Φροντίδα Εξημέρωση ringneck

Πολυτεκνος

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2016
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα ονομάζονται. Δημητρης. Πριν ένα μήνα αγορασα ένα αρσενικό Ringneck 3ον μηνων. Μετά από ένα μήνα ενώ είναι πολύ ήρεμο τρέφεται πολύ καλά βγαίνει από το κλουβί περιφέρεται μέσα στο σπίτι, στο κλουβί του και γενικά δείχνει ενδιαφέρον για εμάς και το περιβάλλον όταν πλησιαζω είτε για να του βάλω τροφή ή έτσι απλά για να το προσεγγισω απομακρύνεται και όταν πλησιαζω πολύ κοντά γίνεται νευρικό.σημ. Είναι μεγαλωμένο στο χέρι
 
Πολύ πιθανόν να χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να εξοικειωθεί μαζί σας και σίγουρα λιγότερη πίεση (απαίτηση) να το κάνει γρήγορα.
Ο χρόνος είναι το κλειδί χτισίματος της εμπιστοσύνης που χρειάζεται το πουλί για να σας πλησιάσει και η προσπάθειες να το πλησιάζετε πιέζοντάς το... Την αναστέλλουν.
Θα πρότεινα μικρές, ήρεμες κινήσεις... καμία πίεση... και να αφήσετε την πρωτοβουλία στο πουλί για να έρθει κοντά σας.
Αν ηρεμήσει θα το κάνει σίγουρα... απλά δεν σας γνωρίζει.
 
Καλησπερα Δημητρη και καλως ηρθες στην παρεα μας.
Πρωτα απο ολα να σου ευχηθω να σου ζησει το μικρουλι σου :)
Αυτο που ξεχναμε να κανουμε οι περισσοτεροι οταν αγοραζουμε ενα μικρο μεγαλωμενο στο χερι ειναι οτι θεωρουμε δεδομενο οτι ειναι ημεροι και φιλικοι και προσπερναμε το πιο βασικο πραγμα..να κερδισουμε την εμπιστοσυνη του.
Το οτι βγαινει απο το κλουβι και ειναι ημερο δεν σημαινει αυτοματα οτι σε εμπιστευεται, απλα ειναι πιο ευκολο να γινει.
Μπορεις να διαβασεις το αρθρο "εκπαιδευση και εξημερωση παπαγαλων" για να καταλαβεις ορισμενα πραγματα.
Απο εκει και περα θα σου πω κι εγω να πηγαινεις βημα βημα.
Δηλαδη να του κανεις παρεα τουλαχιστον 1 ωρα την ημερα (ειτε ειναι εντος κλουβιου, ειτε εκτος), το οτι βγαινει εξω δεν σημαινει οτι εχετε ουσιαστικη αλληλεπιδραση.
Να του δινεις τις αγαπημενες του λιχουδιες με το χερι σου ή οταν ειναι εξω να τις βαζεις στη χουφτα σου και να του μιλας πολυ γλυκα και χαρουμενα κι εκεινο να τρωει.
Πιστεψε με θα σε κοιταει μεσα στο στομα :)
Εισαι τυχερος που εχεις ρινγκνεκ γιατι ειναι πολυυυ λιχουδικα και ετσι μπορεις να το δελεασεις με πολλες επιλογες.
Μπορεις να διαβασεις και αυτο το αρθρο με τη διατροφη για να παρεις ιδεες αλλα και να εμπλουτισεις τις επιλογες σου :)
Να τον δεις σαν μελος της οικογενειας, ετσι θα δεθει πολυ κι εκεινος μαζι σου.
Να του βαζεις μουσικη, να χορευεις να του τραγουδας, να του μαθεις εντολες οπως το "πανω" και το "κατω" για να ακονιζεις το μυαλο του αλλα και για δικη σου διευκολυνση.
Γενικα οι παπαγαλοι βαριουνται ευκολα και πρεπει να βρισκεις τροπους να τον κρατας απασχολημενο.
Μπορεις να φτιαξεις μονος σου καποια παιχνιδακια κλπ.
Αυτα τα λιγα για τωρα. Οτι απορια εχεις να μας ρωτας και φυσικα θα χαρουμε να μαθαινουμε την εξελιξη του :)
 
Επισης θελει μεγαλο κλουβι γιατι ειναι ιδιαιτερα κινητικά πουλια Δεν ξερω το μεγεθος του κλουβιου σου αλλα ενα κλουβι 50Χ60Χ70 τουλαχιστον
ειναι περιεργα και ξεροκεφαλα πουλια και μολις συνηθισει τον χωρο θα αρχισει να δοκιμαζει δαγκωνει τα παντα, ακομα δεν τους αρεσουν πολυ τα χαδια
Και ακομα θελουν την ανθρωπινη παρουσια συνεχεια οποτε ελπιζω να μην μενει για πολυ χρονο μονο του γιατι μπορει να αρχισει αλλες συνηθειες, οπως να τρωει τα φτερα του
 
Kαλώς ήρθες Δημήτρη. Απο εκεί που το πήρατε είδατε με τα μάτια σας να το πιάνουν και να το μεταχειρίζονται άνετα με τα χέρια; Το ότι είναι ταισμένο με τη σύριγγα απλά δεν λέει τα πάντα για την εξημέρωσή του. Πόση δουλειά είχαν κάνει μαζί του και σε ποια θέματα; Ένα πουλάκι που δεν έχει μάθει να δέχεται χειρισμούς απο πριν πετάξει αν το αφήσουμε ένα μήνα χωρίς επαφή και του ανοίγουμε και την πόρτα να περιφέρεται ελεύθερο όπου θέλει θα γίνει ακριβώς όπως το δικό σας. Οποιδήποτε και να πουλί ήταν στην θέση του θα ήταν ακριβώς έτσι πιστεύω.

Τι θα έκανα εγώ; Επειδή κατάλαβα ότι επιδιώκεις την επαφή (χαϊδέματα κτλ) θα σταματούσα να το ελευθερώνω στο σπίτι και θα προσπαθούσα να το προσεγγίσω μέσα στο κλουβί του με υπομονή και κάποια τροφή που του αρέσει. Όταν θα κέρδιζα την επαφή μαζί του ως ένα βαθμό μέσα στο κλουβί, πρωτού το αφήσω να ξαναβγεί εκτός θα του ψαλίδιζα τα φτερά πτήσης.
 
πρωτού το αφήσω να ξαναβγεί εκτός θα του ψαλίδιζα τα φτερά πτήσης.

Γιατι να του ψαλιδισει τα φτερα πτησης;
Συγγνωμη αλλα προσωπικα διαφωνω σε αυτο.
Αν κερδισει την εμπιστοσυνη του μια χαρα θα θελει να ειναι κοντα του.
Το λεω απο εμπειρια δεν λεω αερολογιες.. Ο δικος μου τα φτερακια του τα χρησιμοποιει για να ξεμουδιασει και για να ερθει κοντα μου.
Μιλαω για τον δευτερο που ειχε απο την αρχη τα φτερακια του κανονικα :)
 
Γεγονός είναι πως με τα μάτια μου δεν έχω δει τίποτα. Πολλές ώρες δεν μένει μόνο του αυτό βέβαια που έχω παρατηρήσει είναι ότι το βράδυ αργά μου επιτρέπει να τον πλησιάσω πολυ σχεδόν εξ επαφής και επίσης όταν φεύγω από το σπίτι καρφώνεται στα κάγκελα και κοιτάει την πόρτα
 
Γιατι να του ψαλιδισει τα φτερα πτησης;
Συγγνωμη αλλα προσωπικα διαφωνω σε αυτο.
Αν κερδισει την εμπιστοσυνη του μια χαρα θα θελει να ειναι κοντα του.
Το λεω απο εμπειρια δεν λεω αερολογιες.. Ο δικος μου τα φτερακια του τα χρησιμοποιει για να ξεμουδιασει και για να ερθει κοντα μου.
Μιλαω για τον δευτερο που ειχε απο την αρχη τα φτερακια του κανονικα :)

Εσύ το δεύτερο πουλάκι σου μπορούσες να το κάνεις "κομπολόι" όταν το πήρες Ηλέκτρα. Αυτό δεν είναι μεγαλωμένο έτσι και πιστεύω πως όση υπομονή και να κάνει πώς ποτέ δεν θα γίνει. Τα φτερά ξαναμεγαλώνουν. Ψαλιδίζοντάς τα μια φορά τον αναγκάζεις να αναπροσδιορίσει τα πράγματα και να τα αντιμετωπίσει αλλιώς. Στην επόμενη πτερόροια θα μπορεί να ξαναπετάξει όσο πετάει και τώρα μέσα στο σπίτι.
 
Να σου ζήσει, είναι ένα πανέμορφο ringneck!
Νομίζω πως τα βασικά έχουν ήδη ειπωθεί από τα παιδιά πιο πριν.
το βράδυ αργά μου επιτρέπει να τον πλησιάσω πολυ σχεδόν εξ επαφής
Αυτό συμβαίνει γιατί γενικά μετά το σούρουπο είναι πιο υποτονικά τα πουλιά.
Ωστόσο να έχεις ως γενική αρχή να κοιμάται από το σούρουπο μέχρι την αυγή. Είναι βασικός παράγοντας υγείας του πουλιού σου.
 
Γεγονός είναι πως με τα μάτια μου δεν έχω δει τίποτα. Πολλές ώρες δεν μένει μόνο του αυτό βέβαια που έχω παρατηρήσει είναι ότι το βράδυ αργά μου επιτρέπει να τον πλησιάσω πολυ σχεδόν εξ επαφής και επίσης όταν φεύγω από το σπίτι καρφώνεται στα κάγκελα και κοιτάει την πόρτα
Σε αφηνει να τον πλησιαζεις γιατι ειναι κουρασμενος και νυσταζει.
Σιγουρα θελει την παρεα σου, μιας και ειναι παπαγαλος, δηλαδη κοινωνικο ζωο, απλα δεν σε εμπιστευεται ακομα.
Θελει υπομονη και ενασχοληση μαζι του και ολα θα γινουν 🙂
Δηλαδη δεν σε αφηνει καθολου να το πλησιασεις;

Εσύ το δεύτερο πουλάκι σου μπορούσες να το κάνεις "κομπολόι" όταν το πήρες Ηλέκτρα. Αυτό δεν είναι μεγαλωμένο έτσι και πιστεύω πως όση υπομονή και να κάνει πώς ποτέ δεν θα γίνει. Τα φτερά ξαναμεγαλώνουν. Ψαλιδίζοντάς τα μια φορά τον αναγκάζεις να αναπροσδιορίσει τα πράγματα και να τα αντιμετωπίσει αλλιώς. Στην επόμενη πτερόροια θα μπορεί να ξαναπετάξει όσο πετάει και τώρα μέσα στο σπίτι.

Σε αυτο εχεις δικιο, ηταν πολυ ημερος απο την αρχη.
Απλα ειμαι της αποψης οτι προτιμω να κερδισω την εμπιστοσυνη του και να θελει να ειναι κοντα μου γιατι θελει και οχι γιατι πρεπει.
Απο αυτη την αποψη ειπα δηλαδη οτι διαφωνω!
 
...Απλα ειμαι της αποψης οτι προτιμω να κερδισω την εμπιστοσυνη του και να θελει να ειναι κοντα μου γιατι θελει και οχι γιατι πρεπει..

Μα κι εγώ πρότεινα να έχει κερδίσει πρτώτα την επαφή μαζί του μέσα στο κλουβί. Οποιοδήποτε πουλί μη εξημερωμένο αφήσεις εκτός κλουβιού δεν πρόκειται ποτέ να το εξημερώσεις, τουλάχιστον χωρίς να ξοδέψεις καναδυο χρόνια όλη μέρα μαζί του.
 
Back
Top