Φροντίδα Εξημέρωση σε ζεμπράκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasileia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasileia

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2009
Μηνύματα
381
Πόλη
Καλαμάτα
ξέρει κανεις πως μπορώ να εξημερώσω τα ζεμπράκια μου,9 μήνες προσπαθώ χωρίς αποτλέσματα😕
 
Και εγώ το προσπαθώΤο μόνο που κατάφερα είναι να κρατάω π.χ μισό αυγό και ο αρσενικός να ανεβαίνει σε ένα κλαδάκι και όσο φτάνει να τρώει. Που και που ανέβαινε και στο χέρι μου:DΗθυληκιά ούτε λόγοςΜου είπαν πως αν δεν τα είχα ζευγάρι ο αρσενικός θα ήταν "εξημερωμένος" τώρα☹
 
βασιλεια καταρχην θελει πολυ προσπαθεια κ υπομονη! Θελει χρονο σιγα σιγα να τα δελεαζεις με τροφη να ανεβουν στο χερι σου κ καποια στιγμη θα καθησουν κ πανω στο χερι σου. Για περισσ πληροφοριες κοιτα κ το θεμα αυτο στο οποιο κ εγω ρωταγα τετοιες πληροφοριες. Ιδιως στη σελιδα 4 υπαρχουν χρησιμες πληροφοριες. 🙂
https://community.petbirds.gr/threads/Διάφορες-απορίες-σχετικά-με-ζεμπράκια.1493/
 
ευχαριστώ αλλά τα έχω δοκιμάσει όλα, εμένα το θυληκό ανταποκρίνεται καλύτερα αλλά την επόμενη μέρα τα έχει ξεχάσει όλα κ πάλι απ'την αρχή...
 
ξέχασα να πω οτι επιδή το αρσενικό είχε ένα πρόβλημα με το πόδι του έπρεπε αναγκαστικά να το πιάνω για να του βάζω μπενταντίν γιατί αλλιώς θα πάθεναι μόλυνση, οπότε είδη έχουν πάρει μια τρομάρα, τι θα κάνω τώρα😱 υπάρχει ακόμα ελπίδα😕
 
βασιλεια μου ναι καλα λες θα εχουν παρει μεγαλη τρομαρα με το μπεταντιν. Αλλα ποτε δεν ειναι αργα μην απελπιζεσαι ολα γινονται εαν θελεις. Βεβαια σε ολα τα πουλακια που παιρνουμε απο πετ σοπ κ εννοω δεν εχουν μεγαλωσει στο χερι καποιου αυτο ειναι το συνηθεστερο το να φοβουνται κ αυτος ο φοβος τελειως δε θα φυγει ποτε, να το ξερεις αυτο. Αλλα απο αυτο το επιπεδο στο να φτασεις σε ενα καλο σημειο επαφης με τα πουλακια σου υπαρχει διαφορα!
επομενως συνεχισε τη προσπαθεια. Γενικα ειναι ευκολοτερο να εξημερωσεις ενα ενα η αν ειναι μονα τους αλλα στη δικη σου περιπτωση δε μπορεις να τα χωρισεις τωρα βεβαια!
καθε μερα προσπαθησε να τα δελεαζεις με κατι που τους αρεσει πολυ. Εχεις βρει κατι με το οποιο να τρελαινονται οταν το τρωνε; Αν οχι κανε δοκιμες! Να κρατας το χερι σου σταθερο να μιλας ηρεμα κ οχι αποτομες κινησεις. Κ καθε μερα ολο κ λιγο παραπανω να κανεις απο κατι. Πχ βαζεις τη τροφη κ αρχικα τσιμπανε απο το χερι σου. Ε μετα απο λιγο καιρο βαλε τη τροφη πανω στο χερι σου ετσι ωστε εαν θελουν να φανε να πρεπει να ανεβουν πανω του. Μπορει τις πρωτες φορες να μην το κανουν αλλα καποια στιγμη θα ερθουν! Εκει να δεις τη χαρα σου!
ε μετα θα συνεχισεις ετσι κ αργοτερα θα προσπαθεις να τα βγαζεις σιγα σιγα εξω απο το κλουβακι.
θελει ομως ειπαμε, προσπαθεια πολυ συχνη οχι με 1 κ 2 φορες, γιατι κ αυτα δεν εχουν εμπιστοσυνη κ φοβουνται. Οποτε πρπεει να δουν οτι δε προκειται να τα "βλαψεις" κ να ερθουν σε σενα.
 
Βασιλεία ελπίζω να μην αναφέρεσαι στα ίδια ζεμπράκια που είχες ζευγάρι και προβλήματα με τα μικρά τους.
Για να τα εξημερώσεις υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο. Καταρχήν ο χαρακτήρας και τα βιώματα του πουλιού. Υπάρχουν εύκολα πουλιά από τη φύση τους αλλά υπάρχουν και δύσκολα που όσο κι αν προσπαθήσεις δεν υπάρχει περίπτωση να σε εμπιστευτούν απόλυτα. Καλύτερα αποτελέσματα έχεις πάντα όταν δουλεύεις με μικρά πουλιά (αμέσως μετά τον απογαλακτισμό). Στα μεγάλα ενήλικα πουλιά θέλει περισσότερη υπομονή και ποτέ δεν φτάνουν το σημείο εξημέρωσης αυτών που έχουν μεγαλώσει με την παρουσία μας. Μία φορά την ημέρα εκπαίδευση δεν φτάνει σε καμία περίπτωση. Είναι σημαντικό κάθε φορά που βάζουμε χέρι στο κλουβί να μην διαρκεί πάνω από ένα τέταρτο αλλά να επαναλαμβάνεται η διαδικασία πολλές φορές την ημέρα. Αν είναι άγρια στην αρχή δεν βάζεις το χέρι μέσα στο κλουβί αλλά τους προσφέρεις τη λιχουδιά από έξω (από τα κάγκελα). Προχώρα σταθερά με υπομονή και κάνε ένα βήμα κάθε φορά για να έχεις επιτυχία:).
 
Βασιλεία ελπίζω να μην αναφέρεσαι στα ίδια ζεμπράκια που είχες ζευγάρι και προβλήματα με τα μικρά τους.
Για να τα εξημερώσεις υπάρχουν πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο. Καταρχήν ο χαρακτήρας και τα βιώματα του πουλιού. Υπάρχουν εύκολα πουλιά από τη φύση τους αλλά υπάρχουν και δύσκολα που όσο κι αν προσπαθήσεις δεν υπάρχει περίπτωση να σε εμπιστευτούν απόλυτα. Καλύτερα αποτελέσματα έχεις πάντα όταν δουλεύεις με μικρά πουλιά (αμέσως μετά τον απογαλακτισμό). Στα μεγάλα ενήλικα πουλιά θέλει περισσότερη υπομονή και ποτέ δεν φτάνουν το σημείο εξημέρωσης αυτών που έχουν μεγαλώσει με την παρουσία μας. Μία φορά την ημέρα εκπαίδευση δεν φτάνει σε καμία περίπτωση. Είναι σημαντικό κάθε φορά που βάζουμε χέρι στο κλουβί να μην διαρκεί πάνω από ένα τέταρτο αλλά να επαναλαμβάνεται η διαδικασία πολλές φορές την ημέρα. Αν είναι άγρια στην αρχή δεν βάζεις το χέρι μέσα στο κλουβί αλλά τους προσφέρεις τη λιχουδιά από έξω (από τα κάγκελα). Προχώρα σταθερά με υπομονή και κάνε ένα βήμα κάθε φορά για να έχεις επιτυχία:).
στα ίδια αναφέρομαι γιατί, ευχαρηστώ κ ελπίζω να τα καταφέρω
 
Όσο διάστημα ήταν ζευγάρι και είχαν αυγά ή μικρά δηλαδή έβαζες το χέρι μέσα και προσπαθούσες να τα εκπαιδεύσεις;
 
όχι, μόνο όταν δεν έχουν αυγά για να μην τα ενοχλώ, συνήθως τα αφήνω να πετάνε ελεύθερα στο δωμάτιο αλλά όταν έχουν αυγά ούτε καν αυτό δεν τα αφήνω!
 
Χμμ, τα πουλιά πρέπει να έχουν μια σταθερότητα πριν την αναπαραγωγή ώστε να μην στρεσάρονται. Αν έχουν μάθει να πετάνε ελεύθερα και ξαφνικά αυτό αλλάξει πολύ πιθανό να τα στρεσάρει και να δημιουργεί προβλήματα με την αναπαραγωγή. Αυτό δεν είναι απόλυτο αλλά είναι μια πιθανότητα. Όσον αφορά την εκπαίδευση τώρα, δεν μπορείς να μετρήσεις 9 μήνες εκπαίδευση αφού είχες ένα τόσο μεγάλο διάστημα διακοπής. Καλό είναι η εκπαίδευση να ξεκινήσει από το κλουβί και στη συνέχεια να βγουν αφού σε έχουν αποδεχτεί. Είναι πιο ελεγχόμενα έτσι και κατά συνέπεια πιο εύκολα. Ακόμη και αν κοινωνικοποιηθούν πλήρως πάντως να ξέρεις ότι με την αναπαραγωγή απομακρύνονται από σένα και κυριαρχεί το ένστικτό τους. Επίσης όταν αρχίζει η εκπαίδευση δεν πρέπει να διακόπτεται ούτε για μια μέρα γιατί μας γυρίζει πίσω. Σε πουλιά που εκπαίδευα και ενώ ήταν και μικρά σε ηλικία, ενώ είχα φτάσει στο σημείο να κάθονται στο χέρι μου και να τρώνε (εντός κλουβιού) μετά από διακοπή μερικών ημερών ξεχνούσαν τα πάντα και έπρεπε να αρχίσουμε από την αρχή. Η γνώμη μου είναι αν έχεις σκοπό να τα ζευγαρώσεις να αφήσεις την εκπαίδευση στην άκρη μέχρι το τέλος της αναπαραγωγής. Μετά θα έχεις αρκετό διάστημα για να ολοκληρώσεις την εκπαίδευση χωρίς διακοπές.
 
Back
Top