεινής, τους χορηγώ από τις καλύτερες τροφές, λαχανικά και φρούτα, αυγό βραστό και μέχρι τώρα ήταν όλα υγιέστατα!)
 
Μια απο τα ίδια, ενώ ενα χρόνο εχεις κανει προετοιμασία με τις καλύτερες τροφές και τα ρέστα, παρε μια ευλογία να εχεις να ασχοληθείς όλο το φθινόπωρο που θα έπρεπε να προετοιμαζεσε για την επόμενη αναπαραγωγή. Πρέπει να βρούμε τα λάθη και να τα διορθώσουμε
 
Επειδή υποψιάζομαι ακάρεα του έβαλα χθες μια σταγόνα pulmosan και στο νερό sivotine γιατί νομίζω ότι κάνει και ήχο αναπνευστικού. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω! Αν έχει κάποιος κάτι να προτείνει, ευχαρίστως να ακούσω τις συμβουλές σας.
Νομίζω το παραφόρτωσες με φάρμακα. Γενικά τα ακάρεα και τα αναπνευστικά προβλήματα έχουν πάρα πολύ κοινά (για να μην πω ίδια) συμπτώματα. Εμείς από απόσταση και από μια απλή περιγραφή δεν μπορούμε να σου πούμε τι να του δώσεις.. Θεωρώ πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε έναν πτηνίατρο. Αφού τα αγαπάς και τα προσέχεις τόσο πολύ είναι κρίμα να χάσεις κι άλλο μικρό.. Περαστικά του... Και λυπάμαι και για τις 2 απώλειες σου... ☹
https://community.petbirds.gr/threads/Σχόλια-για-το-θέμα-των-Πτηνιάτρων.2792/page-3
 
Προφανώς αν προκειται για ευλογιά μιλάμε για το στέλεχος της υγρής μορφής. Κι αν είναι έτσι, το pulmoosan δεν προκειται να εχει δράση, εκτός του οτι θα επιβαρύνει περαιτέρω τους ήδη καταπονημένος οργανισμούς των πτηνών. Η Αλίκη εχει δίκιο. Πήγαινε σε καλό πτηνίατρο.
Λυπάμαι για την απωλειά σου
 
Back
Top