Εκπαίδευση Εξημέρωση parrotlet

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chrysa18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Chrysa18

PB New Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2024
Μηνύματα
5
Γειά σας πήρα πρόσφατα ένα parrotlet την καταπράσινη Τσέρι μου είναι υπέροχη και δεν έχω ιδέα πως να την πλησιάσω για αρχίσει να με συνηθίζει , προσπάθησα με λιχουδιές έρχεται στο χέρι μου από έξω και όταν βάζω το χέρι μέσα για να φάει αλλά δεν μπορώ να την χαιδεψω θα με δαγκώσει σίγουρα , η αλήθεια βέβαια είναι πως η αρχή μας δεν έγινε πολύ καλή γιατί βγήκε από το κλουβί και την έπιασα με άσχημο τρόπο και μάλλον με φοβάται αλλά έχει περάσει αρκετός καιρός και όταν την άνοιξα να βγει μπήκε μετά από ώρα μόνη της στο κλουβί χωρίς να την ενοχλήσω τι πρέπει να κάνω για να μην με φοβάται;
 
Καλημέρα.
Ποια η ηλικία του και πόσο καιρό τον έχεις τον παπαγάλο;
 
Περίπου 2 μηνών και την έχω 3 βδομάδες
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Σας ευχαριστώ πολύ για τα άρθρα τα διάβασα. Σήμερα έκανε κάτι που δεν το συνηθίζει πετούσε από εδώ και από εκεί σαν να ήθελε να βγει γενικά έπαιζε με όλα τα παιχνίδια της και μπήκε εκεί που πίνει το νεράκι της έγινε μούσκεμα αυτό θέλει να μου δείξει κάτι ότι την ενοχλεί και γραπώνεται συνέχεια από το κλουβί και βγάζει το κεφάλι της έξω
 
γραπώνεται συνέχεια από το κλουβί και βγάζει το κεφάλι της έξω
Αν το κεφάλι χωράει να βγει από τα κάγκελα τότε το κλουβί είναι ακατάλληλο για parrotlet.

μπήκε εκεί που πίνει το νεράκι της έγινε μούσκεμα αυτό
Μήπως να της βάλεις μια μπανιέρα; Το πιθανότερο είναι πως έκανε μπάνιο...
 
Αν το κεφάλι χωράει να βγει από τα κάγκελα τότε το κλουβί είναι ακατάλληλο για parrotlet.


Μήπως να της βάλεις μια μπανιέρα; Το πιθανότερο είναι πως έκανε μπάνιο...
Θα πρέπει να το αλλάξω τι μπορεί να προκαλέσει το μεγαλύτερο κλουβί ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το κενό ανάμεσα στα κάγκελα είναι το πρόβλημα και όχι το μέγεθος του κλουβιού.
Αν είναι μεγάλο το διάκενο μπορεί να φύγει το πουλί, μπορεί να κολλήσει ανάμεσα και να σκάσει... Μπορεί να τραυματιστεί και άλλα πολλά
 
Τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση σε πόσο καιρό θα αυξηθεί το μέγεθος της ώστε να μην χωράει το κεφάλι γιατί το σώμα δεν χωράει σίγουρα ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το μέγεθος των parrotlet δεν ξεπερνάει τα 10 με 15 εκατοστά και το συνολικό τους βάρος κυμαίνεται από 18 έως 30 γραμμάρια ανάλογα με το είδος.
Ρίξε μια ματιά στο θέμα της @Sissy για τα κλουβιά .
 
Το διάκενο για κλουβί παροτλετ δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερο από 1.27 . Δες τον πίνακα κ κυρίως τις τελευταίες στήλες με τα μεγέθη μεταφρασμένα σε εκατοστά από τον @ianos.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top