Φροντίδα Εξημέρωση ενήλικου άγριου κοκατίλ και συμβίωση με θηλυκό

Cooperman250980

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
33
Πόλη
Μοσχάτο
Καλησπέρα! Έχω πλέον στην κατοχή μου ένα αρσενικό, άγριο κοκατίλ, 13 ετών περίπου και ένα θηλυκό 1 έτους περίπου [άγριο και αυτό] σε διαφορετικά κλουβιά τα οποία έχω τοποθετήσει κοντά το ένα στο άλλο για να συνηθίσει το ένα το άλλο.

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

A. Έχει νόημα να προσπαθήσω να εξημερώσω το αρσενικό κοκατίλ δεδομένης της μεγάλης ηλικίας του; Προς το παρόν όταν βάζω το χέρι μου στο κλουβί του είναι έτοιμο να επιτεθεί και μερικές φορές δαγκώνει [χωρίς ωστόσο να προκαλεί καθόλου πόνο]
Β. Θα ήταν φρόνιμο μετά από λίγο καιρό να εγκαταστήσω τα δύο πουλιά στο ίδιο κλουβί ή θα επηρεάσει τη διαδικασία εξημέρωσής τους; Σημειωτέον, ότι δεν θα ήθελα να αναπαραχθούν. Αυτό πώς μπορώ να το εξασφαλίσω αν είναι στο ίδιο κλουβί;

Ευχαριστώ σε όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει
 
Καταρχήν όταν αγοράζουμε ένα νέο πουλάκι πρέπει να το κρατάμε καραντίνα για ένα μήνα.
Κατα δεύτερον αν διαβάσεις το παρακάτω άρθρο με πολύ υπομονή θα μπορέσεις να τα εξημερώσεις και τα δυο.
Ο ένας σου παπαγάλος είναι μεγάλος... Ο άλλος ένα χρονών...
Μπορεί να τα βρούνε, μπορεί και όχι και να υπάρχουν τσακωμοί.
Αν αποφασίσεις να τους ενώσεις πρώτα θα το κανείς με χώρισμα για να μην έχεις άλλα.
Αν δεν βάλεις καθόλου φωλιά ίσως και να την γλιτώσεις..Αλλιώς μπορεί και να δεις το αυγό στον πάτο.
Να τα χαίρεσαι! 🙂
 
Σ ευχαριστώ πολύ! Μια τελευταία ερώτηση- Η ενημέρωση τους, μετά τη φάση της καραντίνα, μπορεί να γίνει στο ίδιο κλουβι η θα τα κανει χειρότερα τα πράγματα;
 
Σ ευχαριστώ πολύ! Μια τελευταία ερώτηση- Η ενημέρωση τους, μετά τη φάση της καραντίνα, μπορεί να γίνει στο ίδιο κλουβι η θα τα κανει χειρότερα τα πράγματα;
Κοίτα αν θες να τα βγάζεις εκτός κλουβιού καλό θα ήταν να κάνεις μια προσπάθεια για να τα εξημερώσεις.
Έτσι κι αλλιώς αφού και τα δύο είναι άγρια, πιστεύω ότι θα μπορούσαν να ταιριάξουν.
(Όσο για την εξημέρωση στο ίδιο κλουβί, αυτό για να είμαι ειλικρινής δε το ξέρω)
Πόσο καιρό τα έχεις; Από που τα έχεις αγοράσει;
 
Το θηλυκό το αγόρασα πριν λιγες ημέρες από πετ-σοπ. Το αρσενικό πριν πολλά χρόνια από πετ-σοπ αλλά το κρατούσαμε μέχρι πρόσφατα στο πατρικό
 
Καλώς ήρθες να σου ζήσουν οι παπαγάλοι σου!
Όπως ήδη κι εσύ είπες, το μεγαλύτερο θέλει περισσότερη προσπάθεια, με αμφίβολα αποτελέσματα. Βέβαια κάποια πρόοδος δεν αποκλείεται. Καλύτερα να τα κρατήσεις ξεχωριστά προσπαθώντας να προσεγγίσεις το θηλυκό και όταν φτάσετε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο τα ενώνεις. Η ήρεμη συμπεριφορά του ενός θα παραδειγματίσει και το άλλο.
Το θηλυκό κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς θα σου κάνει αυγά είτε από μόνη της, είτε γονιμοποιημένα αν συγκατοικεί με τον αρσενικό και εφ' όσον αυτός θα είναι ακόμα γόνιμος που πιστεύω εκτός απροόπτου θα είναι.
 
Καλώς ήρθες να σου ζήσουν οι παπαγάλοι σου!
Όπως ήδη κι εσύ είπες, το μεγαλύτερο θέλει περισσότερη προσπάθεια, με αμφίβολα αποτελέσματα. Βέβαια κάποια πρόοδος δεν αποκλείεται. Καλύτερα να τα κρατήσεις ξεχωριστά προσπαθώντας να προσεγγίσεις το θηλυκό και όταν φτάσετε σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο τα ενώνεις. Η ήρεμη συμπεριφορά του ενός θα παραδειγματίσει και το άλλο.
Το θηλυκό κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς θα σου κάνει αυγά είτε από μόνη της, είτε γονιμοποιημένα αν συγκατοικεί με τον αρσενικό και εφ' όσον αυτός θα είναι ακόμα γόνιμος που πιστεύω εκτός απροόπτου θα είναι.
Σ ευχαριστώ πολύ. Πιστεύω έχεις δίκιο για την τακτική εξημερωσησ!
 
Back
Top