Φροντίδα Εξημέρωση budgie/συμβουλές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bird03
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bird03

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2019
Μηνύματα
31
Είναι δυνατή η εξημέρωση ενός budgie που είναι πάνω στον χρόνο;
Το έχω λίγες μέρες, αλλά οποιαδήποτε προσπάθεια να βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβί (χωρίς να το ακουμπήσω) το αναστατώνει πολύ και πετάει πάνω/κάτω, δεξιά/αριστερά. Τρομάζει πολύ. Αλλά θέλω να το εξημερώσω ☹
 
Ασφαλώς και είναι δυνατή η εξημερωση του απλά θα χρειαστεί περισσότερη προσπάθεια και υπομονή. Από τη στιγμή που το έχεις μονο λίγες μέρες είναι λογικό να φοβάται. Μην βάζεις το χέρι σου από τώρα μέσα στο κλουβί. Να κάθεσαι δίπλα του, να του μιλάς, να του διαβάζεις κάτι. Να κάθεσαι σε απόσταση που δεν θα αναστατώνεται. Σιγά σιγά μειώνεις την απόσταση. Θα δεις σταδιακά ότι δεν θα το τρομάζει η παρουσία σου, μάλιστα θα το ευχαριστεί και θα έρχεται από τη μεριά σου.
Αφου φτάσετε σε αυτό το σημειο, μετά θα περάσετε στο επόμενο σταδιο που είναι να φάει από το χέρι σου λιχουδια.
 
Είναι δυνατή η εξημέρωση του μπάτζι σου αλλά χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια από εσένα γιατί προφανώς δεν είναι συνηθισμένο στην ανθρώπινη παρουσία. Το πήρες από pet shop ή από εκτροφέα;Ξεκίνα με το να του δίνεις κεχρί millet, κρατώντας το έξω από το κλουβί και κοντά στα κάγκελα, για κάποιο διάστημα. Κάποια στιγμή θα καμθούν οι αντιστάσεις του και θα έρθει να δοκιμάσει. Σταδιακά, και αφού θε έχει αρχίσει να σε συνηθίζει, θα βάλεις το χέρι σου, με το κεχρί πάντα, εντός του κλουβιού. Θέλει υπομονή αλλά πιστεύω ότι αξίζει ο κόπος.
 
Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε! Από pet shop το πήρα. (Όπου μου είπαν πως τα budgie δεν τα ακουμπάμε και πως δεν πρέπει να βγουν ποτέ από το κλουβί (!) )
Προσπάθησα με millet, αλλά τίποτα. Δεν φαίνεται να δείχνει καμία προτίμηση σε αυτό, κάτι που δεν περίμενα με βάση όσα έχω διαβάσει. Διάβασα, επίσης, πως μπορώ για μία εβδομάδα να βάζω λίγο το χέρι μου μέσα στο κλουβί για λίγο και να το επαναλαμβάνω για άλλες 2 εβδομάδες, την 2η να το πλησιάσω πιο πολύ και την 3η να έχω στο χέρι μου millet. Ισχύει αυτό;
Πιστεύετε πως θα φτάσει κάποτε στο σημείο να έρχεται στο χέρι/να μπορώ να το χαϊδέψω χωρίς να φοβάται;
 
Εγώ επιμένω ότι αυτό πρέπει να γίνει σε δεύτερη φάση. Αρχικά πρέπει να συνηθίσει την παρουσία σου δίπλα στο κλουβί και μετά να αρχίσεις να βάζεις το χέρι σου.
Δεν είναι απαραίτητο να προσφέρεις κεχρί για λιχουδια. Εγώ τον μικρό μου τον εξημέρωσα με μπρόκολο 😂
Θα δεις τι του αρέσει πιο πολύ. Για την ώρα δίνε του φρούτα και περισσότερο λαχανικά για να αρχίσει να τρεφεται σωστα. Κρέμασε και ένα τσαμπί κεχρί μέσα στο κλουβί για να το δοκιμάσει μόνο του και να δεις αν του αρέσει.
 
Το περίμενα ότι το πουλάκι είναι από pet shop.Αν δεν έχει δαχτυλίδι στο πόδι του, που να πιστοποιεί την ηλικία του, υπάρχει πιθανότητα (μεγάλη) να είναι αρκετά μεγαλύτερο από τον έναν χρόνο που σου είπανε καθώς τα περισσότερα pet δεν φημίζονται για την αξιοπιστία τους.Αυτό σημαίνει ότι έχει ζήσει αρκετό διάστημα στις ιδιαίτερα στρεσογόνες συνθήκες ενός pet shop.Αυτό κανει πιο δύσκολη την εξημέρωσή του. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά να σου δώσω περισσότερο κουράγιο να συνεχίσεις την προσπάθειά σου και να μην απογοητευτείς αν δεν έχεις άμεσα τα επιθυμητά αποτελέσματα. Κρέμασε ένα τσαμπί millet μέσα στο κλουβί να το δοκιμάσει όπως σου είπε η Ζωή @ζιζι και λογικά θα κολλήσει με αυτό.Αν δεν του αρέσει (πράγμα δύσκολο κατά την γνώμη μου) δοκιμάζεις κάτι άλλο σαν λιχουδιά που προτιμάει. Το βασικό κλειδί στην περίπτωσή σου είναι ένα: υπομονή και επιμονή.Αν θέλεις πες μας και μερικά πράγματα για τη διατροφή του και την διαμονή του, να σε βοηθήσουμε σε οποιεσδήποτε ελλείψεις που μπορεί να έχεις. Επίσης μια φωτογραφία του κλουβιού και του μπάτζι θα βοηθούσε.
Πιστεύετε πως θα φτάσει κάποτε στο σημείο να έρχεται στο χέρι/να μπορώ να το χαϊδέψω χωρίς να φοβάται;
Αυτό προσωπικά δεν μπορώ να στο υποσχεθώ γιατί εκτός από την προσπάθειά σου έχει να κάνει με την προσωπικότητα του πουλιού αλλά και τα βιώματά του.
 
Δεν έχει δαχτυλίδι. Πώς μπορώ να σιγουρευτώ για την ηλικία του;
Από ότι συνειδητοποιώ, ο,τι μου είπαν στο pet shop δεν ισχύει. Είπαν είναι πως δεν πρέπει να του δίνω τίποτα άλλο πέρα από τις τροφές που πουλάνε και πως δεν πρέπει να του δώσω φρούτα ή λαχανικά, γιατί "τα πουλάκια δεν είναι συνηθισμένα όπως ήταν παλιά".
Σήμερα του έβαλα κόκαλο σουπιάς και ενώ στην αρχή φάνηκε να ταράσσεται λίγο όταν μετακίνησα το κλουβί, όταν έβαλα το κόκαλο μέσα δεν πετούσε δεξιά αριστερά. Το έκανα σιγά σιγά για να μην τρομάξει. Του μίλησα λίγο και αργότερα κοιμήθηκε. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν καλό σημάδι ή απλά ήταν κουρασμένο. Αλλά ένα πουλάκι που φοβάται την παρουσία σου δεν θα ήταν σε εγρήγορση; Οποιαδήποτε πληροφορία για την φροντίδα του είδους του θα με βοηθούσε πολύ.
 
Δυστυχώς χωρίς δαχτυλίδι δεν μπορούμε να ξέρουμε την ακριβή του ηλικία. Ξέχνα ότι σου είπαν από το petshop για τη διατροφή του. Τροφή θα δίνεις επώνυμη, συσκευασμένη αεροστεγώς, ειδική για μπάτζι. Κυκλοφορούν πάρα πολλές και καλές στο εμπόριο. Σουπιοκόκκαλο πρέπει να υπάρχει πάντα διαθέσιμο μέσα στο κλουβί. Μπορείς να δίνεις λαχανικά και βότανα 3-4 φορές την εβδομάδα και φρούτα 1-2 φορές το πολύ την εβδομάδα. Μπορείς να κάνεις συνδυασμούς από τις παρακάτω λίστες:
Στην αρχή, λογικά, δεν θα τα τρώει γιατί δεν θα τα έχει ξαναδεί αλλά εσύ θα πρέπει να επιμείνεις ώστε να τα μάθει. Γνωρίζοντας την κατάσταση που βρίσκονται τα περισσότερα πουλάκια στα petshop θα σου πρότεινα να δίνεις αυγό -για 15 λεπτά βρασμένο- 2 φορές την εβδομάδα ώστε να πάρει λίγο τα πάνω του το πουλάκι. Σε κανονικές συνθήκες μπορείς να δίνεις μία φορά την εβδομάδα.
Για το θέμα του ύπνου που γράφεις, να ξέρεις ότι πολλά είδη παπαγάλων κοιμούνται κατά τη διάρκεια της ημέρας και κυρίως κατά τις μεσημεριανές ώρες. Ενεργητικοί είναι συνήθως τις πρωινές ώρες και νωρίς το απόγευμα.
 
Ένας πτηνίατρος δεν μπορεί να πει πάνω κάτω πόσο χρονών είναι;
Σε τι ποσότητες μπορώ να δίνω τα λαχανικά/φρούτα;
Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω το κόκαλο;
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο και για τις συμβουλές! Εύχομαι τα καλύτερα για εσάς και τα πουλάκια σας! 😊
 
Nα είσαι καλά!
Μπορεί κάποιος να σου πει μονο την κατώτερη πιθανή ηλικία. Τα μικρά μπατζι έχουν μαύρα ματάκια και ρίγες σε όλο το κεφάλι μέχρι μπροστά στο ράμφος. Στην πορεία αλλάζουν. Αν για παράδειγμα η αλλαγή αυτή γίνεται όταν είναι 10 μηνών (τυχαία αναφέρω την ηλικία, δεν γνωρίζω από μπατζι), μπορεί κάποιος να σου πει με βεβαιότητα ότι είναι πάνω από αυτήν την ηλικία αλλά όχι ακριβώς πόσο. Ανέβασε μια καθαρή κοντινή φωτογραφία μήπως και μπορεσει κάποιος να σου πει.
Από λαχανικά και φρούτα οση ποσότητα και να δώσεις αυτό θα φάει όσο μπορεί να φάει κάτα το διάστημα που θα έχει πρόσβαση σε αυτά. Καλό είναι ειδικά όταν είναι ζεστός ο καιρός να μην μένουν πολλές ώρες στο κλουβί του για να μην χαλάσουν. Ειδικά τα φρούτα θέλουν πολλή προσοχή. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι όταν δίνω κολοκύθι, του δίνω μια φετουλα και παρότι είναι λιχουδης δεν μπορεί να την φάει ολόκληρη.
 
Ένας πτηνίατρος δεν μπορεί να πει πάνω κάτω πόσο χρονών είναι;
Όχι δυστυχώς ούτε κτηνίατρος/πτηνίατρος μπορεί να σου σαφή και σωστή απάντηση.
Σε τι ποσότητες μπορώ να δίνω τα λαχανικά/φρούτα;
Όταν μάθει να τα τρώει τότε θα μπορείς να προσαρμόσεις ανάλογα και τις ποσότητες. Ξεκίνα με μικρές ποσότητες, για παράδειγμα μια μικρή φέτα μήλο ή λίγο μπρόκολο. Μπορείς να πειραματιστείς προσφέροντάς τα είτε σε sticks, είτε τριμμένα είτε κομμένα σε μικρά κομματάκια για να δεις πως τα προτιμάει.
Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω το κόκαλο;
Αν δεν λερωθεί με ακαθαρσίες σε τέτοιο βαθμό που να μην καθαρίζει, δεν υπάρχει λόγος να αλλαχτεί. Προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποια δηλητηρίαση από σουπιοκόκκαλο. Συνήθως βέβαια σε λογικό χρονικό διάστημα το έχουν καταναλώσει.
 
Με ανησυχεί, επίσης, ότι τις τελευταίες 3 μέρες το έχω ακούσει να κράζει για λίγα δευτερόλεπτα, μία φορά κάθε μέρα. Γιατί κράζουν τα budgie;
[automerge]1554468901[/automerge]
@ζιζι τι πουλάκι έχεις;
 
Με ανησυχεί, επίσης, ότι τις τελευταίες 3 μέρες το έχω ακούσει να κράζει για λίγα δευτερόλεπτα, μία φορά κάθε μέρα. Γιατί κράζουν τα budgie;
[automerge]1554468901[/automerge]
@ζιζι τι πουλάκι έχεις;
Όλα τα πουλάκια κελαηδανε-μουρμουριζουν τις πρωινές ώρες και το
απόγευμα. Το ίδιο κάνουν και στη φύση.
Εγώ έχω παρροτλετ. Είναι μικρουλια και αυτά, περίπου όπως τα μπατζι.
 
Ο ήχος που αναφέρω είναι ένα ξαφνικό δυνατό κακάρισμα, όχι οι ήχοι που κάνει συνήθως, για αυτό με ανησύχησε..
 
Ο ήχος που αναφέρω είναι ένα ξαφνικό δυνατό κακάρισμα, όχι οι ήχοι που κάνει συνήθως, για αυτό με ανησύχησε..
Ο δικός μου τσιριζει συνήθως όταν είναι νευριασμένος μαζί μου ή όταν μαλώνει με τα παιχνίδια του. Δυνατά φωνάζουν καμία φορά και από ενθουσιασμό. Σιγά σιγά θα μάθεις να εξηγείς την κάθε του συμπεριφορά.
 
Έχω δει parrolet! Είναι αξιαγάπητα. Να τα χαίρεσαι! 💜
[automerge]1554473327[/automerge]
Ξέχασα να ρωτήσω και για το μπάνιο. Μπορώ να του βάλω ένα μικρό μπολάκι με νερό κάτω στο κλουβί; Θέλω να πλύνω το κλουβί, αλλά πώς θα το βγάλω έξω που δεν μπορώ καν να το πιάσω;
Επίσης, χρειάζεται συγκεκριμένο σαπούνι για να το πλύνω;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top