Ασθένειες Εξανθημα διπλα στο ματι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stoufas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stoufas

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2015
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας, ειδα στο παπαγαλακι μου ενα σημαδι πανω στο βλεφαρο του, τον εχω 5 μηνες(ειναι το πρωτο παπαγαλακι μου) και δεν εχω δει καποια αλλαγη στην συμπεριφορα του, ειναι δραστηριος, παιζει και κελαηδαει. Τον ειχα παει και σε πτηνιατρο πριν 2 βδομαδες δεν μου ειπε κατι, αλλα δεν ηταν τοσο εντονο νομιζω. Να τον ξαναπαω ή ειναι κατι φυσιολογικο;

Εξανθημα_ματι_budgie.webp
 
Μάλλον τριχοεπιθηλίωμα (καθώς ο όγκος θα αυξάνει σε μέγεθος θα προκαλεί δυσκολίες στο βάδισμα).
 
Δηλαδη να το παω σε κτηνιατρο ή ειναι κατι απλο;
 
Να το πας, αλλά μάλλον σε άλλο, εάν είναι αυτό (μακάρι να μην είναι) δεν είναι απλό είναι θανατηφόρο σε βραχύ χρονικό διάστημα.
 
Καλημερα, το πηγα στο ιατρο και μου ειπε να του βαζω TOBREX σταγονες για το ματι που πηρα απο το φαρμακειο για μια βδομαδα και να το ξαναπαω
 
δεν μου ειπε κατι συγκεκριμενο, απλα να βαλω τις σταγονες και να παω σε μια βδομαδα. Ξεχασα να πω οτι τον αυγουστο ειχε ενα θεμα με ακαρεα και του εβαζα epithol στο ραμφος και στο ποδια.
 
@stoufas αν σου είναι εύκολο να ρωτήσεις τον γιατρό ποιο είναι το πρόβλημα.
 
Σημερα το πήγα στο ιατρό που πέρασε μια βδομάδα με τις σταγόνες και μου είπε ότι δεν ειναι κατι σημαντικό και να μην ανησυχώ. Αλλα επειδή μου είπε ότι δεν ξέρει και ακριβώς τι μπορει να ειναι θα τον παω και σε κάποιον άλλο κτηνίατρο. Παρόλα αυτα ειναι μια χαρα και ζωηρός!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Στα ίδια έχει μείνει δεν υπάρχει κάποια αλλαγή
 
Ο 2ος γιατρός είπε ότι μπορει να ειναι κάποια κύστη απο κάποιο πούπουλο ή κατι άλλο πάντως δεν κολλάει και ότι δεν μπορω να κανω κατι
 
Ο 2ος γιατρός είπε ότι μπορει να ειναι κάποια κύστη απο κάποιο πούπουλο ή κατι άλλο πάντως δεν κολλάει και ότι δεν μπορω να κανω κατι
Αν ομως ειναι οντως φτερο που εχει δημιουργησει κυστη πρεπει καποιος πτηνιατρος να του το βγαλει προφανως... αυτος ο γιατρος εισαι σιγουρος οτι ηξερε απο πτηνα;
 
ο 1ος θεωρητικά ήταν ειδικός ο 2ος δεν ξερω ήταν απλα κτηνίατρος. Αν ξέρει κάποιος κάποιον κτηνίατρο στα νότια προάστια για πουλάκια αν ειναι εύκολο να με κατευθύνει.
 
Αν ξέρει κάποιος κάποιον κτηνίατρο στα νότια προάστια για πουλάκια αν ειναι εύκολο να με κατευθύνει.

Πάρε στο κτηνιατρικό κέντρο Πειραιά (τηλ.2110124251)που είναι στη Γρηγορίου Λαμπράκη 54-56 και κλείσε ραντεβού με την πτηνίατρο Χριστίνα Δουκάκη που είναι και μέλος του φόρουμ.
 
Back
Top