Φροντίδα Θέλω βοήθεια για εξημέρωση θηλυκού ringneck

@Marr πολύ ωραια μπράβο σας ❤️❤️❤️ κάτι που θα πρότεινα (και εμένα μου το είπαν και μας βοήθησε πολύ ) είναι ότι σε γενικές γραμμές καλό είναι να έχουν ένα σταθερό πρόγραμμα (όσο γίνεται ) ότι αφορά τον ύπνο και την εκπαιδευση τους ! Δηλαδή κρατήστε ένα σταθερό ωράριο ύπνου 10 με 12 ώρες (ιδανικό να κοιμάται και να ξυπνάει κάθε μέρα ίδια ώρα ) και οι ωρες εκπαίδευσης να προσπαθήσετε να είναι καθημερινά ίδιες, δηλαδη μην κρατάει την μια μέρα η εκπαιδευση 6 ωρες και την άλλη μέρα η μετά απο ενα μήνα μισή ώρα
 
@Marr , ωραία τα έχετε καταφέρει οι δυο σας και γρήγορα μάλιστα. Μπράβο και καλή συνέχεια.
Ένα σημείο θέλω να θίξω, αυτό με το ψεκαστήρι.... γενικά όταν ψεκάζεις το πουλί (ή αν του έδινες μπανιέρα) σου συνιστώ να έχεις βγάλει από το κλουβί ο,τιδήποτε φαγώσιμο, καθώς η υγρασία στην τροφή αυξάνει την πιθανότητα ανάπτυξης παθογόνων με συνηθέστερα τους μύκητες. Όταν το κλουβί στεγνώσει, βάζεις ξανά τις τροφές του.
 
@ianos ξέχασα να αναφέρω πως μπάνιο έκανε κάτω από τη βρύση κανονικά όταν το πήρα στα χέρια μου, μετά έκατσε και στέγνωσε στην πατήθρα του. Σε ευχαριστώ πάντως !
 
@Marr μπράβο!!! Κ πόσο γρήγορα!
Για βίντεο μπορείς να χρησιμοποιήσεις το youtube.
Εγώ πάλι κατέβασα μια εφαρμογή το panda video από το playstore για να μειώσω την χωρητικότητα του βίντεο κ να το ανεβάσω . Αλλά υπάρχουν κ άλλα apps.
Ανυπομονούμε να σας δούμε!
 
Καλησπέρα ξανά!! Τα πάμε καλά με την γιασμιν, ο, τι εξέλιξη είχαμε το ίδιο είναι και τώρα. Έχω μια απορία για το επόμενο βήμα. Ανεβαίνει στο χέρι μου όταν της έχω στο άλλο λιχουδιά και της λέω τη φράση step up και ύστερα μπράβο και το σπορακι της. Πως ομως σιγά σιγά θα ανεβαίνει χωρίς λιχουδιά; να τη παίρνω στα χέρια μου χωρίς να χρειαστεί να την δελεασω;
 
@Marr έχετε προσπαθήσει να της δώσετε την εντολή χωρίς να έχετε λιχουδιά στο άλλο χέρι και δεν ανεβαίνει ;
 
@Ιβαν ναι ναι δεν ανεβαίνει.. Επισης είναι επιλεκτική στη διατροφή της και ομολογώ πως ακόμη ανακαλύπτω τι της αρέσει. Προς το παρόν τρώει αγγούρι, μήλο και πεπόνι. Έχω δοκιμάσει μπανάνα και καρότο και δεν της αρέσουν και ωστόσο σαν λιχουδιά έχω τους ηλιοσπορους. Τι άλλο να δοκιμάσω από φρούτα και λαχανικά; και πόσο συχνά το καθετί; αυτή την εβδομάδα έχει φάει 2 φορές αγγούρι και 1 μήλο. Επίσης αρακά δοκίμασα καλά βρασμένο στην αρχή έδειχνε ενδιαφέρον εν τέλη τον πέταξε κάτω
[automerge]1714680348[/automerge]
@Ιβαν ναι ναι δεν ανεβαίνει.. Επισης είναι επιλεκτική στη διατροφή της και ομολογώ πως ακόμη ανακαλύπτω τι της αρέσει. Προς το παρόν τρώει αγγούρι, μήλο και πεπόνι. Έχω δοκιμάσει μπανάνα και καρότο και δεν της αρέσουν και ωστόσο σαν λιχουδιά έχω τους ηλιοσπορους. Τι άλλο να δοκιμάσω από φρούτα και λαχανικά; και πόσο συχνά το καθετί; αυτή την εβδομάδα έχει φάει 2 φορές αγγούρι και 1 μήλο. Επίσης αρακά δοκίμασα καλά βρασμένο στην αρχή έδειχνε ενδιαφέρον εν τέλη τον πέταξε κάτω
Επισης το καρότο το έδωσα οπως ήταν, να το δοκιμάσω και βραστό ή όχι;
 
@Marr χρειάζεται περισσότερη εξασκηση !θα είναι έτοιμη όταν της λέτε την εντολή και ανεβαίνει χωρις την λιχουδιά( εμένα ακόμη χρειάζεται την λιχουδιά για να μπορεί το βράδυ στο κλουβί 😂)από λαχανικά οτι τρώει ωμο δεν χρειάζεται να το βράσετε (εγώ βράζω μόνο τα όσπρια που τους δίνω)! Από λαχανικά και φρούτα δίνω τα πάντα ,εκτός από μαρούλι και ντομάτα (τα επιτρεπόμενα εννοείτε και επιλέγω εποχής η έχω κάνει σακουλάκια στην κατάψυξη που ξεπαγωνω σε βραστό νερό η μικροκυμάτων) τώρα όσο αφορά την συχνότητα λαχανικά δίνω κάθε μέρα το πρωί, φρούτα μικρή ποσοτητα επίσης σχεδόν καθημερινά !
 
@Ιβαν τέλεια σε ευχαριστώ! Δοκίμασα πριν βραστό καρότο μπας και το φάει τελικά, δοκίμασε και δεν το ξανά άγγιξε άρα νταξει δεν θα την πιέσω άλλο. Αρα λαχανικά δίνω καθημερινά και φρούτα 4 φορές την εβδομάδα πχ. Επίσης ένα άλλο θέμα που έχω από τότε που την πήρα είναι ότι δεν ξυνει το ράμφος της στη πέτρα ασβεστίου. Είναι από τις μεγάλες και μου την κάνανε δώρο από το πετσοπ. Λες να μην ξέρει τι να κάνει; μόνο κοιμάται πάνω της κάθε βράδυ. Μήπως να πάρω πιο μικρή; γιατί θέλει να ξυθει και ξύνεται οπου βρει, στο κάγκελο, στην πατήθρα, οπουδήποτε έκτος την πέτρα
 
Καλημέρα. Μήπως να δοκίμαζες και μικρές ποσότητες κεχριού μίλλετ; Θεωρείται γενικά πολύ καλό εργαλείο στην εκπαίδευση παπαγάλων.
 
@Marr πάρε σουπιοκόκκαλο. Την πέτρα ασβεστίου δεν την συμπαθεί το καναρίνι μου ενώ το σουπιοκόκκαλο το τιμάει κανονικά. Το σουπιοκόκκαλο επιβάλλεται να υπάρχει πάντα στο κλουβί του. Καλημέρα.
 
Παιδιά καλησπέρα ξανά! Είμαστε στο ίδιο στάδιο με την γιασμιν. Ανεβαίνει κανονικά στο χέρι μου όταν τη δελεαζω με σπορο και της λέω την εντολή να ανέβει. Εδώ και δύο εβδομάδες περίπου προσπαθώ να της λέω την εντολή να ανέβει χωρίς λιχουδιά. Με έχει κατασπαραξει και έχω γεμίσει πληγές. Δεν αντιδραω όταν με δαγκωνει ούτε της φωναζω. Δεν έχω καταλάβει αν με εμπιστεύεται ακόμη. Είναι και πολύ πεισματαρα.. Δεν ξέρω τι να κάνω να μη χάσω κάποιο δάχτυλο. Είναι νομίζω νωρίς για να αρχίσω να απογοητευομαι και δύσκολο επίσης να καταφέρω αυτό που θέλω.
 
Τι να σου πω...θωρακίσου με υπομονή και επέμενε. Αλλά υπάρχουν και τα γάντια, αυτά τα εργατικά, τα οποία στην αρχή αν τα φοράς μπορεί και να την τρομάζουν, αλλά φαντάζομαι στο μέλλον θα τα συνηθίσει.
Εναλλακτικά ίσως θα μπορούσες στο άλλο χέρι, αλλά να μπορεί να το βλέπει το πουλί, να κρατάς ένα μικρό τσαμπί κεχρί μίλλετ. Να ανεβαίνει δλδ στο ένα χέρι και να προσπαθεί να φτάσει στο άλλο για να φάει, μήπως και δεν ασχοληθεί με το πως θα σε τσιμπήσει.
 
@Ιβαν με λιχουδιά όχι, εκτός αν ξεχνιέμαι και την κρατάω λίγο παραπάνω για εκπαίδευση από την συνηθισμένη μας ώρα. Με δαγκωνει όταν δεν έχω λιχουδιά και της λέω την εντολή. Κάποιες φορές πάει να ανεβει αλλά όταν καταλαβαινει ότι δεν έχω το χέρι με τη λιχουδιά τότε με δαγκωνει ή απλά φεύγει
 
@Marr λογικό μου ακούγεται !πιστευω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για να υπακούει μόνο σε εντολή ! Θα σου έλεγα να μην το προσπαθείς χωρίς λιχουδιά γιατί και το δαγκωμα είναι κάτι που τους γίνεται συνήθεια και το παίρνουν και ως παιχνίδι πολλές φορές! Συνέχισε με την λιχουδιά και αν εξακολουθεί να δαγκώνει ,προσπαθησε να μην αντιδράς και να την επιστρέφεις στο κλουβί της
 
@Ιβαν ναι ναι δεν αντιδραω. Απλώς της λέω μηηη με ήρεμη φωνή και σταματάει. Θα συνεχίσω λοιπόν με λιχουδιά και βλέπουμε. Αν και κάτι τελευταίο. Υπάρχει περίπτωση να έχει συνδέσει την εντολή με τη λιχουδιά; Ευχαριστώ!
 
Back
Top