Φροντίδα Εξημέρωση cockatiel

nikolas13

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Χανιά
Γειά σας..:D
Έχω εδώ και 1,5 μήνα ένα cockatiel, το οποίο είναι άκόμα άγριο απέναντί μου. Δηλαδή κάθε φορά που το πλησιάζω και από τα κάγκελα και αν βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβί. αυτό επιτίθεται και δαγκώνει.
Όμως όταν βάζω στο χέρι μου ξηρή τροφή, και το βάζω μέσα στο κλουβί αρχικά επιτίθεται μετά όμως τρώει... Όταν τελειώσε το φαγητό απομακρύνεται...
Ξέρω οτι ίσως είναι ακόμα νωρίς για να ημερώσει, όμως θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Επειδή βλέπω πολλές φορές και θέλει να ανοίξει την πόρτα του κλουβιού και να βγεί έξω, θα του έκανε καλό αν τον άφηνα ελεύθερο μέσα στο σπίτι σε αυτήν την φάση, όσον αφορά την σχέση του με εμένα;
Ή θα πρέπει πρώτα να περιμένω να μην μου επιτίθεται όταν το πλησιάζω απο το κλουβί και να με συνηθίσει, για να τον αφήσω ελεύθερο μέσα στο σπίτι; Επίσης αν τον αφήσω τώρα που είναι ακόμα άγριος, θα μου είναι δύσκολο να τον πιάσω επειδή θα μου επιτίθεται;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Προφανως αυτη η ξηρη τροφη που βαζεις του αρεσει γι αυτο και αρχικα την τρωει και μετα απομακρυνεται.

Μπορεις να την χρησιμοποιησεις λοιπον ως λιχουδια και ως μεσο εκπαιδευσης. Δηλαδη μεσα απο τα καγκελα κρατωντας αυτη την ξηρη τροφη που αναφερεις να περιμενεις υπομονετικα μεχρι να σε πλησιασει απο μονο του και να την φαει.

Μπορεις καθημερινα να του μιλας με γλυκο και ηρεμο τροπο ωστε οταν θα πλησιαζεις να μην τρομαζει και να σε συνηθησει.Αποψη μου ειναι οτι σε αυτη την φαση που ειναι τωρα και σε φοβαται να μην το βγαλεις εξω. Οταν ημερεψει λιγο κανε το και τοτε θα το ευχαριστηθεις κι εσυ κι αυτο.

Προσεξε μονο να το αφησεις ελευθερο στο χωρο που βρισκεται καθημερινα. Πχ αν το χεις στο σαλονι εκει να το αφησεις ελευθερο για πρωτη φορα γιατι μονο το σαλονι θα ξερει.Αν το πας για παραδειγμα στο δωματιο σου να το αφησεις ενω καθημερινα βρισκοταν στο σαλονι το πιθανοτερο ειναι οτι θα στρεσσαριστει με δυσαρεστα αποτελεσματα απεναντι σου.

Οταν λοιπον ερθει η ωρα να το βγαλεις εξω στο τελος αφου το βαλεις πισω στο κλουβι του προσφερε του αυτη την ξηρα τροφη που λες οτι του αρεσει. Κανε το καθε φορα. Ετσι στο τελος θα βγαινει με ευχαριστηση εξω γιατι θα χει συνδιασει την ελευθερη πτηση στο δωματιο με την αγαπημενη του λιχουδια. 😉

ΥΓ:τι ξηρα τροφη ειναι αυτη που αναφερεις;Pellets?
ΥΓ2:γραφε με ελληνικους χαρακτηρες. Ειναι στους κανονες του φορουμ.
 
Δεν ξερω πως ακριβως την λενε. Ειναι συνδιασμος μικρων κόκκων, κοκκινων και πρασινων μπιλιων, ασπρων και γκρι σπορακια.
Ο παπαγαλος μου παντων ειναι πολυ κακοφαγος. Δεν του αρεσουν καθολου τα φρουτα ουτε τα μαρουλια. Του πηρα και αυτα που κρεμονται απο το κλουβι με τροφη αλλα ουτε αυτα τρωει...
Μονο την ξηρη τροφή που σου ανεφερα...
 
συμφωνω απολυτα με τον φοτη... Να τον ταιζεις σε καθημερινει βασει μ το χερι σ και ταυτοχρονα να του μιλας χαμηλοφωνα και μ ηπιο τονο. Για να τον βγαλεις ειναι λιγο νωρις... Προτα να συνηθηση την παρουσια σου και μετα να τον βγαλεισ εξω...


Αφτα π σου λεω τα εχω κανει και στο δικο μ... Το εχω 3 βδομαδες τρωει απο το χερι μ δν μ φοβατε καθολου και εχω αρχισει και το βγαζω απο το κλουβι
 
Back
Top