Φροντίδα Εξημέρωση Indian Ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fwths
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fwths

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουλ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά ένας φίλος μου έχει ένα Indian Ringneck εδώ και 6-7 χρόνια... σίγουρα είναι μεγαλύτερο απο 9 χρονών. Μπορεί να το εξημερώσει; Είναι εντελώς άγριο... Να φανταστείτε, όταν βάζει το χέρι του απλά μέσα στο κλουβί τραβιέται και πάει στα κάγκελα του κλουβιού...

Έχει όρεξη να ασχοληθεί... αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα υπάρξουν επιθυμητά αποτελέσματα...

Ευχαριστώ

Edit: Δεν είμαι και 100% οτι είναι ringneck... αλλά μοιάζει πολύ...

Επίσης μπορείτε να μου πείτε τι τρώει; Το παιδί που το έχει του δίνει καθημερινά φρούτα και διπλά φιστίκια... και που και που ηλιόσπορους...
Υπάρχει περίπτωση να μάθει να μιλάει;
 

Συνημμένα

  • dsc00991tk0.webp
    dsc00991tk0.webp
    32,2 KB · Προβολές: 585
Δεν ξερω αν εξημερωνεται 😕αλλα η τρωθη ειναι η ιδια με τους African grey
 
ειναι πραγματι ρικνεκ, αρσενικο. το κλουβι δεν ειναι και το ιδανικο για παπαγαλους. Δεν νιωθουν ασφαλεια σε στρογγυλα κλουβια. ειναι καλοι ομιλητες οι ρικνεκ αλλα εχει αργησει λιγο ο φιλος σου να ασχοληθει περισσοτερο με το πουλι. μετα απο 6-7 χρονια ειναι κοματακι δυσκολο να ημερεψει και να μιλησει.
τα ρικνεκ τα ειχαν πολυ οι ρωμαιοι στις επαυλεις τους και εχω διαβασει τα ειχαν εκπαιδευσει να χαιρετουν τον καισαρα (αβε καισαρα)
 
Σας ευχαριστώ όλους πολύ... Θα του μεταφέρω τις πληροφορίες... :)
 
Έχει όρεξη να ασχοληθεί... αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα υπάρξουν επιθυμητά αποτελέσματα...

Ο παπαγαλος ειναι μεγαλος, αλλα με πολλη υπομονη ισως τα καταφερει και τον ημερεψει λιγουλακι. Αλλωστε παιζει ρολο κι ο χαρακτηρας του πουλιου

Το παιδί που το έχει του δίνει καθημερινά φρούτα και διπλά φιστίκια... και που και που ηλιόσπορους...
Ο παπαγαλος δεν ακολουθει μια ισορροπημενη και πληρη τροφη.
Καλο θα ηταν να του εδινε pellets τα οποια ειναι αποδεδειγμενα για την καταλληλοτητα τους. Ειναι μια πληρη τροφη που παρεχει στους παπαγαλους ολα τα στοιχεια που πρεπει να προσλαμβανουν.

Κοιταξε τα παρακατω για να παρεις μια ιδεα:
<Link Removed>
<Link Removed>

Σπορους μπορει να του δινει αλλα να μην ειναι τα σπορια η βασικη του τροφη διοτι δεν προσφερουν τιποτα, μοναχα λιπος.

Επισης ως λιχουδια μπορει να του δινει palm nuts.

κοιταξε εδω:
<Link Removed>

Επισης μπορει να του δινει διαφορα στικ εμποριου αλλα οχι πολυ συχνα διοτι παχαινουν.

Επισης για ασβεστιο μπορει να του βαλει σουπιοκοκαλο.

Σουπιοκόκαλο

Μπορει να βρει στο pet sop πολλες συμπληρωματικες τροφες ωστε να υπαρχει μια ποικιλια στη διατροφη του, οπως αυγοτροφη και ενα μιγμα με καστανα, πιπεριες κτλ. Ας κανει μια βολτα σε ενα pet sop και θα βρει πολλα:)

Φυσικα τα φρουτα και τα λαχανικα δεν πρεπει να λειπουν απο την διατροφη του παπαγαλου του. Προσοχη στο πλυσιμο, να τα πλενει πολυ καλα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
φιλε έχω και εγώ ένα ζευγάρι από αυτούς θέλει πολλή υπομονή βασικά ότι δωσεις στον παπαγάλο θα σου δώσει είναι και εμενα πολύ αγριεμένοι τους αρέσει πολύ το μήλο και τα φιστίκια και μιλούν πολύ καλά άμα τα μάθεις
 
Back
Top